На Черкащині масово вирубують лісосмуги та залишають селян без води (ФОТО)

Орендарі землі у Шполянському районі Черкаської області відкрито знищують лісопосадки поблизу сіл. Зловмисники не бояться ані контролюючих органів, ані місцевої влади. Їхні бензопили не стихають. Внаслідок таких протизаконних дій страждає екологія, а у селян зневоднюються криниці. Про це сайту vikka.ua повідомили жителі Шполянського району.

За ці дії на Шполянщині досі нікого не притягли до відповідальності. І хоча відкрито дві кримінальні справи, правоохоронцям не вдається арештувати техніку, за допомогою якої ведеться вирубка. Представники влади скаржаться на безсилість. Кажуть, що у цих питаннях в них просто зв’язані руки.

"Взагалі по району за останні 2-3 роки вирубали близько 100 гектарів лісових насаджень. Майже у всьому районі через знищення лісів висушили джерела. Навіть у ярах. Через це у місцевих жителів зневоднилися криниці. Наприклад, у моїх батьків у селі Лебедин не стало води. В декого колодязі взагалі перетворюються на болото", – розповів директор КП "Шполарайкомунлісгосп" Олександр Губа.

Він пояснив, що ліси вирубують здебільшого підприємства, що орендують землю у районі.

"Дрова продають людям або вивозять. Пилорама не стихає. За одним із підприємств, яке займається вирубкою лісів, стоїть впливова бізнес-структура", – стверджує директор підприємства.

У той же час заступник голови Шполянської районної ради Юрій Козоріз підкреслює, що проблема вирубки лісів виникла через законодавчу недосконалість, якою й користуються зловмисники. Лісосмуги у районі, як і по всій Черкаській області, просто нікому охороняти.

"Ми розіслали підприємствам листи, щоб вони розчистили поряд зі своїми землями лісосмуги від порослі. А вони, прикриваючись цим зверненням, почали вирубувати ліс. Проблема у тому, що лісосмуги не закріплені за жодним комунальним підприємством на законодавчому рівні. Вони не відносяться ні до доріг, ні до полів", – пояснив чиновник.

Доглядом цих ділянок за власною ініціативою займаються або лісівники, або місцеві жителі, які пильнують, щоб не було вирубок. Але охороною це назвати складно.

"Остання рубка лісів була зафіксована нещодавно. Вирубували лісосмугу на межі сіл Сердегівка та Терешки. Спіймали їх, як то кажуть, на гарячому. До поліції звернулися місцеві жителі. У порушників вилучили зрублений ліс. Збитки склали приблизно 1 мільйон 400 тисяч гривень. Загалом зловмисники знищили 2 гектари лісових насаджень", – розповідає Юрій Козоріз.

Селяни бідкаються: у деяких колодязях глибиною понад 20 метрів набирається лише 4-5 відер води.

"У мене та ще у 20 мешканців  нашої вулиці майже зникла вода у колодязях. Усе почалося з осені цього року, коли поблизу наших дворів вирили ставок. Вся воді зійшла туди. А з іншого боку нашого села вода зникла після вирубок лісових насаджень", – зазначає селянин та приватний підприємець Анатолій Царук.

Тим часом у місцевій поліції кажуть: за останній час зафіксували два випадки незаконної вирубки дерев. 

"Відкрито кримінальне провадження за фактом незаконної вирубки лісу по двох зафіксованих фактах – 4 та 19 жовтня. У першому випадку нас викликав працівник екологічної інспекції, який зафіксував вирубку на території села Терешки. Коли наші працівники прибули, люди вже забрали техніку. У другому випадку було накладено арешт на техніку, за допомогою якої вирубували ліс. Але суд повернув її власнику. У обох випадках діяли групи з 3-4 осіб. Вирубували на замовлення різних підприємств", – пояснив начальник Шполянського відділу поліції Вадим Кутовий. 

На думку черкаської екоактивістки Людмили Ткаченко, для контролю за лісосмугами треба створювати окреме комунальне підприємство.

"Наразі ці насадження перебувають лише на балансі держави. Але на місцях за ними ніхто не доглядає. До речі, серед дерев, що втрачаються через незаконну вирубку, є і цінні породи, наприклад, дуб та граб. Проте проблема в тому, що екологічна інспекція при нарахуванні штрафів використовує найнижчі коефіцієнти", – зазначає громадська діячка.

Усі фото надані Людмилою Ткаченко

Як повідомляв сайт vikka.ua, на Черкащині запрацювала "Екологічна варта".

    

Leave a Reply

avatar
  Підписатися  
Повідомте про
Стали свідком новини? Тисніть тут