Майже 7000 кг овочів і фруктів не допустили для реалізації на ринках Черкащини

Цього року через перевищення нітратів до реалізації на ринках Черкащини не допустили 6 880 кг овочів і фруктів. Про це повідомили на сайті ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області.

Загалом упродовж 2022 року спеціалісти державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках Черкаської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби провели 40 тисяч 552 лабораторні дослідження зразків рослинної продукції.

Зокрема, провели 8 396 досліджень з метою визначення органолептичних показників зазначеної продукції;  681 – радіологічне дослідження та 8 396 лабораторних досліджень з метою встановлення вмісту нітратів у рослинній продукції.

– За результатами лабораторних досліджень не допустили до реалізації 7 030 кг рослинної продукції, зокрема 6 880 кг – через перевищення вмісту нітратів, – розповів начальник відділу безпечності харчових продуктів ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області Сергій Гончаров.

За його словами, нітрати в основному накопичуються у коренях, коренеплодах, стеблах, черешках і великих жилках листя, значно менше їх у плодах.

– Нітратів більше в зелених плодах, ніж у стиглих. У сільськогосподарських рослинах найбільше нітратів міститься в салаті (особливо тепличному), у редьці, петрушці, редисці, столовому буряку, капусті, моркві, кропі: у буряках і моркві більше нітратів у верхній частині коренеплоду, а в моркві також і в її серцевині, в капусті – в качані, у товстих черешках листя і у верхніх листках. У всіх овочів і плодів найбільше міститься нітратів у шкірці, – пояснив начальник відділу безпечності харчових продуктів Держпродспоживслужби в Черкаській області.

При невеликому споживанні нітратів із їжею вони не накопичуються, легко і швидко виводяться з організму, але якщо їх багато, то шкода суттєва, сказав Сергій Гончаров.

Як нітрати впливають на людський організм?

Нітрати під впливом ферменту нітратредуктази відновлюються до нітритів, які взаємодіють із гемоглобіном крові й окислюють у ньому двовалентне залізо у тривалентне. В результаті утворюється речовина метгемоглобін, який уже не здатний переносити кисень. Тому порушується нормальне дихання клітин і тканин організму, в результаті чого накопичується молочна кислота, холестерин і різко зменшується кількість білка.

Нітрати сприяють розвитку патогенної кишкової мікрофлори, яка виділяє в організм людини токсини, в результаті чого відбувається отруєння організму.

Нітрати знижують вміст вітамінів у їжі, які входять до складу багатьох ферментів, а через них впливають на всі види обміну речовин.

При тривалому надходженні нітратів в організм людини зменшується кількість йоду, що призводить до збільшення щитовидної залози.

Нітрати впливають на виникнення ракових пухлин у шлунково-кишковому тракті.

За словами експерта, особливо чутливі до нітратів діти грудного та раннього віку.

Основна маса нітратів потрапляє в організм людини з консервами та свіжими овочами. Це 40–80 відсотків добової кількості нітратів. Незначна кількість надходить із хлібобулочними виробами і фруктами. Частина нітратів може утворюватися в самому організмі людини при його обміні речовин. Також нітрати можуть потрапляти в організм людини з водою, тваринною їжею, тому що нітрати і нітрити додають у готову м’ясну продукцію для поліпшення споживчих властивостей і для більш тривалого її зберігання”, – пояснив Сергій Гончаров.

Як зменшити вплив нітратів у рослинах на організм людини

За словами начальника відділу безпечності харчових продуктів Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Сергія Гончарова, дотримання кількох рекомендацій допоможе знизити вміст нітратів в овочах.

 1. Кількість нітратів зменшується при обробці овочів (мийці, варінні, смаженні, тушкуванні і бланшуванні). Так, при вимочуванні – на 20-30%, а при варінні – на 60-80%. У капусті – на 58%, у столовому буряку – на 20%, у картоплі – на 40%. Втім при посиленій мийці і бланшуванні овочів у воду йдуть не тільки нітрати, а й цінні речовини: вітаміни, мінеральні солі.
 2. Старі бульби картоплі слід залити однопроцентним розчином кухонної солі. Але картопляний відвар у їжу використовувати не можна, тому що при варінні нітрати переходять у відвар. При приготуванні пюре з картоплі краще використовувати кип’ячене молоко, а не воду, в якій варилася картопля.
 3. У патисонів, кабачків і баклажанів необхідно зрізати верхню частину, яка примикає до плодоніжки.
 4. Овочі треба очищати від шкірки, а у пряних трав треба викидати їхні стебла і використовувати тільки листя.
 5. В огірків, буряка, редьки до того ж треба зрізати обидва кінці, тому що в них найвища концентрація нітратів.
 6. Зберігати овочі треба в холодильнику, тому що при температурі +2°С неможливе перетворення нітратів на більш отруйні речовини – нітрити.
 7. Потрібно в достатній кількості використовувати в їжу вітамін С (аскорбінову кислоту) і вітамін Е, тому що вони знижують шкідливий вплив нітратів і нітритів.
 8. При консервуванні зменшується на 20-25% вміст нітратів в овочах, особливо при консервуванні огірків, капусти, тому що нітрати йдуть у розсіл і маринад, які через це потрібно виливати при вживанні консервованих овочів у їжу.
 9. Салати слід готувати безпосередньо перед їхнім вживанням і відразу з’їдати, не залишаючи їх на зберігання, тому що відбувається накопичення нітратів.
 10. При зберіганні овочів у відкритих ємностях разом із гнилими овочами збільшується вміст нітратів у них. Не слід переробляти коренеплоди моркви або плоди томатів, пошкоджені гниллю. Не можна зберігати овочі биті, пошкоджені.
 11. Отож, фахівці радять купувати овочі відповідно до сезону і тільки в дозволених для торгівлі місцях. На овочевих ринках вимагайте висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи. У цьому документі має бути зазначений рівень нітратів в овочах, фруктах, ягодах і зелені. При купівлі варто віддавати перевагу тільки свіжим, стиглим овочам та фруктам.

Читайте також: У червні майже 10 тисяч черкащан оформили паспорт для виїзду закордон.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net