У Черкасах відкрили пам’ятник митрополиту Липківському (ФОТО)

18 січня у середмісті Черкас відкрили пам’ятник першому митрополиту Української автокефальної церкви Василю Липківському. Постамент з’явився біля Черкаського музичного училища ім. Гулака-Артемовського, де протягом двох років викладав майбутній патріарх. Участь в урочистостях взяли Президент України Петро Порошенко та митрополит Епіфаній, передає кореспондент vikka.ua.

Видатний релігійни діяч, церковний реформатор Василь Липківський народився у селі Попудні Уманського повіту (нині – Монастирищенський район). Брав участь у становленні української автокефалії у часи українсько-радянської війни на початку XX століття. У 1919 році в столичному Микільскому соборі отець Василь відслужив першу літургію українською мовою. У жовтні 1921 року Перший всеукраїнський церковний собор визнав примусовий перехід Київської церкви під зверхність Московського патріархату у 1686 році аморальним та неканонічним. Тоді ж була проголошена Українська автокефальна православна церква, митрополитом якої став отець Василь Липківський.

Втім, отримати повну незалежність церкви українцям тоді не судилось. З приходом в Україну радянська влада влаштувала репресії стосовно Липківского та інших священнослужителів УАПЦ. Гоніння та масові арешти, конфіскація церковного майна, зрештою, у 1937 – розстріл. Місце поховання митрополита Липківського досі невідомо. 

"Василь Липківський – справжній патріот України, апостол релігійно-національного відродження. Він боровся навіть у найважчих ситуаціях. І цей пам’ятник нагадує нам про великий задум, який виник у часи революції, коли розпочалась, але так і не була завершена боротьба за надання українській церкві автокефалії, – сказав Гарант під час відкриття пам’ятника митрополиту в Черкасах. – Ми ж здійснили мрію і завершили справу всього життя отця Василія – отримали Томос як визнання канонічності та самостійності української церкви".

Важливий для українців документ Президент привіз і до Черкас: містяни змогли побачити Томос під час відкриття пам’ятника. Згодом його виставили на загальний огляд у Свято-Троїцькому кафедральному соборі.

Під час свого виступу Порошенко також повідомив: напередодні Верхова Рада України ухвалила закон про правове врегулювання переходу релігійних громад до церков.

"Кожен українець має право самостійно вирішити: йти до української церкви, чи лишатися з московською ", – наголосив Президент.

Пам’ятник Василю Липківському освятив його наступник – митрополит Київський і всієї України Епіфаній. 

На відкритті був присутній і онук отця Василія – Костянтин Липківський.

"Мене часто запитували: яким був мій дід. Але я відповідав: мої очі його бачили, бо він хрестив мене. Однак розум не пам’ятає, адже його розстріляли у рік мого народження", – поділився спогадами Костянтин Олександрович. І повідомив: вже скоро світ побачить шеститомник праць його видатного діда.

Як повідомляв сайт vikka.ua, на Черкащині зводять храм за унікальною козацькою технологією.

 

Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут