додому Відеоархів Село і люди: Осінні клопоти СТОВ "Агроко"

Село і люди: Осінні клопоти СТОВ "Агроко"

0

Осінь – гаряча пора для аграріїв. І хоч кажуть, що один весняний день рік годує, восени роботи теж вистачає. Головне завдання – встигнути зібрати врожай за хорошої погоди. На землях товариства СТОВ "Агроко" робота кипить. На початок жовтня вже зібрали майже 80%. Наразі комбайни трудяться на кукурудзяних полях.

Головний агроном Володимир Тельцов цьогорічним врожаєм задоволений. Каже, хоч літня спека і внесла свої корективи, планують зібрати близько 80 центнерів кукурудзи з гектару. Це хороші показники, які свідчать – праця колективу "Агроко" не була марною.

Володимир Тельцов, головний агроном СТОВ "Агроко": "Кукурудза-гібрид "Піонер". Посіяна вона по глибокому рихленню. 2 рази вносився гербіцид. По листу працювали мінеральними добривами. Випало за період вегетації близько 240-260 мм опадів. Кукурудза чиста. Вологість кукурудзи – 14.1. Це дає нам можливість обмолочувати, очищати і возити на елеватор."

Крім кукурудзи цьогоріч на полях, які обробляє СТОВ "Агроко" вирощували й інші культури – пшеницю, соняшник, ріпак. Загалом, охопили площу в 11 тисяч гектарів на землях 4 селищних рад. Підприємство – одне з найбільших в районі. І входить до сотні найбільших по Україні. Тож роботи вистачає у будь-яку пору року.

Тракторист Віталій Вовк працює на комбайні майже 35 років. Зважаючи на власний досвід каже: цей рік видався непоганим, порівняно, наприклад, з минулим. Зіграла на руку і злагоджена робота всієї команди. Віталій Васильович на цьому комбайні вже 7й рік. Разом з напарником прибирають пшеницю, соняшник, кукурудзу.

Віталій Вовк, машиніст-тракторист: "Легкої роботи немає. Роботи вистачає. Треба збирати, то треба і ночі заставати. Сьогодні спланували з 6 годин робочий день до ночі. Бо що ж робити? Настануть холоди. Як кажуть: збирай в піджаку, а не в куфайці. Платять в "Агроко" непогано. Заробляємо непогано. Затримок із зарплатою немає. Так що, хто хоче, можна приходити в "Агроко" працювати."

Підтверджує слова товариша і водій Андрій Кулик. Кермо "Камаза" чоловік крутить 36 років. Три з них – в "Агроко". За кожну поїздку "залізний кінь" Андрія перевозить понад 10 тонн зерна. В день можуть зробити до 20 виїздів. На роботу чоловік не жаліється.

Андрій Кулик, водій СТОВ "Агроко": "Якщо робитимеш, то матимеш. Убираємо, сіємо, убираємо… І так із року в рік. Роботи вистачає. З весни як почали… То мін.добрива, то сінаж, то силос, то зернові, пшениця, кукурудза, соя – все воно один за одним іде."

Під пильною увагою команди "Агроко" наразі і ріпак, хоч збиратимуть його лише наступного року. Це одна з ранніх культур, яку заготовлятимуть із червня. Зараз же обробляють препаратами, що зупиняють зростання – аби взимку не перемерз. Головний агроном підприємства розповідає: ріпак – одна з найвитратніших рослин, тож її вирощують здебільшого фанати. "Агроко" взявся за цю культуру 3 роки тому. До цього вирощували цукровий буряк. У 2015му значно збільшили площу посіву – до 524 гектарів. До речі, експортують черкаський ріпак за кордон, в країни Євросоюзу. Там з нього роблять олію.

Володимир Тельцов, головний агроном СТОВ "Агроко": "Стан озимого ріпака на сьогодні задовільний. Фаза 6-8 листків. Завдання наше зараз – щоб він не ріс, а всю енергію з листа направив на корінь. Здоровий корінь – запорука того, що наступного року він добре відросте і дасть хороший врожай."

З полів врожай звозять на тік. Там його очищують, за необхідності – підсушують і складають на зберігання перед реалізацією. Посівний матеріал ховають до весни. Одночасно на всіх складах можуть зберігатись до 5 тисяч тонн продукції.

Дмитро Попов, завідуючий зернотоком СТОВ "Агроко": "Зараз іде у нас осіння посівна кампанія, висіваємо озиму пшеницю. На зберіганні знаходиться соя – на наступний рік посівний матеріал. Також реалізовуємо зараз кукурудзу, з полів вивозимо. 600 тонн вже прийняв наш тік."

Не дивлячись на значні обсяги, зібрана продукція на складах "Агроко" надовго не затримується. Її залюбки купують на світових ринках.

Олександр Хижняк, заступник генерального директора СТОВ "Агроко": "Це такі компанії, як "Cargill", "Bunge", "Syngenta", які є світовими лідерами по зерновій перевалці зерна і є лідерами в зернотрейдерстві. Це різні країни світу. Це транснаціональні корпорації. "

І хоч підбивати підсумки сезону ще зарано, озвучує певні цифри і досягнення генеральний директор. Загалом, Володимир Тарандушка першими результатами задоволений. Каже, цьогоріч намагались затрачати по мінімуму і розрахували оптимальний врожай. Тож те, що ставили за мету – виконали.

