Черкаський полярник тричі їздив у Антарктиду вивчати озонову діру

Метеоролог Олександр Полудень вже тричі побував на українській полярній станції "Академік Вернадський", що розташована на острові Галіндез. Експедиції українських полярників традиційно тривають рік. Черкащанин прожив на острові поблизу Південного полюсу з 2012-го по 2013-й, з 2014-го по 2015-й та з 2016 по 2017-й роки. Наразі він готується до чергового візиту в Антарктиду. Про життя полярника та наукові відкриття, що змінюють світ, 31-річний науковець розповів сайту vikka.ua.

Озонщики ­– так по-товариськи називають одне одного люди, що вивчають озоновий шар навколо Землі. Професія не розповсюджена, але вкрай важлива. Адже озоновий шар є природним захисним бар'єром від проникнення на поверхню Землі жорсткого ультрафіолетового випромінювання Сонця. Найкраще поле для такої діяльності та досліджень  –Антарктида. Але про те, що працювати доведеться так далеко від домівки Олександр Полудень при виборі професії не здогадувався.

"Я навчався в Одеському державному гідрометеорологічному інституті та планував працювати агрометеорологом, вивчати вплив метеоумов на врожайність. Але в інституті вирішили, що з мене вийде гарний полярник. Мене це трохи здивувало, адже відмінником я не був", – пригадує Олександр Полудень.

Після інституту він почав працювати у відділі метеорології Центральної геофізичної обсерваторії. А через два роки подав свою кандидатуру на учасника експедиції.

"Я знав, що полярна станція "Академік Вернадський" – єдине місце, де я зможу працювати по спеціальності полярника-метеоролога. До експедиції завжди включають 12 осіб: 6 осіб – науковці та стільки ж людей обслуговуючого персоналу. На другому поверсі станції розташований офіс для метеодосліджень. Там розташовано спектрофотометр Добсона, за допомогою якого я вимірюю озоновий шар. На станції я щодня відправляю дані на British Antarctic Survey у міжнародний банк даних по озону", – пояснює метеоролог.

Острів Галіндез, де розташована українська полярна станція, перебуває на відстані 8 км від материка та за 200 км до Полярного кола. Разом з полярниками територію острова ділять чотири види пінгвінів, два види тюленів, морські котики та морські леопарди. Останні полюють на пінгвінів, але людям жодні з цих тварин не загрожують.

На острові влаштовують своє лежбище тюлені Ведделла. Вони збираються групами по 5-15 вагітних самок, народжують та вигодовують там немовлят. У цих ссавців найжирніше грудне молоко і малюки тюленів надзвичайно швидко ростуть.

"Ми досліджуємо тварин з моменту їх народження. Треба бути обережними. До того ж мати поруч. Ми її трохи огороджуємо та зважуємо дитинча, заміряємо плавники. При народженні тюлені важать 23-28 кг, дорослі – приблизно 300 кг. Та за рахунок вмісту молока новонароджені набирають по 3-5 кг за добу. За два тижні мати худне, а дитинча сягає майже її розміру", – розповідає черкащанин.

Упродовж майже всієї експедиції полярники ізольовані від світу, але є період, коли до них на станцію приїжджають допитливі гості. Туристичний сезон на острові триває з листопада по кінець березня.

"Якось до нас завітав Білл Гейтс, приймали британську Принцесу Анну. Приїздять і звичайні туристи. Були у нас два народні депутати України. Але вони попросили, щоб ми не розповідали про їх візит. Приїздили і актори Олександр Феклістов та Михайло Жигалов. Гостям ми зазвичай проводимо екскурсію, розповідаємо про станцію", – пригадує науковець.  

Черкаський метеоролог стабільно підтримує зв’язок із британським вченим Джоном Шанкліном. Він у 1985 році став одним з відкривачів озонової діри над Антарктидою. Олександр Полудень зазначає, що саме на полярній станції "Академік Вернадський" (раніше вона належала британцям і називалася "Фарадей") були зроблені дослідження, що підтвердили існування озонової діри.

"За прогнозами, для відновлення озонового шару потрібно 50-60 років. Озонова діра вже не перебуває в регресії. Вона наразі у завислому стані і можна сказати, що озоновий шар почав відновлюватися. Основною руйнівною речовиною озонового шару є фреон, що використовується як холодоагент (рефрижератори, холодильники) і знаходиться в аерозольних спреях, авіаційному та ракетному паливі. Після підписання Монреальського протоколу викиди озоноруйнівних речовин зменшилися", – ділиться втішними результатами досліджень черкащанин.

Усі фото з архіву героя публікації

Наразі він готується вчетверте взяти участь в українській антарктичній експедиції. Але спочатку треба пройти відбір та серйозну підготовку.

Як повідомляв сайт vikka.ua, черкащанка очолила виборчу кампанію на острові в Карибському морі.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net