НовиниПівроку в Раді: як працювали черкаські мажоритарники

Півроку в Раді: як працювали черкаські мажоритарники

-

- Advertisment -

Уже півроку Верховна Рада працює в новому складі. До цього парламенту потрапили як політичні старожили, так і підняті хвилею революції нові обличчя. Ми з’ясували, як протягом шести місяців працювали обрані на мажоритарних округах Черкащини депутати. Працю народних обранців міряли не кількістю роздарованої гречки чи обіцянок, а підсумували відвідуваність сесій, роботу над законопроектами, важливі для країни голосування та задекларовані за минулий рік прибутки.

За сімох депутатів восьмого скликання черкащани проголосували на виборчих округах. Оскільки виборці не просто обирали політичну силу, а віддавали свій голос за конкретного кандидата, такі мажоритарники завжди були під пильною увагою громадськості. Це Олег Петренко, Володимир Зубик, Геннадій Бобов, Владислав Голуб, Сергій Рудик, Валентин Ничипоренко й Антон Яценко, які мали би з’явитися на 52 засідання Верховної Ради.

Найменше прогулів, згідно з електронною реєстрацією, мають безпартійні екс-регіонали Ничипоренко і Зубик, які пропустили лише по 9 і 10 засідань, по 19 пропусків мають Олег Петренко, Владислав Голуб та Антон Яценко. Найбільше прогуляли Сергій Рудик і Геннадій Бобов – у них по 26 і 30 пропусків відповідно. Однак ці дані суттєво відрізняються від статистики письмової реєстрації, згідно із якою депутати ще мають засвідчити свою присутність на засіданні особистим підписом. Відповідно до письмової реєстрації у Володимира Зубика 37 пропусків, на другому місці Геннадій Бобов із 22 прогулами, по 19 й 18 пропущених засідань у Владислава Голуба й Антона Яценка. У Сергія Рудика 10 пропусків, 6 – в Олега Петренка й лише 5 у Валентина Ничипоренка.

 

За півроку Зубик не подав жодного законопроекту чи запиту

Робота народного депутата суперечить стереотипам багатьох українців. Народні обранці не повинні роздавати подарунки, будувати зупинки й ремонтувати дитячі садки. На це вони не отримують депутатських фондів (як міські депутати). Якщо ж благодійністю вони займаються зі власної кишені, виборцям слід задуматися, звідки ж народний обранець ці фінанси взяв. Натомість до повноважень народного депутата належить робота над проектами законів та внесення пропозиції до чинних законадавчих документів, відстоюючи при цьому, звичайно ж, інтереси своїх виборців.

Рекордсменом по кількості поданих законопроектів та пропозицій з-поміж мажоритарників став Сергій Рудик, який зареєстрував 32 законодавчі ініціативи. Із-поміж найважливіших – мораторій на тимчасові відімкнення електроенергії, скасування додаткових пенсій нардепам, маркування імпортних товарів державною мовою. Загалом чи не найбільше нардеп переймається суддівською системою України та розвитком сільського господарства. З-поміж 18 запитів до різних міністерств та відомств можна виокремити такі напрямки роботи: прохання перевірити держслужбовців, які хочуть отримати статус "атовця", турбота про бійців АТО, хворих нирочників, дітей із сільських шкіл, роботу розміщених на Черкащині підприємств тощо.

На другому місці "законописців" Антон Яценко, у якого 28 зареєстрованих ініціатив. Він пропонував знизити ціни на ліки, заборонити собачі бої, зробити жорсткішим покарання для торгівців наркотиками. Низка проектів пов’язана із покращенням життя жителів і гостів міста Умань. Однак на рахунку нардепа поки що немає жодного депутатського запиту.

Якщо вірити вісьмом депутатським запитам Валентина Ничипоренка, його цікавлять порушення правил з триборства на кінному чемпіонаті, Іванківський цукровий завод на Черкащині та отримання дозволу на користування природними ресурсами. В одному із його запитів ідеться про автобусне сполучення між двома селами Звенигородського району. З-поміж його 16 законодавчих ініціатив кілька дотичні до проблем бійців АТО, частина – соціальної справедливості в пенсійному забезпеченні, є законопроект про транспортні перевезення на автобусних маршрутах.

