Черкащина: шляхом реформ. День Матері

Минулої неділі українці відсвяткували День Матері. Вшанували жінок-матерів і на Черкащині. Святкові заходи з цієї нагоди відбувалися у кожному районі області. Одними з перших урочистості відбулися у обласному центрі. У приміщенні Черкаського медичного коледжу провели перше засідання Ради жінок. Вона створена при облдержадміністрації за ініціативи жінок-громадських діячів. Головували на засіданні директор Черкаського медичного коледжу Інна Губенко, голова постійної комісії Черкаської обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства та голова Черкаської облдержадміністрації Сергій Тулуб. Серед присутніх — члени жіночої ради, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, а також багатодітні матері. Губернатор привітав усіх зі Святом матері. Наголосив: забезпечення в області політики гендерної рівності знаходиться під особливою увагою Президента України Віктора Януковича. Жінки-матері потребують уваги від влади не лише напередодні Міжнародного свята, але й протягом усього року. Тож створена в області рада жінок, переконаний Сергій Тулуб, неабияк потрібна.

Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА:

Одним із основних питань, що розглядалися на засіданні ради — охорона материнства, підтримка сім’ї та багатодітних матерів.

Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «

Сьогодні, переконаний Сергій Тулуб, найкращий час для втілення в життя соціальних ініціатив Президента.

Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА:

Серед запрошених на урочисте засідання ради жінок – начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту Вадим Береза. Він ознайомив присутніх з діяльністю свого управління та озвучив деяку статистику. Зазначив: кількість багатодітних родин у минулому році на Черкащині зросла більш ніж на 300, що становить 5%. Усього ж в області проживає 6200 сімей цієї категорії. У них виховують майже 21 тисячу дітей. Розповів Вадим Береза і про проблеми у багатодітних родинах.

Вадим Береза, начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту:

Виступити на засіданні ради запросили і начальника головного управління охорони здоров’я та медицини катастроф Володимира Брожика. Той озвучив важливі статистичні дані.

Володимир Брожик, начальник головного управління охорони здоров’я та медицини катастроф ОДА:

Серед позитивних тенденцій – зменшення показників материнської смертності та смертності серед немовлят. Таких втішних результатів вдалось досягти завдяки роботі обласної дитячої лікарні — сказав Володимир Брожик. Так, вперше за останні 5 років, підсумував, вдалося знизити показник дитячої смертності з 10,5% до 8,1%. Тоді як по Україні цей показник – 9,1%. А ось випадків материнської смерті у минулому році на Черкащині, на щастя, взагалі не було — повідомив посадовець.

Після звітних виступів та затвердження плану роботи ради жінок у подальшому — перейшли до урочистостей. Губернатор Сергій Тулуб вручив присутнім у залі багатодітним матерям урядові відзнаки. Почесне звання

Цього року традиційно відзначили День матері у Моринцях та Шевченковому, що на Звенигородщині. Там вшанували пам’ять Катерини Якимівни Бойко — матері Великого Кобзаря Тараса Григоровича Шевченка. Покласти квіти до підніжжя пам’ятника Материнства з’їхались люди звідусіль.

Із найкращими словами побажань та привітань звернувся до присутніх на святі жінок Микола Чередник:

Микола Чередник, голова Звенигородської РДА:

«

Привітала жінок Звенигородщини і заступник голови облдержадміністрації Тетяна Прітченко. Вона зазначила, що День матері Черкащина офіційно відзначає саме на батьківщині Великого Кобзаря.

Тетяна Прітченко, заступника голови облдержадміністрації:

Кожна мама, наголосила Прітченко,заслуговує на турботу та повагу. Особливої підтримки потребують матері-героїні. Адже народити та виховати дитину у наш час— це справа нелегка та дуже відповідальна. Не меншої підтримки, вважає Тетяна Прітченко, сьогодні потребують і мами, які виховують дІток-інвалідів.

Тетяна Прітченко, заступника голови облдержадміністрації:

Значної підтримки потребують і мами-одиначки. Вони самостійно виховують своїх дітей. Таких зараз в області більше 10 %. Згадали теплим словом цього дня і мам, яким з якихось причин довелося стати усиновителями.

