НовиниЧемодан, вокзал… черкасці виїжджають у Польщу, РФ і Африку

Чемодан, вокзал… черкасці виїжджають у Польщу, РФ і Африку

-

- Advertisment -

Останнім часом чимало черкасців їдуть за кордон у пошуках кращої роботи та умов життя. На це впливає ситуація в країні в економічному, політичному і соціальному планах. Дехто також у такий спосіб намагається уникнути мобілізації і, відповідно, участі у війні на Донбасі. Куди найбільше виїжджають, чому і з якою метою, з’ясовував кореспондент vikka.ua.

 

Черкасець Анатолій Руденко, який працює в автосалоні колористом, збирається виїжджати разом із дружиною і двома маленькими дітьми за кордом. Молода сім'я має намір їхати на постійне проживання до сусідньої Польщі.

Анатолій розповідає, що попередньо йому запропонували роботу колористом у Польщі. Каже: спочатку планує поїхати в Шенгенську зону сам, а вже згодом забрати дружину з дітьми. При цьому послугами жодних посередницьких фірм у Черкасах користуватися не збирається, натомість розраховує отримати офіційне запрошення від іноземного роботодавця.

"Усі ці фірми невиправдано беруть великі суми грошей за свої послуги. Однак для чого переплачувати, коли можна все поетапно оформити й організувати поїздку самому. Тим більше, якщо в мене буде запрошення і трудовий контракт. Планую їхати або потягом, або літаком", – зізнався він.

Натомість дружина черкасця Галина Руденко, яка кілька років тому здобула вищу освіту в черкаському ВНЗ, має намір вступати до одного з польських вишів на заочне навчання, аби в такий спосіб отримати студентську візу.

"Я розумію, що переїжджати з двома дітьми, яким ще навіть не виповнилося 5 років, дуже складно. Однак я оптимістка, і маю сподівання, що в нас усе вийде. У Польщі хочу започаткувати свій невеличкий бізнес. Нормально жити в Черкасах при нинішніх зарплатах і з таким курсом гривні – просто нереально", – бідкається дівчина.

На перспективу власного бізнесу розраховує і її чоловік Анатолій, який у Черкасах перевтілив хобі фотографування у певний заробіток, підпрацьовуючи фотографом на весіллях. Саме з фотодіяльністю, як одним із варіантів, черкасці пов'язують своє майбутнє у європейській країні.

 

Загроза потрапити на шахраїв, що обіцяють роботу за кордоном

Ще один черкащанин Сергій Зозуля також має намір їхати на заробітки в Польщу на півроку. Щоправда для цього вирішив скористатися послугами однієї з посередницьких фірм, яка обіцяє йому за певну плату оформлення всіх необхідних документів, контракт із роботодавцем і перевезення до цієї країни.

Названа ним фірма з характерною назвою ТОВ "Робота в Європі", як з'ясував кореспондент vikka.ua, функціонує в Черкасах усього кілька місяців. В офісі фірми зараз працюють лише два співробітники. І, як не дивно, надавати будь-які коментарі щодо кількості клієнтів чи охочих жителів міста виїхати за кордон ці молоді хлопці-працівники відмовилися. На запитання, чи не обманюють вони людей, пропонуючи свої послуги, відповідати теж не захотіли.

Крім того, нещодавно на електроопорах і стовпах біля громадських зупинок у Черкасах з'явилися великі плакати "Віза в Європу". За вказаними в оголошеннях телефонами відповідають менеджери, які готові надати консультацію. Однак давати коментарі директор черкаського представництва цієї фірми навідріз відмовився, не пояснюючи причин або мотивів.

Ще один варіант, за допомогою якого черкасці раніше активно їздили за океан, – це студентська програма. Як відомо, середня вартість такої програми нині становить приблизно 3000 доларів.

"Проте через різке підняття курсу валюти майже третина охочих студентів не змогли фінансово потягнути таку поїздку, – говорить директор компанії із організації поїздок за кордон Олександр Мусієнко. – Але загалом консульство США ставиться більш демократично до наших учасників, і в цілому, кількість відмов в отриманні візи зменшилась набагато".