На четвертому місці наймолодший з-поміж мажоритарників Владислав Голуб. У своїх 14 запитах він просить перевірити фінансування ремонту доріг, відновити постачання електроенергії на Черкащині та перевірити використання бюджетних коштів у районах. У десяти зареєстованих законопроектах просить гарантувати фінансову самостійність органам місцевого самоврядування й пропонує внести зміни до Бюджетного кодексу.

Олег Петренко подав чотири депутатські запити: до фінансової служби, фіскальної інспекції та прокуратури. Нардеп просив перевірити діяльність Пенсійного фонду, цікавився застосуванням на практиці положення про місцеві податки й просив у генпрокурора перевірити діяльність "Черкасирибгосп" і подолати корупцію в будівельній галузі, через яку бійці АТО не можуть отримати столичне житло. Крім того, на його рахунку теж десять власних законопроектів. Він запропонував присвоювати звання Героя України не лише громадянам нашої держави та ініціював заборону роздрібного продажу так званих алкогольних "енергетиків".

Лише чотири законопроекти на рахунку Геннадія Бобова, стосуються вони оренди землі, розвитку цукрової галузі, розвитку інфраструктури селищ. Нардеп підготував один запит до прем’єра з приводу роботи тальнівського підприємства. Жодного законопроекту чи запиту немає у Віктора Зубика, який з-поміж мажоритарників найчастіше з’являється у стінах Верховної Ради – голосувати за чужі пропозиції.

 

Родина Яценка заробляє мільйони, а в нардепа немає власної машини й житла

Згідно з оприлюдненими деклараціями, найбагатшим мажоритарником став екс-регіонал Геннадій Бобов. За минулий рік він заробив майже 56 млн гривень. Із них лише 160 тисяч зарплати, решта прибутку – дивіденти й відсотки. Його родина заробила майже 42 мільйони – майже все на відсотках і дивідентах. Левову частку цієї суми родина залишила в банку, придбала цінні папери, витратила гроші на розвиток бізнесу. У нардепа є майже 20 соток землі й будинок площею 426 квадратів, а члени родини задекларували 11,6 га землі. Бобови мають два автомобілі: "MercedesS" та "LandRoverRangeRover" 2010 та 2012 року випуску відповідно.

На другій позиції його колишній однопартієць Валентин Ничипоренко, який за минулий рік разом із дружиною та дітьми заробив майже 3,5 мільйона гривень. Родина має близько 40 га земельних ділянок, чимало нерухомого майна, три квартири загальною площею 177 квадратів і будинок – 114 м. кв. У депутата є човен, грузовик і три легкових автомобілі: "BMWX5", "MorganAero" і "Mercedes-Benz". Його рідні катаються на "Honda" і "RangeRover", а в українських банках Ничипоренки зберігають небагато-немало – майже 43 млн грн, половину з яких було вкладено у 2014 році. А на розвиток бізнесу Ничипоренки витратили ще більше – понад 145 мільйонів.

У трійку найбагатших мажоритарників потрапив і Володимир Зубик. За минулий рік він заробив трохи більше мільйона гривень, майже вся сума – прибуток від зданого в оренду майна, натомість члени його родини жодних прибутків не зареєстрували. Із нерухомого майна нардеп спільно з дружиною та дітьми має 15,5 га землі, два будинки площею 860 і 86 квадратів, п'ять квартир загальною площею 568 метрів. Крім того, родина Зубиків задекларувала більше двох тисяч квадратів іншого нерухомого майна (під цим терміном у деклараціях зазвичай мають на увазі гаражі та інші нежитлові приміщення).

Крім того, у нардепа є три автомобілі – два "Mercedes-Benz" 2003 і 2012 року та чотирьохрічний "BMW", його рідні мають "LexusRX" 2010 року. На рахунку в трьох вітчизняних банках Зубики мають 2,5 млн гривень. Однак порівняно із 2013 статки родини майже не змінилися, хіба що в нардепа стало на дві автівки менше – у декларації 2014 зникли його семирічний "PorscheCayenne" та старенька "Toyota".