Тетяна Прітченко, заступника голови облдержадміністрації:

Після урочистого концерту, на якому свої музичні вітання дарували жінкам місцеві творчі колективи, — вручення державних нагород. Почесне звання

Микола Чередник, голова Звенигородської РДА:

Заступник голови обласної ради Василь Касян наголосив на тому, що держава гарантує збереження пільг багатодітним матерям.

Василь Касян,заступник голови обласної ради:

Серед жінок, які отримали почесне звання

Наталя Вдовиченко

Сьогодні пані Наталія зі своїм чоловіком живуть вже без дітей. Вони роз’їхались по інших містах України. Однак не забувають дороги до рідної домівки. Своїм батькам частенько привозять доглядати усіх своїх 10-х дітей.

Урочистості з нагоди свята Матері пройшли і у сусідньому селі Шевченкове — раніше Кирилівка. Тут поховані батьки Тараса Шевченка. На могилу матері Кобзаря традиційно поклали квіти.

Ольга Бондаренко, завідувач музею національного заповідника

Традиційно з нагоди Свята матері проводять урочистості і в селі Бровахи Корсунь-Шевченківського району. Тут стоїть бронзовий пам’ятник селянці Євдокії Данилівні Лисенко – жінці, яка народила і виростила 16-х дітей. Відразу десятьох вона провела на війну і всіх дочекалася з фронту живими. Такий випадок був унікальним свого часу на весь Радянський Союз.

На цьогорічне свято до Бровах завітали представники обласної та районної влади, зокрема, заступник голови ОДА, керівник апарату облдержадміністрації Едуард Івакін, заступник голови обласної ради Василь Касян, голова Корсунь-Шевченківської РДА Анатолій Івашкевич та районної ради Володимир Рябошапка.

Едуард Івакін, заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації:

Зі словами вітання звернувся до родичів Євдокії Лисенко, її односельців та гостей свята і сільський голова Бровах Олександр Назаренко.

Олександр Назаренко, сільський голова с. Бровахи:

Голова Бровахівської сільської ради розповів: традиція щорічно вклонятися матері-героїні з’явилася ще у 1983-у. На відкритті Пам’ятника Матері в Бровахах було багато відомих на той час людей, навіть рідна сестра Юрія Гагаріна. А також усі діти Євдокії Лисенко зі своїми родинами. Вже більш ніж 10 років, зазначив Олександр Назаренко, як цей захід відзначають на обласному рівні.

З Днем матері та Міжнародним Днем сім’ї вітали усіх присутніх на святі творчі колективи з Корсунщини, Канівщини та інших районів.

Сьогодні рід Лисенків успішно продовжується і збільшується. Нині в покійної Євдокії Лисенко 36 внуків і аж 64 правнуки. Щоправда, більшість з них роз’їхалися по Україні. А з числа її 16-х дітей живими залишилося лише троє: доньки Євдокія і Ганна, а також син Степан. Зараз він старенький дідусь. Йому 91 рік. Живе один. Недалечко від місця, де похована мати. Навідується на кладовище до рідної неньки часто.

Цього року лише він єдиний зміг взяти участь у святкуванні Дня матері. На урочистий захід його привезла донька Лідія Мироненко. Присутні на святі представники обласної та районної влади привітали старенького та вручили йому дарунки та квіти.

Дід Степан розповів, як і де він воював. Казав, що повернувся з війни додому в 47-у. Пройшов війну від Смоленська і майже до самого Берліна. Радісну звістку про Перемогу почув за 40 кілометрів від гітлерівської столиці.

Найтяжче після війни було повертатися до матері, пригадує сивочолий.

Сьогодні про долю родини Лисенків розповідає створений ще у 1984 році у місцевій школі сільський музей. Тут про Євдокію Лисенко та її велику дружню родину розмістили велику експозицію. У виставковій залі зберігаються усі 10 солдатських шинелей та 9,5 пар чобіт. Адже один син повернувся з війни без ноги. Скрізь фото з дітьми подружжя Макара та Євдокії Лисенків та газетні публікації. З кожним роком бажаючих відвідати сільський музей у Бровахах приїздять сотні туристів.

Тамара Святенко, відвідувачка музею:

Тамара Святенко, відвідувачка музею:

Цього року музей родини Лисенків місцеві керівники вирішили перенести.

Лілія Жуковська, начальник культури с. Бровахи:

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net