 

Черкащани продовжують їздити на заробітки в РФ

Черкащанка Марта Рудник півроку тому повернулася з Росії. Вона більше року працювала на одному з промислових заводів у російському Сургуті. Розповідає, що загалом поїздка була виправданою, адже заробила там більше, ніж могла в Черкасах. Щоправда, каже, інколи доводилося працювати по 12 годин на добу і лише з одним вихідним на тиждень.

За словами дівчини, нині вона роздумує над тим, аби знову поїхати працювати в РФ, оскільки, попри всю конфлікту ситуацію між двома країнами, прожити за черкаську зарплатню, каже, їй дуже складно. Та і знайомі, зізнається, також їдуть туди.

"Близько 10 знайомих із Черкас зараз знову виїжджають у Сургут. Будуть там працювати на робітничих професіях, на будівництві, заводах тощо. Обіцяють їм приблизно одну тисячу доларів. Частина з них уже там, ще деякі мають невдовзі поїхати", – говорить Марта.

До того ж, як стверджує черкащанка, у Сургуті нині працює багато українців, тому там вона почувається досить комфортно.

"Нещодавно знайома писала з Сургуту, що ходила на концерт Богдани Павлишин (заслужена артистка України, екс-солістка гурту "Ватра" – vikka.ua). Там був концерт, усі були в українських костюмах, танці, хор тощо. У Сургуті дуже багато українців, тому туди всі наші їдуть. Переважно, звичайно, із Західної України", – зазначила дівчина.

Вона також додала, що ще один її знайомий взагалі виїхав на заробітки в одну з Африканських країн.

"Знайомий хлопець із черкаського заводу днями полетів на заробітки в Африку, де має працювати механіком. Щоправда, вже не пригадаю, в яку саме країну. Знаю лише, що він перед від’їздом зробив собі 4 різні щеплення, найдешевше з яких коштувало 1000 гривень", – резюмувала Марта.

Однією з можливих причин пошуку кращої роботи за кордоном об’єктивно може бути зменшення робочих місць у Черкасах за останній період. Доказом такої тенденції слугують дані міського центру зайнятості.

Як повідомила vikka.ua заступник директора Черкаського міського центру зайнятості Валентина Мирончак, станом на 22 квітня 2015 року на обліку перебуває 5394 безробітні особи, тоді як 1 січня цього року було 5155 безробітних. Отже, за неповні 4 місяці у Черкасах офіційних безробітних побільшало на 239 осіб.

 

Черги за закордонними паспортами у ДМС поменшали

У Державній міграційній службі констатують зменшення ажіотажу громадян, які бажають оформити паспорт для виїзду за кордон, порівняно з початком цього року. Хоча загальна кількість видавання закордонних паспортів, порівняно з попереднім роком, збільшилася.

"Зараз уже практично черг та ажіотажу якогось немає, – говорить vikka.ua заступник начальника Управління Державної міграційної служби в Черкаській області Володимир Онищенко. – У зв’язку з тим, що ми додали ще два центри в Корсуні та Золотоноші, то ситуація зовсім змінилася".

"Фактично, порівняно з минулим роком, кількість виданих закордонних паспортів збільшилася. Але зараз, на кінець березня – середину квітня, спостерігається певний спокій. Якщо раніше ми приймали на день у середньому 100 людей в Управлінні ДМС, то зараз – десь 30-40 осіб", – повідомив він.

Водночас у відомстві прогнозують сплеск активності громадян із початком літньої пори року.

"Очікуємо збільшення напливу громадян у травні-липні, коли почнуться літні відпустки тощо. А потім у серпні-вересні знову може бути затишшя. То лише спочатку був певний ажіотаж, бо почали виготовляти нові документи. А зараз уже хто хоче, то в будь-який момент приходить і оформляє паспорти", – резюмував Онищенко.

Нині на Черкащині загалом функціонує шість центрів для прийому документів громадян, які бажають оформити паспорт для виїзду за кордон: Управління ДМС в області (вул. Пастерівська) Придніпровський райвідділ ДМС (вул. Б. Вишневецького) паспортний сервіс ДП "Документ" (бул. Шевченка), а також райвідділи в Умані, Смілі, Золотоноші та Корсунь-Шевченківську.

За останні три місяці підрозділи ДМС в області загалом прийняли 12855 заяв на оформлення і видачу закордонних паспортів, із них 2909 – термінові (до 7 днів) і 9946 – нетермінові (до 20 днів). Водночас за цей самий період було видано черкащанам 8485 паспортних документів для виїзду за кордон. При цьому лише 40% документів – це паспорти з біометричними даними, а 60 % – без біометричного носія.

 

Який нині загальний рівень міграції українців?

У Державній прикордонній службі України повідомили, що нині спостерігається тенденція до збільшення кількості українців, які покидають межі рідної держави, насамперед, у західному напрямку. Так, із 1 січня по 31 березня 2015 року на Захід вирушило через відповідну ділянку кордону 2,7 млн громадян України проти 2,3 млн за аналогічний період у 2014-му.

Як розповів vikka.ua начальник прес-центру Держприкордонслужби Андрій Демченко, лідером серед країн, які обирають українці в західному напрямку, традиційно є Польща. За перший квартал цього року кордон із Польщею перетнуло 1,92 млн українців. Натомість за аналогічний період у 2014 році до цієї держави вирушило лише 1,58 млн осіб.

У Словаччину за перші три місяці 2015 року поїхало 173 тисячі громадян, а за цей же період у 2014-му – 155 тисяч, в Угорщину: 2015-й – 504 тисячі, а в 2014-му – 479 тисяч, Румунія: 112 тисяч проти 92 тисяч.

Водночас, за даними ДПСУ, спостерігається певне зменшення кількості емігрантів із України до Молдови: якщо торік у першому кварталі до цієї країни їздило 435 тисяч українців, то за аналогічний період цього року – 363 тисячі. Також громадяни стали менше їздити в Білорусь: за 3 місяці 2014 року –344 тисячі, а за 2015-й – 304 тисячі.

Зазначимо, що у цих статистичних відомостях прикордонної служби не враховано дані щодо виїзду українців за кордон через аеропорти, оскільки, як пояснили у відомстві, ця інформація їм ще не надходила у 2015 році.

Трохи інші цифри щодо міграційного руху населення наводить Державна служба статистики України. Так, за даними цього відомства, у Черкаську область у січні-лютому 2015 року загалом прибуло 2320 людей, натомість вибуло з області – 2187 осіб, що дає загальний приріст – 133 особи.

У ці дані зараховано усі потоки міграції (внутрішньорегіональну, міжрегіональну та міждержавну). Із них міждержавна міграція: кількість прибулих – 121, кількість вибулих – 30 осіб.

Щоправда, ця статистична інформація сформована на основі наявних адміністративних даних щодо зміни реєстрації постійного місця проживання. А, як відомо, далеко не всі громадяни змінюють прописку при виїзді за кордон чи за межі області.

До слова, загалом населення України у період із травня 2014 року по березень 2015-го скоротилося на 113,5 тисяч осіб (дані без урахування тимчасово окупованої території АР Крим).

 

Анатолій Бабак, vikka.ua

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У селах Канівської громади видалять аварійні дерева

У селах Кононча, Хутір Хмільне, Яблунів, Пекарі та Межиріч Канівської громади проведуть санітарну обрізку та вирізання 59 аварійних дерев....

СБУ мають жорсткіше діяти щодо московської церкви – мер Черкас

Держава і спецслужби мають жорсткіше діяти по відношенню до священників та церков московського патріархату. Про це під час ефіру...

Цікаве:

Полична чи підлогова: яку акустичну систему вибрати для домашнього користування

Прослуховування музики та перегляд фільмів вдома — заняття приємні,...

Як обладнання для будівництва Karcher забезпечує чистоту майданчика та продуктивність робіт

На будівельному майданчику чистота та ефективність — це не...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x