НовиниЧеркасиГромадський транспорт Черкас: легендарне "Передаємо за проїзд" більше не...

Громадський транспорт Черкас: легендарне “Передаємо за проїзд” більше не почуємо

-

- Advertisment -

У Черкасах в тролейбусах запрацювала безготівкова система оплати за проїзд. Незабаром теж саме станеться і в маршрутках.  Для міста, яке останні тридцять років функціонувало у громадському транспорті із системою паперових квитків, кондукторів та легендарним “Передаємо за проїзд” – це крок вперед. Та ще й під час свисту російських ракет над головою, інформує сайт «ЗMI.ck.ua»

В.о. директора департаменту ЖКК Черкаської міської ради Сергій Отрешко дуже детально розповів ЗМІ.ck.ua про новий транспортний шлях міста.

Як працює КП “Черкасиелектротранс” і за що місто платить йому гроші

– Місто замовляє у КП “Черкасиелектротранс”  послугу із перевезення громадян і потім за рахунок бюджетних коштів її оплачує.

Кожен кілометр має свою вартість.

Умовами договору передбачено,  що сума оплати за надану послугу із перевезення зменшується за рахунок отриманої виручки тролейбусним парком. Для прикладу, тролейбуси проїхали 100 кілометрів, вартість одного кілометра складає 5 грн – тоді за умовами договору ми повинні заплатити 500 грн. Але тролейбусний парк під час надання цієї послуги зібрав виручки на 100 грн. Таким чином, ми реально йому платимо 400 грн.

Річна робота тролейбусного парку станом на початок 2022 року вартує десь у 150 млн грн, із них 20 млн – це виручка, яку прогнозували зібрати тролейбусники. Таким чином до запровадження електронної безготівкової системи оплати за проїзд послуга тролейбусного парку із перевезення громадян мала обійтися бюджету Черкас у 131 млн грн на рік.

Скільки було витрачено коштів на запровадження електронної безготівкової системи оплати за проїзд

– Із міського бюджету Черкас не витрачено ні копійки. Ми надали тільки свої тролейбуси для розміщення валідаторів.

На сьогодні компанія “SMART-TICKET TECHNOLOGY” обладнала 85 наших тролейбусів валідаторами. Один валідатор коштує близько 1 тис євро, на тролейбус їх треба від трьох до чотирьох. В середньому облаштування одного тролейбуса валідаторами, із врахуванням витратних матеріалів, обійшлось інвесторам у 3-4 тис євро. Іншими словами, сума інвестицій тільки в тролейбусний парк склала більше 10 млн. грн. Це без врахування поточних витрат – зарплат персоналу, підтримки програмного забезпечення, поточних ремонтів системи валідації, банківських послуг (послуг еквайрингу). Обладнання було закуплено до війни, в травні його почали встановлювати.

Що отримує інвестор із цієї історії

– Із Черкаською міською радою у жовтні 2021 року було підписано договір на 10 років. Загальна сума інвестицій згідно договору – 50 млн. грн. Сюди входять, в тому числі,валідатори на «маршрутки», валідатори контролерів, програмне забезпечення, випуск майже 300 тис. карток містянина тощо.

Термін окупності інвестицій – від 5 до 7 років.

Згідно умов договору про здійснення справляння плати за транспортні послуги в міському пасажирському транспорті комісійна винагорода оператора становить 10% від суми проведених операцій з оплати вартості проїзду.

Чим більше буде зібрано виручки, тим більшу суму отримає оператор. Але все у рамках своїх 10 %.

Які фінансові розрахунки для міста та перші фінансові висновки від нової системи

– За нашим прогнозом, при належному контролі за оплатою проїзду, щомісячна виручка тролейбусного парку буде становити не менше 3 млн.грн.

Завдяки цьому, сума витрат бюджету на утримання КП “Черкасиелектротранс” у 2022 році вже зменшилась на 28 млн- до 103 млн грн.

