Кулінарні уроки, театр та дебати: креативна черкаська вчителька прославилася на всю Україну

Вона не скаржиться на своїх учнів і не втомлюється від них, а на роботу йде з передчуттям нових відкриттів. Одна з 10-ти найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine черкащанка Надія Вовченко знайшла формулу успішного викладання англійської мови та літератури школярам. Не примушувати вчити, а зацікавлювати. І мотивувати їй є чим: Skype-конференції з іноземними учнями, участь у міжнародних проектах, дебати на кшталт британського парламенту, відеоуроки приготування вареників, зйомка фільмів на екологічну тематику, уроки від американських вчителів. І все з успіхом, креативом. На урок до Надії Михайлівни у черкаську гімназію №31 завітав і кореспондент сайту vikka.ua.

Англійська у 8-Б класі проходить жваво. Роздруківки, обговорення, діалоги, командна робота та міні-змагання. Спілкуються лише англійською.

"Це мої другі діти. У більшості з них я викладала англійську ще з 1-го класу. Двох з них готую до олімпіади", – повідомила викладач.

Вчити дітей до школи Надія Михайлівна прийшла майже 17 років тому. Каже, що в її сім’ї педагоги до цього не траплялися.

"Я з сім’ї медиків. Зазвичай, коли лікарів питають, чого вони пішли у медицину, типова відповідь – хотіли допомагати людям. А я хотіла допомагати дітям, виховувати, давати знання", – зазначає вчителька.

З вибором професії вона не помилилася, адже має здібність відчувати дітей, знаходити до них підхід.

"Була учениця, яка переїхала до Черкас із Санкт-Петербурга. Дуже сором’язлива, вчилася на 7-8 балів, пішла у математичний клас. Мені вдалося знайти до неї підхід. Вона прийшла до нас у 7-му класі, а у 10-11-му вже вигравала олімпіади з англійської мови. Коли була можливість, я її брала на переклади, у мовні табори, вивчала з нею мову, адже їй це було цікаво. Зараз вона навчається в Канаді", – розповідає Надія Михайлівна.

Вона постійно залучає учнів до участі в міжнародних проектах. Каже, що завдяки цьому дітям цікавіше вчитися, вони відчувають, навіщо їм потрібна іноземна мова, а також всебічно розвиваються.

"Я учасник програми eTwinning plus (ред., – навчальна програма Європейської Комісії. Вчителі та учні, зареєстровані в мережі eTwinning, отримують можливість реалізації спільних проектів з іншими європейськими школами. Ключовою складовою навчання є використання інформаційно-комунікаційних технологій. Проект eTwinning розширює сферу освітніх можливостей для учнів та вчителів, підвищує мотивацію до навчання та ступінь відкритості до Європи), ePals листування (ред., – у процесі роботи над проектом школярі мають можливість тренувати навички листування англійською мовою з іноземними учнями), також я реалізую зв’язок нашої школи зі школами Ізраїлю, долучаюсь зі своїми учнями до багатьох інших проектів", – пояснює вона.

Надія Вовченко привчає школярів проявляти активну позицію у житті, а також намагається поєднати англійську з іншими предметами.

"Ми зробили вже дуже багато проектів. Я розробила та заснувала екологічний проект "Вода – це життя" і до мене приєдналися вчителі з інших країн. Я інтегрувала англійську з біологією, хімією, фізикою, – пригадує черкащанка. – Діти робили з водою різні досліди. Наприклад, вивчали заломлення світла крізь воду, спостерігали оберт води у природі. Все це вони коментували англійською мовою та розповідали в яких випадках у житті таке трапляється".

Потім за цими матеріалами учні зняли фільм та виклали у мережу, аналогічно вчинили і закордонні учасники проекту. По цій темі учні черкаської гімназії №31 також зробили соціальну рекламу "Як зберегти воду".

"Ми робили в міжнародних командах, поділилися на групи з різних країн. Кожна робила web-газету на тему води, а потім провели web-квест. Складність була у тому, що дітям з різних країн доводилося домовлятися між собою: хто за що відповідає, хто знаходить інформацію, хто робить цю газету. Також вони написали сценарій та зробили мультфільм про стан екології, головним персонажем якого була рибка з астмою", – каже Надія Вовченко.

