НовиниОсвітаЧеркаський археолог розповів про історію найдавнішої вулиці міста

Черкаський археолог розповів про історію найдавнішої вулиці міста

-

- Advertisment -

Вулиця Чехова у Черкасах має одну із найдавніших історій. Вона сягає давнини у понад 450 років. І названа вона на честь місцевого топоніма, а не в пам’ять письменнику Антону Чехову.

За словами Дмитра Куштана, Черкаські зем’яни Чеховичі, ймовірно, походили із Литви. На поч. XVII ст. Єжи (Юрій) Чехович Орельський володів маєтностями на території Черкаського староства, які отримав через шлюб із донькою черкаської зем’янки Христини Жубриківни. Серед набутих володінь – землі на р. Оріль на Лівобережжі (звідси прізвище-придомок «Орельські»).

Перед 1622 р. Єжи Чехович продав частину своїх Орельських маєтностей (землі в районі Козлової пущі та кургану «Могила Космиха») київському зем’янину Яну Дахновичу, перед тим уклавши договір із корсунськими євреями про видобуток селітри на цій ділянці. У фіскальних документах 1628 та 1631 рр. пан Чехович фігурує, як власник уходів на Орелі, а також згадується поміж інших «путніх бояр» у люстрації Черкаського староства 1631–1633 рр. Із дружиною мали дочку Олену Орельську, яка в майбутньому вийшла заміж за Яна Драбовича, зем’янина київського та черкаського.

«У Черкасах збереглися історичні топоніми, які можуть мати певне відношення до Чехів та Чеховичів: озеро Чеховé (згад. 1552 р.), річка Чеховá, острів Чеховий (згад. 1789 р.), урочище Чеховé. Саме від цих мікротопонімів, зосереджених у заплаві Дніпра попід берегом в районі колишнього цукро-рафінадного заводу, походить назва сучасної вулиці «Чеховськá/Чеховá», яка відома принаймні з кін. ХІХ ст. (зрозуміло, що жодного відношення до Антона Павловича Чехова ця назва не має). На протилежному від міста березі Дніпра розташоване с. Чехівка (Чорнобаївського р-ну), яке також, ймовірно, завдячує своїй назві шляхтичам Чеховичам», – розповів Дмитро Куштан.

Ставити правильно наголос при назві вулиці Чехова просить чиновник міської ради Черкас. Олексій Дубовий, секретар топонімічної комісії, говорить, що черкащани неправильно виголошують назву цієї вулиці.

 

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах зупинили Mercedes-Benz з підробленими документами

Вчора на вулиці Чигиринській інспектори відділу безпеки дорожнього руху зупинили автомобіль Mercedes-Benz Sprinter через порушення правил дорожнього руху. Про...

Черкаські фехтувальники здобули медалі на чемпіонаті України

Черкаські спортсмени відзначилися на чемпіонаті України з фехтування на візках, який тривав з 5 по 18 лютого. Про це...

Цікаве:

Як обрати ігровий автомат для гри на гроші?

Віртуальні гральні заклади пропонують величезний вибір ігрових автоматів, серед...

Якісний звук у бездоганному виконанні: 3 популярні моделі навушників з вушками

Якщо ви — креативна особистість і полюбляєте виділятися з...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x