Медреформа: за прикладом Європи у Черкасах займуться активною профілактикою захворювань

Попереджати хвороби замість того, щоб потім їх лікувати – акцент на таку роботу обіцяють відтепер впроваджувати у вітчизняній медичній галузі. Адже сфера охорони здоров’я входить до переліку галузей, в яких Україна поступово наближуватиме своє законодавство та практики до принципів права ЄС. Цьому співробітництву присвячена окрема глава Угоди про асоціацію. Як Черкащина наближається до вимог ЄС та наскільки готова імплементувати у місцеві реалії нові принципи – дізнавався сайт vikka.ua.

ukrinform.ru

Експерт з медичної реформи, голова правління БО "Мережа 100 відсотків життя Рівне" Юрій Лазаревич зазначив, що, згідно з Угодою, в українській медицині мають відбутися зміни у кількох напрямках.

"Зміни у системі донорства, створення банків крові. У нас зараз розробляється стратегія по донорству, але її перший варіант не було прийнято Мінфіном. Крім того, в Україні має покращитися ситуація з вакцинацією. Також у обласних центрах мають з’явитися Центри громадського здоров’я (ЦГЗ). На них зокрема буде покладена реалізація ще одного пункту вимог, що прописані в Угоді, – проведення профілактики шкідливих звичок", – пояснив експерт.

Центри громадського здоров’я

ЦГЗ реалізує численні проекти у міжнародному партнерстві, спрямовані на посилення національних зусиль у протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, розробці нових програм моніторингу та оцінки, фармацевтичного менеджменту.

У Києві вже створено Центр громадського здоров'я МОЗ України і такі осередки починають з’являтися в обласних центрах. За словами експерта, наявність таких Центрів не обов’язкова вимога, а рекомендація.

"Буде чи не буде такий Центр у місті, залежить від місцевих органів самоврядування. Адже цього закладу немає в переліку тих, що фінансуються з медичних субвенцій. Але є інший вихід – у бюджетному кодексі закладене фінансування діяльності ЦГЗ. У Сумах та Одесі такі Центри створені як державні установи. При цьому кожна область рухається своїм темпом", – зазначив Юрій Лазаревич.

uacrisis.org

Директор департаменту охорони здоров'я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради Олег Стадник зазначив, що наразі у місті очікується реформа галузі громадського здоров’я і підкреслив функцію Центру громадського здоров’я. Його основна діяльність буде спрямована на профілактику, попередження та формування громадської думки щодо здорового способу життя.

"По Україні такі Центри поки що майже не створені. Це часто реформовані санітарно-епідеміологічні служби. У нас є Черкаський міський центр медичної статистики та здоров’я. Там працюють як медичні статисти, так і частина працівників санітарно-епідеміологічної служби. Їх діяльність спрямована у напрямку роз’яснення, профілактики, проведення різних акцій. Наприклад, День серця, День боротьби з цукровим діабетом, День боротьби з гіпертонією, День боротьби із глаукомою, – розповів Олег Стадник. – Паралельно з ними пропагандою здорового способу життя будуть займатися у Центрах сімейної медицини. Сімейний лікар буде формувати групи ризику, куди потраплять зокрема і люди зі шкідливими звичками".

Медики відмовляються від щеплень

Угода про асоціацію передбачає покращення рівня вакцинації. В Україні, у порівнянні з країнами ЄС, вакцинується замалий відсоток населення. Всесвітня організація охорони здоров'я за підсумками 2016 року віднесла Україну до восьми країн світу, у яких охоплення трьома дозами вакцини АКДС складає менш ніж 50%. Ця вакцина спрямована проти трьох небезпечних хвороб: дифтерії, кашлюку (коклюшу) і правця. Поряд з Україною в цьому переліку, укладеному за підсумками 2016 року, – Центральноафриканська республіка, Чад, Екваторіальна Гвінея, Нігерія, Сомалі, Південний Судан і Сирія.

Завідувачка відділу імунопрофілактики обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Ірина Шуляренко зазначає, що на Черкащині ситуація зі щепленнями краща, ніж по Україні в цілому. Наприклад, якщо по Україні кількість щеплень проти туберкульозу дітям у віці 7 років у 2017 році сягала 46%, то у Черкаській області цей показник був 75,7%. Щеплення проти коклюшу, дифтерії та правця у віці 18 місяців торік по Україні склали 51,25%, а по Черкащині – 74,5%. Проти кору, паротиту та краснухи дітям у 1 рік за той же період по Україні – 93,3%, по Черкащині – 99,7%.

Але при цьому експерт підкреслює, що співгромадяни досить пасивно ставляться до штучної імунізації.

"Згідно з програмою ВООЗ, ми проводимо щеплення по 32-х показниках. За вимогою Всесвітньої організації охорони здоров’я щоб попередити спалах захворюваності, мають бути щеплені 95% дітей. Коли розпочався кір у цьому році, незважаючи на інформаційну кампанію та роз’яснювальну роботу, у нас було 3,6 тисячі відмовників. Ніхто не звертав на це уваги. Але коли вже почали вмирати люди, кількість відмовників скоротилася до 1,2 тис. І сьогодні це найкращий показник по щепленню", – пояснила фахівець.

ktla.demo.vid.watch

За її словами, у категорії дітей до 2 років, запланованих на кілька видів щеплень, серед 11283 дітей батьки 3369 дітей відмовилися від щеплення проти кашлюку, дифтерії та правця, більше тисячі відмовилися від щеплень проти поліомієліту, майже тисячу дітей через відмову не вакцинували проти гепатиту В.