Антон Яценко за 2014 рік отримав 176 тисяч зарплати, а його родина заробила трохи більше мільйона, й усе на оренді майна та дивідентах. У нардепа немає ні житла, ні транспортного засобу, ні рахунків у банку. Натомість члени його родини задекларували будинок площею 611 метрів квадратних – це дев’ять трьохкімнатних "хрущовок", а на банківському рахунку родини мільйонерів лише тисяча гривень. Загалом сума прибутків Яценків порівняно із 2013 роком майже не змінилася і жодних покупок у новій декларації немає.

Цікаво, що всі нардепи-мільйонери належать до однієї депутатської групи "Економічний розвиток".

Значно відстають від своїх досвідчених колег народні обранці, які цьогоріч уперше потрапили до Верховної Ради. Так, за минулий рік екс-свободівець Сергій Рудик заробив трохи більше ста тисяч гривень, його родина – 360 тис грн. Також у депутата є невелика земельна ділянка та житловий будинок площею 55 квадратів. До слова, у 2013 році чинний нардеп заробив утричі більше: майже триста тисяч, однак половина цього прибутку була отримана від продажу майна. За останні два роки родина Сергія Рудика не купувала ні житла, ні транспортних засобів.

Канівський мажоритарник Владислав Голуб задекларував 236 тис. прибутку, його родина заробила трохи більше 38 тисяч. У нардепа є земельна ділянка площею 10 соток і немала квартира – 152 метрів квадратних, а його родина задекларувала будинок площею 260 квадратів. Із транспортних засобів Голуби мають "Volkswagen" 2011 року випуску. Порівняно з попереднім роком фінансове становище сім'ї суттєво не змінилося.

Декларація Олега Петренка досі не з’явилася на сайті Верховної Ради, виною тому є звичайна бюрократія. Нардеп уже пояснив журналістам, що заповнив лише електронний варіант декларації, однак це потрібно було зробити ще й власноруч. Незабаром документ повинен з’явитися на сайті, тим часом нардеп запевняє: суттєвих змін за минулий рік там немає. До слова, у 2013 році Петренко задекларував лише 35 тисяч гривень прибутку – це весь дохід Петренків за рік, оскільки діти й дружина нардепа не заробили нічого. Також родина на той час мала земельну ділянку, квартиру площею 87 квадратів і трохи менший дачний будинок та автівку "FordKuga" 2012 року випуску.

 

Половина мажоритарників ходить до Верховної Ради "протирати штани"

За півроку кожному із народних депутатів довелося майже тисячу разів тиснути на кнопку, з-поміж сотень законопроектів, рішень і поправок ми обрали найбільш значущі для країни рішення нардепів. На початку року ВР голосувала за значущі зміни в суддівській системі, які мали би зробити український суд справедливим та неупередженим. Рішення ухвалили 288 голосами. Під час голосування був відсутній Владислав Голуб, не голосував Антон Яценко, утримався Сергій Рудик. Решта нардепів-мажоритарників підтримали цей законопроект.

За визнання Росії агресором, а так званих ДНР й ЛНР терористичними організаціями нардепи голосували в один день – 27 січня. За обидва проекти мажоритарники проголосували однаково: Петренко, Голуб, Рудик, Ничипоренко, Яценко – "за", Володимир Зубик не голосував, а Геннадій Бобов був відсутній на засіданні. Аналогічно нардепи проголосували за ідею позбавити Віктора Януковича президенства, оскільки той самостійно покинув країну й по суті втратив свою посаду. На засіданні не було Бобова й Рудика, Зубик знову не голосував, решта мажоритарників – "за".

Одним із важливих законопроектів лютого стало реформування правоохоронних органів: ліквідація ветеринарної і транспортної міліції та ГУБОЗу. Законопроект ініціював Кабмін, оскільки сьогодні ці структурні підрозділи втратили свою значущість. Володимир Зубик уже традиційно прийшов і не голосував, решта нардепів підтримали реформу. За поки що лише звернення до Конституційного суду, який має повноваження позбавити народних обранців недоторканності, мажоритарники дружно проголосували "за", відсутніми на сесії були Зубик і Ничипоренко.

