Патріотизм чи неповага: черкащани розповіли про своє ставлення до засилля державної символіки

Російська агресія, як це не парадоксально, пробудила приспаний патріотичний дух українців. А проте іноді засилля жовто-блакитних кольорів викликає як мінімум подив: ну нехай вже мости, але стовпи ліхтарів або ворота приватного домоволодіння? Так само з державним гербом: віднедавна в Черкасах його можна побачити і на парканчику, що огороджує центральний бульвар, і на бампері тролейбуса. Наскільки це доречно для основних державних символів, УНН-Центр запитав у людей із різних верств – митців, істориків, чиновників.

Голова Драбівської районної ради Володимир Дзега:

– 2014 рік – це був бум використання національної символіки. Усі містки, що є в Драбівському районі, люди без усякого примусу фарбували в жовто-блакитний колір. Я відчуваю зв'язок між довірою до влади і таким виявом патріотичного духу. З часом цей патріотичний бум стих.

У певних традиціях використання символіки – це все-таки добре. Це виховує і стимулює. Наприклад, під час зборів батальйону територіальної оборони його бійці виходили і цілували державний прапор – проймало душу аж до сліз. Державна символіка тут доречна і необхідна, це не просто атрибутика, а вияв поваги до країни, в якій ми живемо. Символіка важлива у патріотичному вихованні не тільки молоді, а й усього суспільства.

Завідувач кафедри психології та педагогіки Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького Інна Лук’янець:

– Я вважаю, те, що занадто, то не здраво. Це державна символіка. До неї має бути шана і повага. Тому вона повинна бути у відповідних місцях, адміністративних будівлях, навчальних закладах тощо. Крім того, коли занадто багато чогось у житті людини, настає перенасичення, людина перестає це цінувати і втрачає інтерес. Тому навіть символіка має використовуватися в міру і за призначенням.

Депутат Черкаської обласної ради Олександр Коротков:

– Національна символіка має бути Національною Символікою. Я проти того, щоб її розміщували на шкарпетках чи парканах. Це неповага. Символіка має бути, але її потрібно використовувати за певними нормами. Повага до країни з'явиться не тоді, коли всі паркани стануть жовто-блакитними, а тоді, коли в кишенях у людей не буде порожньо, коли будуть працювати українські заводи, люди не будуть виїзжати на роботу за кордон тощо. А поки люди живуть у злиднях, то байдуже якого кольору шкарпетки: проблеми людей це не вирішить. Повага до держави виховується не тільки кольорами. Якщо держава піклується про своїх людей, створюючи сприятливі умови для проживання, то людина, зі свого боку, ставитиметься до держави та її символів із повагою.

Директор Черкаського обласного художнього музею Ольга Гладун:

– Я не вважаю доцільним розміщення тризубів на тролейбусах і парканах. Такі речі викликають певний внутрішній спротив. Державна символіка має пробуджувати в людині національну гордість, душевне піднесення від усвідомлення себе частинкою великої держави. Але якщо переборщити з її впровадженням у життя, це починає працювати навпаки. Символіка має бути, але я проти перенасичення. Якщо навколо все в жовто-блакитних кольорах, це тільки дратує.

Археолог та краєзнавець, член Національної спілки археологів України Михайло Сиволап:

Я не належу до тих, хто прагне зробити з державного символа святиню. Навпаки, моє серце радіє, коли я бачу жовто-блакитний прапор то тут, то там.

Є країни, де рідко побачиш прапор чи герб. Вони їх рідко застосовують, бережуть для особливо важливих подій, ніби навіть бояться, що вони стануть заурядними, повсякденними. А мені подобається, що у нас ці символи повсякденні. Якщо на тролейбусі тризуб – значить, водій цього тролейбуса – патріот, і хоче всьому світу показати, що він любить свою країну. Чому б і ні? Звісно, краще без перегинів, але хай буде.

Можливо, треба впровадити якісь правила, обмеження. Але мені буде прикро, якщо тризуб або прапор стане рідкістю. Мені здається, потрібно, що б на ці символи можна було наткнутися будь-де і будь-коли, щоб вони "чіпляли око". Тим більше, що наш герб – це дуже древній священний знак, своєрідний ієрогліф із великим змістом, лаконічний і багатозначний. І при цьому він простий: будь-яка дитина кількома рухами намалює.

Порівняйте з гербами інших країн: великі, складні, купа всього, а зміст – простенький, все на поверхні.

І прапор так само: як на мій погляд, у нашого прапора на диво вдала колористика, гармонійна і візуально приємна. Тож я залюбки дав би "зелене світло" нашим символам у всіх сферах.

Як повідомляв сайт vikka.ua, у Черкасах хочуть запровадити нічні тролейбусні маршрути.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net