"При цьому по щепленнях, особливо дитячих, важко підрахувати кількість відмов. Ті батьки, які не хочуть робити дітям щеплення, повинні офіційно про це заявити. Відмова має бути внесена до медичної документації, але батьки на це не йдуть – не хочуть брати на себе відповідальності. Багато хто і відмову не пише, і не вакцинує дітей. Це болюче питання. Якщо відмовник впевнений у своєму рішенні, то жодна просвітницька діяльність тут не допоможе", – заявила Ірина Шуляренко.

Серед причин відмов від щеплень: релігійні погляди, часто відмовляються від штучної імунізації люди ромської національності, частина медичних працівників. Останні вважають, що щеплення перевантажують імунну систему. Та у разі спалаху інфекцій вони швидко змінюють свою думку.

Як пояснив сайту Олега Стадник, з проведенням медичної реформи функції щеплень будуть покладені на Центри сімейної медицини.

Щеплення в країнах ЄС

У календар щеплень в країнах ЄС включають близько 15 щеплень. Вакцинація не є обов'язковою в більшості країн Європи (в Італії та Франції обов'язковими є 3 щеплення, у Бельгії – 1). "Утиски" цивільних прав у разі відмови від уколу не передбачено – дитину вільно візьмуть в дитячий садок або школу. Але активно працюють комісії, які пропагують імунізацію.

Прикладом необхідних щеплень можна назвати: правець, поліомієліт, гепатит В, щеплення від Аллегрі, бронхіту,грипу, краснухи, кору, вітрянки.

Правець. Будь-яка активна дитина у своєму нестримному прагненні до пізнання без праці здатна поранитися в "антигігієнічних" умовах навіть під посиленим наглядом батьків.

Поліомієліт. Це щеплення легко переноситься, і в країнах Європи його оплачує страховка.

Гепатит В. Захворювання передається "побутовим" шляхом – наприклад, через слину, речі або сльози. Хвора людина, навіть не знаючи, що заразна, може просто чхнути на дитину і цього вистачить для інфікування.

Щеплення від Аллегрі – десенсибілізація (одна із стадій алергії, при якій відбувається повна або часткова, тимчасова або постійна втрата гіперчутливості організму до будь-якого алергену).

Бронхіт. Оплачується страховкою.

tendersontime.com

Краснуха, кір, вітрянка – найбільш поширені серед дітей. У школі, на вулиці, в приймальні у лікаря – підхопити їх можна де завгодно.

У деяких країнах Європи є так звана "шестерня" щеплення – шість щеплень за один раз. Включає кашлюк, дифтерію, правець, менінгіт, поліомієліт і гепатит В. Робиться дитині вперше приблизно у п'ять місяців. Потім повторюється двічі через кожні 8 тижнів. У 14-16 місяців слідують краснуха, кір та епідемічний паротит, повторювати необхідно протягом 6 місяців (але не раніше, ніж через 8 тижнів). Додатково можна зробити деякі щеплення, які є платними – пневмокок, менінгокок, енцефаліт.

Всесвітня організація охорони здоров'я висловлює занепокоєння зростанням масштабів антиприщеплювального руху в країнах Європи. У Німеччині, Австрії та Швейцарії цілі школи відмовляються від вакцинації дітей, що загрожує поширенням кору та поліомієліту.

Однак якість імунізації значно поліпшилася за останні десять років, навіть слабка дитина може витримати вакцинацію без негативних наслідків або ускладнень. Тим більше, що інфекційна хвороба може переноситися набагато важче, ніж реакція на щеплення.

Зміни у системі донорства очікувані, але не швидкі

Тему зміни у системі донорства та створення банків крові місцеві фахівці поки що не коментують. Адже з остаточним варіантом стратегії офіційний Київ ще не визначився. Не всі стандарти по збору крові, що впроваджені у розвинених країнах, наразі підходять Україні.

Організацією донорства у більшості країн світу займається Міжнародний рух Червоного Хреста. За здачу крові донори отримують від них символічну подяку і це вважається благодійною гуманітарною акцією. У США традиційно прийнято здавати кров у січні.

"Асоціації донорів та профспілки агітують здавати кров – там це шанований вчинок. Нещодавно ВООЗ та ЄС ухвалили рішення до 2020 року переконати населення, що вся кров здається донорами безоплатно. Для нашої країни це поки що малоймовірне впровадження", – говорить головний лікар КЗ "Черкаська обласна станція переливання крові Черкаської обласної ради" Микола Клімов.

snowcredit.ru

Фахівець занепокоєний тим, що останнім часом кількість донорів зменшилася.

"Кілька років тому, коли тільки розпочиналися бойові дії на Сході, ми спостерігали сплеск благодійності. Всі намагалися допомогти не тільки військовим, а й хворим, що потребують крові. Люди активно здавали кров. Тепер ми бачимо, що у суспільстві начебто настало психологічне вигорання. Здається, що люди втомилися. На щастя, торік проблем із забезпеченням крові у нас не було", – каже лікар.

Загалом же очікується, що нова стратегія повністю змінить структуру служби крові. Буде створено новий орган – Національний трансфузійний центр, що увійде до складу МОЗ України. На регіональному рівні в областях будуть центри служби крові на базі обласних станцій переливання крові. Будуть також трансфузіологічні регіональні комітети. Окремо будуть відділені лікарняні банки крові, які будуть займатися суто клінічною трансфузіологією, не маючи права забирати та самотужки переробляти кров.

Ця публікація була підготовлена в межах проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ТРК "ВІККА" і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

 

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net