НовиниБлагодійність заради наживи: на Черкащині борються із фальшивими волонтерами

Благодійність заради наживи: на Черкащині борються із фальшивими волонтерами

-

- Advertisment -

Співчуття та щедрість черкащан нерідко стають інструментом заробітку шахраїв. У той час, як пожертви на армію впали до критичного рівня, шахраї активно зайняли нішу благодійних організацій та фондів. Під виглядом волонтерів, які збирають кошти на допомогу бійцям або лікування хворих дітей, лише у Черкасах щодня вони можуть збирати десятки тисяч гривень.

Даючи пожертви, люди не задумуються про те, куди ці кошти потрапляють, а вірять на слово тому, хто їх збирає. Проконтролювати, як вони будуть використані, теж практично неможливо. Це і спокушає шахраїв вводити людей в оману, прикидаючись волонтерами.

Із проблемою "благодійного" шахрайства у Черкасах активно почали боротися самі волонтери та активісти. Кажуть: псевдоблагодійники не лише відбирають частину пожертв, а й підривають їх авторитет, зменшуючи рівень довіри черкащан.

"Зареєструвати волонтерську громадську організацію можна лише за три дні. Більше того, якщо раніше треба було три засновника, то тепер достатньо одного. Створити благодійний фонд і збирати кошти може хто завгодно, тому треба бути уважним. Коли ми виставляємо волонтерів, то, як правило, у них завжди є посвідчення. Але на сьогодні, на жаль, підробити будь-які посвідчення нічого не варто, – розповідає vikka.ua координатор "Центру допомоги армії" Оксана Циганок.

За її словами, на руках у справжніх волонтерів має бути рекомендований лист від організації з мокрою печаткою, де вказані особисті дані волонтера (прізвище, ім’я, по батькові), інформація про те, на які потреби і куди конкретно буде спрямована зібрана допомога та протягом якого часу ця допомога збиратиметься.

На скриньці обов’язково повинен бути логотип громадської організації, її повна адреса і контактні телефони. Крім того, скринька має бути запломбована, а відкривати її можна лише у присутності представника магазину чи закладу, де вона стояла.

Крім того, Оксана Циганок радить перевіряти назву організації та її дані через журналістів. А якщо хтось збирає пожертви на лікування – запитайте, де проходить лікування пацієнт, у якому відділенні. Тоді можна самостійно переконатися у достовірності даних, зателефонувавши до лікарні, і дізнатися, яка конкретно допомога необхідна.

"Я дуже хочу, аби люди були уважнішими, але не зневірялися у волонтерському русі та по можливості допомагали тим, хто цього потребує. Адже навіть незначна допомога може врятувати життя. Головне – не бути байдужими", – додає волонтерка.

Усього на Черкащині діє 158 благодійних організацій, зареєстрованих Головним управлінням юстиції у Черкаській області. І це лише зареєстровані структури. А якщо уявити, що шахраї можуть ставити скриньки та збирати кошти без документів або з підробками, ситуація взагалі здається безконтрольною.

Рейди із перевірки благодійних організацій та волонтерів, які збирають кошти на потреби хворих дітей, кілька місяців тому почали проводити активісти черкаського осередку Цивільного корпусу "Азов".

За цей час вони виявили непорядні організації, які завдяки регулярним рейдам та викликам поліції припинили свою діяльність, та домоглись того, що багато добросовісних волонтерських організацій упорядкували документи щодо збору коштів, а їх волонтери почали збирати кошти у спеціальних маніжках та маючи при собі посвідчення, як цього вимагає закон.

"Наші активісти днями виявили дівчину зі скринькою без спецформи та посвідчення. Крім того, на руках у неї не було повного пакету документів. Правоохоронці, які прибули на місце події за викликом "Азовців" зафіксували порушення, а організація, активісткою якої назвалась волонтерка, пообіцяла упорядкувати документи", – розповів голова черкаського осередку ЦК "Азов" Дмитро Кухарчук.

Фото черкаського осередку ЦК "Азов"

За його словами, під час перевірки документів благодійної організації було виявлено, що хворих, для яких нібито збирали допомогу волонтери, виявилось удвічі більше, ніж по документах. Тобто кошти, зібрані в половину скриньок благодійників, йшли у невідомому напрямку. Куди саме – наразі з’ясовують правоохоронці.

"Найчастіша біда тих, хто збирає благодійну допомогу, – це відсутність повного пакета документів. Лише останнім часом у Черкасах ми виявили щонайменше 5 таких випадків", – додав Дмитро Кухарчук.

Виявляють псевдоволонтерів і самі містяни. На черкаському форумі користувачі публікують інформацію про підозрілих осіб, які збирають кошти біля магазинів.

"Заходив увечері в магазин на Різдвяній. На порозі стояв юнак у зеленій футболці зі скринькою і фото, щось бубнів. При виході причепився до мене дати грошей на лікування дитини. Я поцікавився, чи є посвідчення фонду, договір тощо. А він показав лише паспорт із херсонською пропискою", – пише на форумі один з користувачів.

Чоловік додає: особисто допомагав грішми лише тим, кого знає і в кому впевнений. Тоді легко відстежити, куди й на що пішли гроші. Також допомагає продуктами й речами дитячим будинкам і інтернатам.

Водночас черкаський юрист Андрій Семиз розповідає, що справи щодо псевдоволонтерів рідко доходять до суду. Адже зазвичай у такі шахрайські схеми втягнуті особи, які офіційно не працевлаштовані. І навіть якщо благодійний фонд зареєстрований, як того вимагає законодавство, його керівництво не несе жодної відповідальності за недобросовісне використання псевдоволонтерами реквізитів чи символіки організації. Тож простежити, куди пішли зібрані кошти, зазвичай дуже складно.

"Слідство у таких справах зазвичай затягується на місяці, а доказів, щоб притягнути винних до кримінальної відповідальності, зазвичай недостатньо", – зазначає він.

Як повідомляв сайт vikka.ua, американська волонтерка два роки працюватиме в Черкасах.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Золотоноші відкрили офіс підтримки підприємців «Зроблено в Україні»

На Черкащині відкрито ще один офіс ініціативи «Зроблено в Україні». Він розташований у Золотоноші на базі місцевого центру зайнятості....

У Смілі планують піднімати тарифи: що і на скільки зросте

У Смілі, в Черкаській області, комунальне підприємство планує підняти тарифи на водовідведення та водопостачання. Їх мають намір запровадити із...

Цікаве:

Гід із покупки чохла для iPhone 15 Pro Max: як не переплатити?

Смартфон iPhone 15 Pro Max — це не просто...

Полична чи підлогова: яку акустичну систему вибрати для домашнього користування

Прослуховування музики та перегляд фільмів вдома — заняття приємні,...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x