ПРО ЗАБУДОВУ ЗАМКОВОГО УЗВОЗУ В ЧЕРКАСАХ

Побачив цю жахливу картинку з багатоповерхівками під Замковою горою 🙁
Почитав деякі коментарі і обговорення.
Моя позиція:
Така забудова – це справжній ЗЛОЧИН перед усіма МАЙБУТНІМИ ПОКОЛІННЯМИ черкасців.
Тих, хто таке збирається будувати, і тих, хто таке дозволить – проклинатимуть десятки і сотні років поспіль. Доти, доки під ці споруди не закладуть вибухівку і не приберуть будівельне сміття бульдозерами.
Не можу назвати цих істот інакше як покидьками, яким жадоба грошей засліпила розум і совість.
Поясню, чому це злочин проти багатьох поколінь.
Почну трохи з далеку.
Кожному з нас доводилося бувати в інших містах. І в українських, і в європейських.
Правда, коли ми приїздимо до Львова, то передовсім поспішаємо в район Сихіва, погуляти поміж житлових багатоповерхівок? А в Одесі – у двори Черемушок?
Ні, ми прямуємо на площу Ринок і на Дерибасівську.
Так само ми себе поводимо у Варшаві, Відні, Мюнхені, Вероні.
Чому ми проводимо час саме в цих локаціях?
Бо ці місця приваблюють нас великою кількістю людей, затишними кав’ярнями, вуличними подіями (виставами, концертами, фестивалями тощо). В цих місцях шумно, гамірно. До пізнього вечора, а іноді – до глибокої ночі.
Часто такі місця – це так звані “Старі міста”. В деяких містах – це надсучасна модернова забудова (як Оперний театр в Осло, наприклад).
Всі такі місця, де люди з користю і цікавістю проводять свій час, спілкуються, називаються ГРОМАДСЬКИМИ ПРОСТОРАМИ.
Це не якась вигадка якихось громадських активістів. Це науковий термін, довкола якого виник цілий напрямок в науці містобудування – НОВИЙ УРБАНІЗМ.
Громадські простори можуть бути різними. Але є одна ОБОВ’ЯЗКОВА ВИМОГА, спільна для всіх громадських просторів – біля них НЕ ПОВИННО БУТИ ЖИТЛА!
Бо неможливо поєднати в одному місці бажання одних людей послухати концерт і бажання інших поспати після важкого дня.
(не зупинятимусь на всіх інших вимогах до громадських просторів. Кому цікаво – про це докладно і наочно написано в Містобудівному маніфесті Черкас, який я представив громаді в серпні 2014 року https://www.facebook.com/media/set/?set=a.735615236504510…)
Так от, повернімося до науки. Новий урбанізм стверджує, що без громадських просторів немає міст – є просто територія, заселена людьми.
Без цих просторів немає громад – є тільки люди, які компактно проживають на певній території.
Як наслідок – міста занепадають. Серед людей не утворюється достатня кількість соціальних зв’язків, які утримують людину в місті. Люди їдуть з міста. Передовсім – найбільш активні.
***
Засновник Нового урбанізму Ян Ґейл стверджував: “Спершу люди створюють міста. Потім міста створюють людей”.
Трагедія міста Черкаси полягає у тому, що його активно забудовували в комуністичні часи. Всі ми добре пам’ятаємо фразу тих часів – “більше трьох не збиратися”. Архітектура всіх авторитарних режимів (від Древнього Єгипту до сучасної КНДР) однакова – величезні “холодні” площі, де кожен відчуває себе маленьким нікчемним гвинтиком, і відсутність зручних місць для зустрічей і спілкування.
В підсумку – в Черкасах немає ЖОДНОГО КВАРТАЛУ БЕЗ ЖИТЛОВОЇ ЗАБУДОВИ. Навіть на центральну площу вліпили 4 житлові будинки. Щоб не збирались, не шуміли.
В підсумку – в Черкасах немає громади. Є люди, гарні люди. Але вони не об’єднані спільними міськими традиціями, спільною гордістю, спільними цінностями, спільними інтересами.
Єдине місце в центральній частині міста, де можна було б організувати громадський простір – комплекс Замкової гори, Пагорбу Слави і Долини троянд.
Ми всі бачимо, як з кожним роком цей простір стає дедалі популярнішим у черкасців. Ледь не щотижня там відбуваються цікаві події. Тисячі містян проводять там вечори і вихідні в колі рідних і друзів.
Так, цей простір не досконалий. Йому бракує затишку. Він не комфортний у холодні пори року. Але ці недоліки можна і треба виправляти. Існують десятки рішень, як створити комфорт.
Натомість заробітчани вирішили знищити цей єдиний в Черкасах громадський простір.
І річ не в тому, чи будуть знесені дві старі будівлі (як на мене – сумнівної історичної чи архітектурної цінності). І чи буде видно Дніпро через дахи будинків із Замкової гори (врешті, це не єдине місце з гарним краєвидом, хоча й одне з найкращих).
Річ у тому, що з появою бодай одного житлового будинку Замкова гора і Долина троянд помруть. Вони стануть порожніми і нецікавими. Вони стануть просто ще одним шматком Митниці чи ПЗР.
***
В 2011 році тривала багатомісячна боротьба за затвердження нового Генплану міста. Насправді, боротьба велася лише за призначення двох земельних ділянок. Одна бізнес-депутатська група лобіювала житлово-громадську забудову на 6 гектарах зліва від Долини троянд, інша – житову забудову для Замкового узвозу.
Не хочу вдаватися в огидні подробиці цієї колотнечі, але в підсумку ми з командою перемогли – обидві ділянки отримали рекреаційне призначення. Тобто – ніякої житлової забудови!
Теперішня монолітна міськрада на чолі з мером “актуалізувала” Генплан і відкрила шлях до знищення цієї унікальної родзинки Черкас.
***
Яке було наше бачення розвитку цієї території?
З’єднати Замкову гору з Пагорбом слави і Долиною троянд у єдиний комплекс. Облаштувати цікаві сходи/спуски з Гори до Долини. Рельєф дозволяє на цьому схилі спорудити дивовижний каскад водограїв.
Ділянку проїжджої частини між Замковою горою, Пагорбом слави і Долиною троянд заховати у тунель. Це можна зробити легко і красиво – шляхом будівництва своєрідної естакади над вулицею Гагаріна. Людський потік зможе вільно стікати схилом Замкової гори, “перекочуватись” по естакаді і впадати в Долину троянд. А машини будуть заховані унизу. Ніякого шуму, газів, ніяких світлофорів і переходів.
Безумовно, потрібен демонтаж “будинку з грифонами”. Він там як бельмо на оці.
Щодо облаштування цієї локації – тут можуть бути сотні чудових варіантів. Рельєф Пагорбу Слави, Замкової гори і Долини троянд відкриває можливість архітекторам втілювати найцікавіші проєкти – підвісні місточки, водоспади, галереї тощо.
***
Вірю, що настане той день, коли черкасці оберуть депутатів і мера, що дбатимуть не про свої кишені, а про справжній розвиток міста. І, впевнений, що одним з перших рішень цієї команди буде знесення всього оцього маразму, який ділки від влади хочуть сьогодні втулити на голови мовчазним містянам.
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
1 Коментар
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
КИЦЯ
КИЦЯ
1 рік тому

ПОЛНОСТЬЮ ПОДДЕРЖИВАЕМ !!!!!!!

Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net