Із п’ятої спроби 2 березня парламент змінив закон про пенсійне забезпечення. Голосували за скасування так званих спеціальних пенсій суддям, прокурорам, народним обранцям і чиновникам, якщо ті продовжують працювати. Крім того, звичайний пенсіонер отримуватиме лише 85% пенсії, якщо продовжуватиме ходити на роботу, – щоправда така норма діятиме лише до кінця цього року. Законопроект підтримав лише Владислав Голуб, утримався Олег Петренко, а четвірка із економічного розвитку взагалі не голосувала. Не було на засіданні позафракційного Сергія Рудика.

Того ж дня голосували за непопулярний для багатьох нардепів, але важливий для пересічних українців та МВФ законопроект. Відтепер "господарі" збанкрутілих банків, які завдали чималих збитків державі й клієнтам, мають нести кримінальну відповідальність за неплатоспроможність. "За" проголосували Олег Петренко й Владислав Голуб і знову не голосували Ничипоренко, Яценко, Зубик і Бобов.

За встановлення святкового Дня захисника України проголосували Петренко, Голуб, Рудик і Ничипоренко. Уже вкотре не голосували Яценко, Зубик і Бобов. Створення на базі державних телерадіокомпаній супільного мовлення, яке в ідеалі має бути державним і незалежним водночас, підтримали Петренко й Ничипоренко, не голосували Зубик і Яценко, решта мажоритарників була відсутня на засіданні.

Проект закону про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки підтримав лише Сергій Рудик. Не голосували Антон Яценко й Володимир Зубик, решти мажоритраників того дня не було у Раді. Українських повстанців та УНР визнали борцями за незалежність Петренко, Голуб, Рудик і Ничипоренко. Не голосували Яценко й Зубик, а Бобова не було на засіданні.

Нещодавно Верховна Рада відтермінувала реформу прокуратури на кілька місяців через "численні недоліки та неузгодженості суто технічного характеру". Таке рішення підтримали Петренко, Рудик, Зубик, Ничипоренко. Відсутнми на засіданні були Яценко й Голуб, а Геннадій Бобов не голосував.

За покращення харчування особового складу ЗСУ всі мажоритарники з Черкащини проголосували однаково – "за". Того ж дня буквально за кілька годин Рада провалила законопроект про націоналізацію майна держави-агресора в Україні: Голуба, Петренка, Ничипоренка й Бобова на засіданні вже не було. Сергій Рудик проголосував "за", а Яценко й Зубик уже традиційно "відсиділися".

За півроку роботи можна легко прослідкувати лінію поведінки кожного із нардепів: хтось активно працює над законопроектами й закидає чиновників запитами, комусь достатньо лише бути присутнім на засіданнях, дехто системно саботує важливі голосування, бо не хоче брати на себе відповідальність. Безпрограшний варіант у непростий для країни час, коли державний лад часто змінюється й потрібно вміти швидко змінити позицію чи партію.

 

Чим "прославилися" черкаські депутати за час роботи?

Широкому загалу нардепи з Черкащини відомі не стільки своєю депутатською діяльністю, як розтиражованими скандалами чи курйозними ситуаціями. Чи не найбільше протягом останнього півріччя ославився Володимир Зубик, компанія якого зводила житлові будинки на землях Київського патріархату. За однією із версій, квартири в новобудовах планували продати й поділитися заробленим із служителями церкви. Захищати будівництво на засідання столичної земельної комісії з’явилися чоловіки у формі батальйону "Донбас" і священик, однак згодом стало відомо:усі бійці "Донбасу" того дня перебували в зоні АТО, а священика на засідання ніхто не делегував. Проте будівництво дійсно замовив Київський патріархат, хоча висотність адміністративної будівлі мала не перевищувати п’ять поверхів, а забудовник досі не виконав рішення Київської міськради й не зніс верхні конструкції будинку.

У квартирний скандал втрапив і Владислав Голуб, який попросив міського голову Канева забезпечити житлом родину тамтешнього прокурора. Йшлося про 200 тисяч гривень для Юрія Радченка, який фігурує в антимайданівських справах і свого часу підтримав клопотання про тримання під вартою осіб, які брали участь у штурмі ОДА в січні 2014 року. У Канівській міській раді нардепу відповіли, що прокурорська родина не потребує соціального захисту, однак пообіцяли розглянути можливість забезпечення житлом.