Володимир Тарандушка, генеральний директор СТОВ "Агроко": "Цього року було достатньо опадів і ми робили по мінімальній технології і результатом кукурузи, можна сказати, задоволені. По решті культур, наприклад, пшениця, цього року результат був нижче середнього, ми зібрали 41 центнер, соя – 24 центнера з гектара. Це такий непоганий результат по нашому господарству. В цьому році він один з найкращих за останні роки. Соняшник – 27 центнерів з гектара – середня така урожайність."

Не полишають в "Агроко" і тваринництво. Хоч воно, кажуть, наразі не надто прибуткове, 2,5 тисяч голів великої худоби все ж мають. Частина розміщена на Мельниківській фермі, інші – на Чорнобаївській. В середньому, з кожної корови отримують по 22 літри молока. Збільшувати поголів’я поки не планують.

Володимир Тарандушка, генеральний директор СТОВ "Агроко": "На сьогоднішній день будуємо літній загін для сухостійних корів. Поліпшуємо умови утримання тварин. Хоч тваринництво не є рентабельним. Та все ж намагаємось поліпшувати умови утримання стада."

Крім основної діяльності, встигають в Агроко займатись і громадською – допомагають сільським громадам. Зокрема, у Мельниках, де розміщене саме підприємство, сприяють у щомісячному вивезенні сміття, утриманні доріг, узбіч, центральної площі. Надають також поміч учасникам АТО, самотнім літнім людям, соціально незахищеному населенню.

Світлана Компанієць, сільський голова с. Мельники: "На сьогоднішній момент стоїть гостро питання взагалі про існування територіальних громад. Стоїть питання об’єднання. Тому що на сьогоднішній момент дуже важко утримувати і забезпечувати на тому рівні, на якому повинно існувати село. Але, поки що, дякувати нашому товариству, допомагають."

Та не всі дії підприємства знайшли розуміння у місцевого населення – розповідає сільський голова. Йдеться про розбирання будівлі колишнього дитсадка. За словами Світлани Компанієць, приміщенням не користувались майже 13 років. Тож воно стало аварійним та навіть небезпечним.

Світлана Компанієць, сільський голова с. Мельники: "На сьогодні керівництво вирішило його впорядкувати, все прибрати. Тому що коштів на його відновлення потрібно дуже багато. На сьогоднішній момент немає такої можливості ні в кого."

Зараз залишки дитсадка розбирають аби на них ніхто не покалічився. Відновлювати ж будівлю було б занадто витратно. Що буде із вирученими коштами і порожньою територією – вже теж визначились.

Світлана Компанієць, сільський голова с. Мельники: "Поблизу нас розміщений стихійний ринок. І в планах ми перенесемо торговельні точки на те місце, де буде все впорядковане."

Володимир Тарандушка, генеральний директор СТОВ "Агроко": "На ці виручені кошти – надавати спонсорську допомогу, благодійну допомогу. Ми в цьому році всім школам, які знаходяться на території селищних рад, де розташовані наші землі орендовані, виділяємо кошти на придбання нових пластикових вікон. Також надаємо допомогу спортивним організаціям. Виділяємо кошти на комунальну бригаду, яка займається благоустроєм села."

Займаючись поточною роботою, будують в "Агроко" і плани на наступний рік. І, якщо у тваринництві розширюватись не планують, то в рослинництві зважатимуть на природні фактори. Як все складеться вдало – хочуть спробувати висаджувати горох та нут. Не відмовляться і від звичних культур.

Володимир Тарандушка, генеральний директор СТОВ "Агроко": "Це кукурудза – 3, 5 тисячі гектарів. З них 400 гектарів – це силос, що йшло на годівлю корів, великої рогатої худоби. 2200 гектарів озимої пшениці. Соняшника – 1385, сої – 1580. Також був у нас ріпак – 466 гектарів. На наступний рік плануємо залишити ці основні культури в цих самих межах. Тільки з урахуванням сівозміни. Експериментуватимемо з використанням мінеральних добрив. Ми взагалі намагаємось на практиці переконатись в ефективності внесення тих чи інших елементів мінеральних добрив."

Втім, експерименти "Агроко" виходять далеко за межі полів. Підприємство продовжує співпрацю зі світовими компаніями і першими на Черкащині долучається до програми "Аграрні розписки". Це дозволить отримувати кошти від Світового банку під заставу майбутнього врожаю.

Олександр Хижняк, заступник генерального директора СТОВ "Агроко": "Партнерами по цій програмі виступають компанія "Syngenta" і Світовий банк. Суть цієї програми полягає в тому, що під заставу майбутнього врожаю без страхування, без додаткових витрат будуть виділяти гроші на фінансування нашої посівної кампанії 2016 року. Я думаю, це суттєвий крок нашої компанії назустріч до нових можливостей. І до нових ресурсів, які ми можемо залучити до нашої поточної діяльності."

У майбутнє в "Агроко" дивляться з оптимізмом. У товаристві звикли працювати на совість і ставитись до землі з повагою. Тож сподіваються, що і наступного року вона віддячить аграріям щедрим врожаєм.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version