Багато дитячих скелетів: у Черкасах розкопують церковне кладовище

Археологи відновили розкопки в середмісті Черкас поблизу Долини троянд. Решткам, які там вдалося розкопати — понад триста років. Частина із них належить дітям. Більше стане відомо після дослідження антрополога, розповів керівник експедиції Дмитро Куштан, пише Суспільне.

Археологи ведуть розкопки на черкаському Подолі — історичному центрі міста. Звідти видно пагорб Слави.

“Минулий рік нам дав багато цікавого археологічного матеріалу, який стосується ранньої історії міста. З кінця 14 по 18 сторіччя, велика кількість знахідок – це і керамічний посуд і пічні кахлі, монети, кулі”, – розказав керівник експедиції Дмитро Куштан.

Серед особливо цінних знахідок Подолу – поховання. Їх розкопали вже 150.

“Поховання прилягають до Святотроїцької церкви, яка була розташована поруч. Стару дерев’яну Святотроїцьку церкву збудували у 1671 році”, – розповів Дмитро Куштан.

Церква збереглася лише на малюнку.

Нині археологи працюють над відкопуванням і збиранням людських решток:

“Це поховання дорослої людини, але судячи із зубів, – молодої. Поховання було в дерев’яній труні”, – розказав Дмитро Куштан.

Поруч – скелет дитини.

“Тут дуже багато дитячих поховань. В ті часи була досить висока смертність”, – додав дослідник.

50 людських скелетів вже обстежив антрополог, пояснив Дмитро Куштан:

“Антрополог розказував, що на деяких суглобах кісток видно, що люди працювали важко. Багато молодих поховано людей. На деяких видно травми, переломи. Позросталися погано – це свідчить про низький рівень тодішньої медицини”.

Чим ближче археологи підступаються до церкви, тим щільніші поховання, розповів керівник експедиції. На поверхні розкопу видно кістку.

“Ось голова – череп. Це верхня кінцівка, кістки таза виглядають. Це стегнові кістки, далі воно іде під кант розкопу”, – розповів Михайло Дяченко.

Частина трьохсотлітнього цвинтаря перебуває за межами паркану. Прямо із землі археологи дістають і кераміку.

“У нас денце горщика кінця 14 – початку 15 століття, якраз належить до перших десятиліть існування міста Черкаси”, – додав.

Зі слів Куштана, після аналізу знайденого все це буде в музеї Середньої Наддніпрянщини. Кісткам планують знайти місце нового спочинку – перепоховають.

“Після того, як їх опрацює антрополог, ми ці кістяки хочемо перепоховати. Хочемо скоординувати наші дії із владою міста із Свято-Троїцькою церквою, яка є наступницею цієї церкви, щоб перепоховати це, як було зроблено в Чигирині”.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x