Згодом на засіданні Канівської міськради депутати таки знайшли в бюджеті 200 тисяч на квадратні метри для прокурора, хоча ці гроші мали би спрямувати на ремонт доріг та освітлення вулиць. Обурена громада пікетувала сесію міської ради й домоглася призупинення рішення про надання коштів, натомість прес-служба нардепа пояснила вчинок Владислава Голуба. Сім’я Радченків має трьох неповнолітніх дітей і проживає у гуртожитку, із якого людей можуть виселити через реорганізацію.

Немало галасу було й навколо неперсонального голосування Голуба: нардеп нібито перебував у лікарні, однак у протоколі Верховної Ради навпроти його прізвища чергуються позначки "за" та "відсутній". За словами депутата, той виходив до гардеробу й тому пропустив кілька голосувань, а після свого повернення забрав картку й поїхав лікуватися. Згодом у засобах масової інформації з’явилося фото порожнього робочого місця Голуба й почали ширитися чутки про те, нібито він у той час взагалі перебував за кордоном. Натомість обурений нардеп пообіцяв позиватися на журналістів до суду. Щоправда далі слів справа не пішла.

Валентина Ничипоренка спіймали на звичайному кнопкодавстві: на відзнятому журналістами відео чітко видно, як на одному із засідань нардеп голосував за себе й сусіда.

Коментувати свій вчинок Ничипоренко відмовився й зі словами "Я тороплюсь" утік від журналістки.

А два тижні тому втрапив у ще одну халепу: не пускав до трибуни свою колегу й землячку Ірину Геращенко. Хоча той все-таки попросив у неї вибачення, розлючена депутатка поскаржилася на "дядька у картатому піджаку" у Facebook.

Через ймовірну причетність до вбивства корсунського журналіста Василя Сергієнка Геннадія Бобова можуть позбавити депутатської недоторканності. Обранці від "Народного фронту" уже подали відповідну вимогу до Генпрокуратури. Нагадаємо, що за два роки до смерті журналіст почав збирати досьє на політика, а за два тижні до трагедії йому погрожували, тому рідні та колеги давно пов’язують жорстоке вбивство з професійною діяльністю покійного.

За турботою про своїх виборців  Антон Яценко насмішив комітет з протидії корупції. Він зареєстрував законопроект про створення спеціальної економічної зони в Умані. Іншими словами, нардеп спробував цілком законним способом отримати для міста необґрунтовані податкові пільги.

Сергій Рудик довго змагався за своє місце у Верховній Раді, куди увійшов як представник ВО "Свобода". Однак згодом вирішив призупинити своє членство через конфлікт з інтересами партії й групи, програма яких передбачає одностайне голосування. Крім того, нещодавно прямо запитав у Яценюка про те, коли ж той нарешті піде у відставку, на що отримав неоднозначну відповідь: "Я взяв відповідальність за долю країни у свої руки, і я цю відповідальність буду гордо нести". У відповідь на ще одне запитання нардепа прем’єр відмахнувся й послав Рудика гуляти в прямому значенні цього слова. Однак тролінг від екс-свободівця одразу оцінили користувачі соцмереж, а журналісти спіймали в об’єктив SMS-повідомлення на телефоні Рудика – за вчинок нардепа похвалила його знайома.

Курйозні ситуації оминали нардепа Олега Петренка. Відзначився він хіба що лише тим, що єдиний з-поміж мажоритарників невчасно оприлюднив декларацію за минулий рік через подану до секретаріату заяву лише в електронному форматі.

 

Наталія Косінова, для vikka.ua

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Літнє тепло на Черкащині скоро завершиться

Початок квітня 2024 по-літньому теплий. Перша десятиденка, з температурою 14-15°, видалася на 6-7° вище норми. В окремі дні середньодобова...

Чоловік пограбував пенсіонерку на Уманщині, відібравши в неї телефон

Випадок стався на вулиці Костельній, про що повідомила місцева жителька. Про це інформує пресслужба поліції Черкаської області. Зловмисник відібрав мобільний...

Цікаве:

Як розвиток військових технологій в Україні допоможе перемогти агресора

Сергій Токарєв розповів, чому потрібно швидко розвивати Military Tech...

Який смартфон вибрати у 2024 році

Який смартфон вибрати у 2024 році Шукаєте ідеальний iPhone? Ми...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x