Вона спонукає дітей публічно ділитися своїми проектами. Так, її учні влаштували цілу виставку-презентацію у школі. Така робота не залишилася не поміченою і, як наслідок, у 2014-2015 роках посіла перше місце серед проектів eTwinning plus в Україні та четверте місце у Європі.

"Дітям за це дали грошову винагороду. За ці кошти придбали великий телевізор для нашого кабінету", – поділилася радістю вчителька.

У минулому році учні 5-го та 6-го класів за ініціативи та підтримки педагога організували ляльковий театр.

"Коли вивчали країни та національності, діти склали оповідання про голуба миру. За сюжетом птах облітав різні країни. Учні самі робили ляльок та декорації, а під час постановки розповідали про всі країни. Їм це було дуже цікаво", – пригадує Надія Вовченко.

Крім цього, педагог займається зі школярами науковою діяльністю. Вони пишуть роботи у Малу академію наук України. Вивчаючи зі старшокласниками питання гендерної рівності, черкащанка виказала ідею влаштувати дебати на кшталт відомих дебатів щодо виборчого права жінок. Майже два сторіччя тому такі відбулися у Британському парламенті.  

"У квітні 2017 року ми почали партнерство з Ізраїлем. Діти вже листуються з тими учнями, провели одну зустріч по Skype. Важливо, що під час міжнародних відеоконференцій учні вчаться толерантно ставитися до інших національностей, їхніх традицій, канонів, за якими вони одягаються", – пояснює педагог.

У минулому році вона була учасником проекту "Вчителі англійської мови – агенти змін", розробленого Британською Радою та громадською ініціативою GoGlobal у межах національної кампанії "Україна Speaking".  Каже, що тоді отримала багато методичних знань, які допомогли удосконалити роботу, котру вона вже проводила.

Надія Вовченко зазначає, що безцінний досвід отримала, спостерігаючи за американськими колегами, яких вона запрошує проводити у Черкасах літні мовні табори. Їх організовує для школярів уже багато років.

"Діти американських педагогів люблять, аж нависають на них. Жодного разу не бачила, щоб американські вчителі були роздратовані чи якось грубо відповідали дітям. З бешкетниками чи галасом справляються професійно. Наразі є багато способів та методів привернути увагу дітей, заспокоїти їх", – каже черкащанка.

До того ж саме спілкування з носіями мови знімає у дітей основний мовний бар’єр.

Учитель старається зробити вивчення англійської мови легкою справою для учнів і інтегрує її у всі сфери життя. Розваги теж допомагають покращувати мову. Так, торік Надія Вовченко організувала школярам різдвяну онлайн-вечірку з учнями Туреччини.

"Це дійсно була вечірка. Пройшло все дуже емоційно і невимушено. Діти співали, спілкувалися і дуже розважилися", –  зазначає вчителька.

Якось у межах чергового проекту хлопці зі старших класів зафільмували відеоурок для іноземців з ліплення вареників. Молодші хлопчики не відстали та  створили покрокову інструкцію приготування національної страви з фотографіями.

Надія Вовченко підкреслює, що її головна ідея – максимально наблизити те, що вивчають учні до реального життя. Намагається розвинути у дітей критичне мислення.

"Вони самі розуміють мету, з якою вивчають англійську. Знають, що вона їм стане у нагоді в подальшому навчанні, роботі, у повсякденному житті", – зазначає вона.

При цьому всьому може здатися, що Надія Михайлівна живе лише школою. Це не так. Жінка встигає займатися і родиною: її старша донька навчається та працює у Києві, син – п'ятикласник. Вона не тріумфує і пишається в міру вже існуючими досягненнями. Каже, що їй є ще багато чому навчатися і над чим працювати.

Як повідомляв сайт vikka.ua, звання "Зразкової школи Microsoft" отримала одна із шкіл Черкащини.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net