Це сталось не тільки за рахунок прогнозу отриманої виручки, а й оптимізації штатного розпису персоналу тролейбусного парку (йдеться не тільки про кондукторів, а й касирів зі збору виручки, деяких технічних працівників). І станом на сьогодні наші розрахунки суми коштів, необхідної для забезпечення безперебійної роботи із перевезення громадян, підтверджуються.

Іншими словами, ніхто не намагається “знищити тролейбусний парк”, як це намагаються представити деякі дописники інтернет-простору. КП “Черкасиелектротранс” отримає компенсацію всіх своїх обґрунтованих витрат на перевезення містян в повному обсязі. Просто, одна частина цієї компенсації буде за рахунок бюджету, а друга – за рахунок оплати проїзду. І завдання міської влади – зменшити першу за рахунок другої .

Скільки потрібно часу, щоб система працювала безперебійно

– Я думаю, що протягом місяці-двох всі нюанси будуть відпрацьовані. Щоб все взагалі ідеально працювало потрібно десь рік.

Система вже зараз дозволяє отримувати виручку тролейбусному парку. Якщо порівняти цифри січня 2022 року і нинішні – ми отримуємо двічі менше. Але ми її отримуємо, підкреслюю. Інший варіант був налагоджувати систему і не отримувати нічого, а проїзд би залишався до кінця року безкоштовним, як це було з початку війни.

Чому ми отримуємо менше і що будуть робити із “зайцями”

– Люди зараз дійсно в більшості не платять. І завдання оператора організувати контроль за оплатою. Це їх витрати, не міського бюджету Черкас. Вони максимально зацікавлені у тому, щоб люди як раз платили. Чим більше вони заставлять людей платити, тим більше суму вони отримають у рамках своїх 10 % комісії.

Тому з 18 липня контролери з’являться у тролейбусах.

Як працюватимуть контролери і хто ці люди

– За моєю інформацією, як мінімум 70 % цих контролерів це будуть колишні кондуктори, що виявили бажання працювати і вчитися.

Вони почнуть із роз’яснювальної роботи серед пасажирів та коротких уроків про те, як користуватися валідаторами. Після перехідного етапу за неоплачений проїзд чекає штраф від 100 до 200 гривень.

При вході у салон у контролера буде ручний валідатор, що блокуватиме всі валідатори, які облаштовані в тролейбусі, й перевірятиме наявність оплати.

Контроль працює наступним чином: ваша картка прикладається до валідатораконтролера, і він зчитує інформацію про час останньої транзакції за карткою, про те, в якому саме транспортному засобі була здійснена оплата. У такий спосіб перевірятиметься й оплата з телефону. Чи завалідований разовий паперовий квиток, контролер з’ясує шляхом зчитування QR-коду на ньому.

У разі проїзду без оплати на пасажира чекає два варіанти відповідальності: йому запропонують придбати квиток у контролера, який обійдеться удесятеро дорожче (100 грн). У випадку ж відмови – контролер викличе поліцію, і порушник сплатить штраф вже у двадцятикратному розмірі (200 грн).

Якщо був на місці виклик наряду поліції – рух тролейбусу буде зупинятися. Інший варіант – людину виведуть із тролейбусу і будуть чекати поліцію, а далі вже буде зафіксовано адміністративне правопорушення із відповідним штрафом.

За поїздку в комунальному транспорті пасажири зможуть розрахуватися карткою будь-якого банку, телефоном чи смарт-годинником із технологією NFC або ж – разовими паперовими квитками із QR-кодом, які можна придбати в мережі платіжних терміналів (McLaut).

Також з наступного тижня запрацює мобільний додаток SmartTiket, через який також можна буде оплачувати проїзд, поповнюючи рахунок.

черкаський тролейбусЩо ще ця система дозволяє роботи?

– Перший момент – відслідковування кількості пільговиків,  які будуть.

