Новини на ВІККАЕкономічні новиниРоковини банківської кризи

Роковини банківської кризи

- Advertisment -

Рік тому в Україні заговорили про кризу в банківській системі. Щоправда, значно раніше про це офіційно заявили у Європі та Америці. Натомість українські чиновники та банкіри тривалий час відтягували з офіційними заявами. Тим часом заспокоювали населення і одне одного: мовляв, фінансова криза лише оздоровить банківську систему. Але після введення Постанови Нацбанку про тимчасове припинення видачі депозитів слова були зайві. З жовтня минулого року вкладники воюють за свої гроші з банкірами. Чиновники теж уже рік борються, щоправда, не з банками, а за банки. Принаймні вони про це не втомлюються говорити. Хто ж насправді перемагає у битві: криза чи все ж банкіри разом із владою – в спеціальному репортажі досліджували Вікторія Курченко.

Восени 2008 черкасці відчули перші симптоми кризи. Валюту в обмінниках почало лихоманити небаченими до цього темпами. Потому фінансовий стілець захитався під банками. Сотні черкащан не змогли забрати свої депозити. Вони щодня штурмували ці фінустанови. Тим часом і чиновники, і банкіри продовжували впевнено стверджувати: кризи в Черкасах немає.
(2008) Віталій Тур, директор Дніпровської філії «Укрінбанку»: «Не криза, на мій погляд, а перевірка на стійкість банківської системи».

(2008) Олександр Черевко, голова Черкаської ОДА: «Сьогодні банківська система не викликає занепокоєння, кризи немає. Це я кажу для клієнтів банків».

(2008) Аліна Дєвляшкіна, вкладниця банку: «Мені кажуть, що гроші повернуть через півроку, у мене є договір на руках, що через півроку мені повернуть, а впевненості немає».
Інтуїція Аліну не підвела. Попри обіцянки банку, вона ще й донині бореться за свої гроші.
Аліна Дєвляшкіна, вкладниця банку: «Написала огромное количество писем. Ответов от них я не получила. Услышала огромное количество оскорблений от юристов, от замдиректоров, которые пытались убедить меня, что я не права».
Утім, два місяця тому банк таки нібито пішов назустріч настирливій вкладниці. Запропонував повернути половину грошей. А на решту суми – переукласти депозитну угоду.
Аліна Дєвляшкіна, вкладниця банку: «Пришлось забрать половину, перезаключить договор. Иначе мне не вернут никакой части. Но есть шанс, что вторую половину я так и не получу».
А шанс не побачити грошей справді є. Це підтверджують у Нацбанку. Банк, де має депозит Аліна, зараз – лише тимчасовий учасник Фонду гарантування вкладів.
Сергій Забудський, начальник управління НБУ в Черкаській області: «Якщо фонд переводить на тимчасового учасника, то з того часу на заново укладені депозитні угоди не розповсюджуються гарантії Фонду гарантування вкладів».
Та підстав для паніки, – говорить Сергій Забудський, – наразі немає. Частина проблемних рік тому банків, серед яких і банк «Надра», клієнтом якого є наша героїня, потрохи оговтується від кризи. Натомість на дні, за словами Сергій Забудського, ще й зараз – «Західінкомбанк» та «Національний кредит».
Сергій Забудський, начальник управління НБУ в Черкаській області: «Успішно вийшли з фінансової кризи «Укргазбанк», «Промінвестбанк», «Родовідбанк», «Київ». На сьогодні вирішується питання в такому проблемному банку – це «Укрпромбанку».
Вкладники «Укрпромбанку» теж ще з минулої осені воюють з цією установою. Нарешті справа зрушила з мертвої точки.
Сергій Забудський, начальник управління НБУ в Черкаській області: «Переведено ці зобов’язання в «Родовідбанк», Сьогодні відбувається реєстрація в електронному вигляді та безпосередньо в «Родовідбанку». Громадяни, які мали вклади в «Укрпромбанку», мають можливість отримати свої кошти».
На сьогодні у банках області перебуває понад три мільярди гривень вкладів черкащан. Донині спостерігається постійний відтік коштів. Кредитування не поновили. З початку року в області закрили 9 філій та 60 відділень банків. Тим часом довіри до цих фінустанов у людей немає.
Оксана, черкащанка: «Зараз би в жодному разі не вклала. Недовіра в мене до банків зараз».
Марина Іванівна, черкащанка: «Нікуди б не поклала, якби в мене були б гроші. Я вже нікому не вірю».
Парадокс, але дехто з пенсіонерів, які вже не раз опеклися, співпрацюючи з банками, і зараз би поклали свої гроші на депозит.
Марія Олександрівна, черкащанка: «Я знаю… мабуть, би поклала».
Віктор Іванович, черкащанин: «Только в сберегательный банк государственный. Там хоть и проценты меньше, но ты знаешь, что получишь».
На роковини кризи вітчизняна банківська система лише потроху виходить з коми. Тоді як у Європі вже розпочалася ремісія. На це у Нацбанку розводять руками. Мовляв, вони роблять все, що можуть.
Сергій Забудський, начальник управління НБУ в Черкаській області: «Банківська система – це як кровоносна система будь-якого організму. Коли в цілому хворе суспільство, то лікуванням банківської системи ви нічого не зробите».
І додає: спершу мають домовитися між собою можновладці. Натомість самі політики звинувачують і Нацбанк, і нинішню владу у бездіяльності. Говорять, що знають панацею від хвороби банківської системи.
Сергій Тігіпко, політик: «Надо было в феврале национализировать банков 15-20. На это было 44 млрд. в бюджете выделено. Ми сделали пока 3, 3 и то летом. Мы б имели капитализированную банковскую систему, которою в первую очередь дала возможность вернуть деньги вкладчикам».
Арсеній Яценюк, лідер «Фронту змін»: «По моїм підрахункам треба 25 банків під ліквідацію, під ніж. Тому що це були не банки, це були каси підприємств, кланів. Вони брали гроші у Нацбанку, видавали самі собі кредити і ці гроші виводили за кордон».
Лікувати банки нинішні кандидати в Президенти теж нібито не проти. Щоправда, робити це вони обіцяють лише після виборів.
Вікторія Курченко, кореспондент: «У 2008 році чиновники обіцяли за рік оздоровити банківську систему. Рік минув. Сьогодні ж ніхто точної дати завершення хвороби банків вже навіть не називає».

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах для компаній АТ «Українські розподільні мережі» провели семінар щодо оптимізації процесів надання послуг

Пресслужба "Черкасиобленерго" повідомляє, що спеціалісти п’ятьох державних операторів системи розподілу з’їхалися до ПАТ «Черкасиобленерго», аби взяти участь у дводенному...

Багатоповерхівка замість приватного сектору: у Черкасах біля ринку зведуть житловий будинок

У Черкасах на розі вулиць Кривалівська та Благовісна замість приватного будинку планують звести багатоповерхівку. Відповідні містобудівні умови та обмеження...

Цікаве:

Компенсація тим, хто надав житло переселенцям: як працює програма «Прихисток»

Програма «Прихисток» передбачає надання компенсації за безоплатне забезпечення  тимчасовим...

Чи вплинуть весняні заморозки на урожай на Черкащині – коментар агронома

Нестабільна весняна погода внесла свої корективи в плани аграріїв...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас