Пляжний сезон відкрито: де в Черкасах можна безпечно покупатися

Із 1 червня в Черкасах офіційно відкрито купальний сезон. Цьогоріч, як і торік, у місті функціонує три комунальні пляжі і три приватні, однак вимогам безпеки відповідає лише половина з них. Які пляжі в Черкасах найбільш безпечні, які комфортніші, а де купатися взагалі небажано, з'ясовував кореспондент vikka.ua.

Нині в Черкасах офіційно функціонує 5 пляжів: "Митницький" (приватний), "Смілянський", що в районі Жужоми (комунальний), "Рів'єра" (приватний), "Пушкінський" (комунальний) і "Соснівський", який ділиться на два: "Бочка" (приватний) і комунальний.

Однак пляж вважається готовим до сезону тільки тоді, коли має паспорт пляжу. Торік такі паспорти мали лише 3 комунальні пляжі.

Паспорт передбачає, що на пляжі має бути туалет, урни для сміття, договір дослідження води санепідемслужбою. Також територія має бути радіофікована, пляж повинен мати наукову документацію, дно має бути обстежене водолазами. Обов’язковим є також рятувальний пост, обладнаний усіма необхідними засобами. Тільки після цього пляжу видається паспорт і дозвіл на те, що він може функціонувати, пояснили в мерії.

 

Приватні пляжі небезпечні, хоч і комфортніші

Купальний сезон цьогоріч розпочався з 1 червня і триватиме до 15 вересня. Перед стартом сезону рятувальники проінспектували загальнодоступні місця відпочинку черкащан на воді, перевіривши готовність пляжів до купального сезону, повідомляє прес-центр ДСНС.

Зазначено, що під час рейду комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відвідала всі пляжі, де перевірила документацію цих об’єктів, а також дотримання на них санітарних норм, наявність роз’яснювальних матеріалів, необхідних технічних засобів визначення безпечних зон, та засобів для порятунку на воді.

"На жаль, перевірка виявила істотні проблеми з організацією безпеки на найбільш популярних серед черкащан пляжах. Так, за кілька днів до офіційного відкриття літнього оздоровчого сезону, міські пляжі "Митницький", "Бочка" та "Рів'єра" через відсутність на них рятувальних постів не змогли зареєструватися та отримати офіційний статус і відповідно не можуть вважатися зоною відпочинку", – йдеться в повідомленні.

Водночас на території "Пушкінського", "Смілянського" та частині "Соснівського" пляжів із 1 червня розпочали свою діяльність пости комунальної аварійно-рятувальної служби. На них уже зараз патрулюють рятувальники, які пройшли навчання, атестацію. Вони також укомплектовані плавзасобами, аптечками, гучномовцями, біноклями – усім необхідним приладдям, запевнили в мерії.

Зазначено, що рятувальники чергуватимуть із 10:00 до 19:00 щодня.

"Усі пости укомплектовані необхідним рятувальним обладнанням, плавзасобами та засобами для надання першої медичної допомоги, – говорить директор Черкаської міської комунальної аварійно-рятувальної служби Сергій Микитченко. – Велике прохання – бути вкрай обережними під час відпочинку біля води та дотримуватися елементарних правил поведінки".

Адреси пляжів, які належать до сфери управління Черкаської міської ради:

1) пляж "Соснівський" – прибережна територія від залізничного насипу до спуску по вул. Пролетарська;

2) пляж "Пушкінський" – прибережна територія між спусками по вул. Франка та вул. Пушкіна;

3) пляж "Смілянський" – прибережна територія навпроти будинку №89 по вул. Героїв Дніпра.

У мерії також розповіли, що під час перевірок власники трьох приватних пляжів пообіцяли навчити своїх охоронців, адже професійних рятувальників у них немає.

При цьому в міськвиконкому визнають, що на приватних пляжах рекультивація краще зроблена: "Бочка", наприклад, або "Митницький" пляжі – "там все облаштовано краще, ніж на комунальних".


 

"Але там немає найголовнішого – безпеки. Хто за це відповідатиме, якщо там люди втопляться? Тобто на цих приватних пляжах зараз небезпечно, бо там немає рятувальних постів. Тож із ними вже нехай прокуратура розбирається", – наголосили в мерії.

Де купатися небажано

Як відомо, чимало черкасців купаються і в районі 700-річчя Перемоги, і біля Черкаського ДОКу та Хімреактиву. Ще більше – їздять на так званий Дахнівський пляж. Однак міська влада застерігає від відпочинку в цих місцях.

"Берегова смуга у районі 700-річчя – це не пляж, бо не визначений рішенням виконкому. Він не може бути пляжем, бо це промислова зона. Друге, туди немає під'їзду рятувальників, третє – там є велика течія, дно необстежене. Тобто це стихійний пляж", – пояснили у відомстві.

Аналогічно не визначено як пляжі місця берегової зони в районі ДОКу, біля Хімреактиву тощо.

"Дахнівка" до позаминулого року була визначена як пляж, але торік його виключили з переліку пляжів, бо там немає ні туалетів, ні сміттєвих баків, нема з ким укладати угоди про вивезення сміття, пояснили в мерії. Нині це вже перетворилося на дику засмічену територію.

Два елітні розважальні комплекси "Селена" і "Спортхотота", де також облаштовано пляжі, не зараховують до міста, бо ж вони знаходяться на території Черкаського району. "Селена" – це земля Свидівської селищної ради, а "Спортохота" – земля Червоної Слободи.

Усього протяжність берегової лінії Черкас приблизно 13,5 км, із них протяжність пляжів – близько 2,5 км. Як запевняють у міськвиконкомі, цього сповна вистачає, щоб усе населення міста могло відпочити.

Трохи статистики: за даними мерії, у 2014 році в Черкасах втопилося 4 людини. Всі – у зимовий період. Двоє рибалок, а також зафіксували два випадки суїциду. Водночас на комунальних пляжах за останні 10-12 років жодна людина не втопилася, наголошують у відомстві. А тонуть люди, зазвичай, у невстановлених місцях і, як правило, у стані алкогольного сп’яніння.

Натомысть у Держслужбі з надзвичайних ситуацій повідомляють, що лише впродовж літнього період 2014 року на воді сталося 43 події, під час яких загинула 41 особа, 5 із них – діти. Вже в цьому році на воді загинуло 7 осіб, із них одна дитина, наводять дані в ДСНС, не уточнюючи, де саме втопилися люди.

Поради: як поводитися на пляжі

В Управлінні цивільного захисту департаменту ЖКК Черкаського міськвиконкому склали список порад, як слід поводитися на воді, аби відпочинок був безпечним:

– Купатися краще зранку або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання. Температура води повинна бути не нижче +17-19 С , у більш холодній – перебувати небезпечно.

– Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, при чому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3-5 хвилин.

– Не можна доводити себе до ознобу. При переохолодженні можуть виникнути судоми, відбутися припинення дихання, втрата свідомості. Краще купатися декілька разів по 15-20 хвилин, а у перервах пограти в рухливі ігри: волейбол, бадмінтон.

– Не входити, не пірнати у воду після тривалого перебування на сонці.

– Не входити у воду в стані алкогольного сп’яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.

– Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном. У воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях, спеціально необладнаних.

– Не запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил. Відчувши втому, не треба губитися і рватися, якнайшвидше доплисти до берега. Треба навчитися "відпочивати" на воді. Для цього необхідно вміти плавати на спині. Перевернувшись на спину і підтримуючи себе на поверхні легкими рухами кінцівок, ви зможете відпочити.

– Якщо Вас захопило плином, не намагайтеся з ним боротися. Треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега.

– Не губіться, навіть якщо Ви потрапили у вир. Необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти.

– Дуже обережно плавати на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею – захлеснути, із них може вийти повітря, і вони загублять плавучість.

– Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Плавати слід тільки вздовж берега та обов’язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога.

– Купання дітей ні в якому разі не повинно проходити без нагляду дорослих, які добре вміють плавати. Вчитися плавати обов’язково потрібно під керівництвом інструктора або батьків.

– Не наближатись до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу.

Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на воді.

 

Анатолій Бабак, vikka.ua

    

Leave a Reply

avatar
  Підписатися  
Повідомте про
Стали свідком новини? Тисніть тут