Наразі усі пільговики їздять у міських тролейбусах безкоштовно – показуючи посвідчення. А реально перевірити – чи дійсне те посвідчення чи ні – неможливо. І яка кількість цих пільговиків їздить теж абстрактна цифра. Але все зміниться за рахунок запровадження Картки містянина.

Із 1 січня 2023 року буде скасовано гарантовану державою норму щодо безкоштовного проїзду пільгових категорій громадян і це питання передається на розсуд органу місцевого самоврядування.

Картку містянина отримають усі. Але пільгова картка буде видаватися в обмін на верифікацію твого нинішнього статусу. Зараз зробити папірець, що схожий на пенсійне посвідчення – не важко. А так інформацію точно буде актуалізовано.

Людина, звичайно, може не захотіти отримувати Картку містянина. Але тоді у міському транспорті вона не зможе безкоштовно проїхати навіть показуючи реальне пенсійне посвідчення, оскільки буде вважатися “зайцем”.

Крім того, контролер, перевіряючи пільгову картку містянина, буде бачити не тільки те, чи валідувалась картка в цьому транспорті, а й фото пільговика. Іншими словами, скористатись пільговою карткою зможе виключно її власник.

Другий момент – оптимізувати маршрути.

Ми будемо реально бачити, скільки людей перевозить тролейбус конкретного маршруту в один рейс, другий, третій.  А міський бюджет, нагадаю, сплачує тролейбусному парку за кількість проїханих кілометрів. Якщо ми будемо бачити, що у перший рейс перевезено 1000 людей, а у другий – 200 людей. То ми можемо з цього маршруту зняти тролейбус і перемістити його на інший, де людей кожного рейсу перевозять по 1000. Ми будемо мати об’єктивну інформацію.

Без цієї системи нам би було важко отримувати такий великий спектр інформації. Це повний прозорий контроль за громадським транспортом Черкас та витратами на нього.

Переконаний, що фінансово місту було б важко самостійно реалізувати таку систему. Вона на 100 % краща, ніж була до цього моменту.

Як міська влада відслідковує кількість отриманої виручки

– Містяни сплачують кошти на рахунок оператора, який у підсумку перерахує кошти на рахунок КП “Черкасиелектротранс” за виключенням своєї 10 % комісії.  Перевірити, куди далі пішли гроші немає проблеми. У нас є доступ до усіх валідаторів. У режимі реального часу ми дивимося, скільки заробили.

У маршрутках теж запровадять безготівкову систему оплати за проїзд

– Наразі приватні автобусні перевізники підписали договір із міською радою, де чітко прописано пункт, що вони зобов’язані встановити валідатори у себе в автобусах протягом двох місяців з моменту запровадження єдиної безготівкової електронної системи оплати за проїзд у Черкасах. Той, хто це не зробить – ми розриватимемо договори в односторонньому порядку. Маємо повну юридичну силу на це.  Нині бажаючих перевозити людей вистачає. У міську раду вже дзвонили дві фірми з Харкова, одна з Маріуполя, які готові працювати, а їхні автобуси вже обладнані валідаторами.

Тому десь із у другій половині серпня черкаські маршрутки теж перейдуть на нову систему роботи.

 

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Черкащани здобули нагороди на Кубку Європи з кікбоксингу WAKO

У період з 15 по 18 лютого 2024 року в місті Загреб, Хорватія, відбувся Кубок Європи з кікбоксингу WAKO,...

Митрополит Черкаської єпархії УПЦ (МП) отримав уже четверту підозру

Служба безпеки накопичила нові докази злочинів, які вчинив керівник Черкаської єпархії УПЦ (МП). Це вже четвертий епізод його підривної...

Цікаве:

Як обрати ігровий автомат для гри на гроші?

Віртуальні гральні заклади пропонують величезний вибір ігрових автоматів, серед...

Якісний звук у бездоганному виконанні: 3 популярні моделі навушників з вушками

Якщо ви — креативна особистість і полюбляєте виділятися з...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x