У Моринцях розвалили хату, яка пам’ятає ще Тараса Шевченка

Скандал довкола культурної спадщини. У Моринцях, на малій батьківщині Кобзаря, розвалили хату чумака. Будівля належить до національного заповідника Тараса Шевченка. Владці заспокоюють: взялися не руйнувати, а реставрувати. Споруда, мовляв, валилася від старості. Проте іншої думки селяни. Вони бояться, що історичну будівлю втратять назавжди. Із подробицями Світлана Литвак.

Будівельник: «Попробуємо укласти. Укладемо ще краще. Буде так, як має бути».

За три дні хату в Моринцях часів Шевченка розібрали до останнього бруска. Будівля ще від 18 століття прикрашала все село. А сьогодні на цьому місці лише фундамент і дошки. Селян це неабияк обурює.

Оксана, жителька села Моринці: «Хата була гарна. Я навіть трохи не задоволена тим, що її розібрали оце. Бо вона ж натуральна була. А тепер не знаю, що вони там зроблять».

Петро, житель села Моринці: «Треба було б, якби цю хату залишить. Це ж історія. Не наша. Це історія села. Ми то приходимо і йдемо, а історія лишається».

Зазіхнути на історію, кажуть краєзнавці, наважилися, бо будівля валилася від старості. Про реконструкцію тут усе просто кричало.

Олександр Комаренко, генеральний директор національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка»: «Хотіли зробити своїми силами. Коли перекривали старою соломою, то прийшов працівник і провалився. Ми відмовилися від цієї ідеї. І коли намічався проект про підготовку до 200-річчя, цей об’єкт включений».

Віктор Зоркін, виконавець робіт: «До такої міри гниле, що туди зайти не можна було. Двері відкрити не можна. Відкриєш двері – посиплеться глина».

Старожитню нерухомість нині вивчає спеціальна комісія. Обурених селян заспокоюють: автентичність хати мають зберегти.

Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «Її не зруйнували, її розібрали. Розписали кожному елементу присвоєний номерочок. Це все зведено у спеціальний каталог. Сфотографовано кожен елемент і визначено, який треба міняти, а який не треба міняти».

На реконструкцію цього об’єкта національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» витратять два мільйони гривень. Водночас із чумаковою хатою обіцяють відбудувати і прилеглий дворик.

Світлана Литвак, кореспондент: «Чи вдасться повернути автентичність Шевченковому музею, побачимо через місяць. За цей час його обіцяють реставрувати».

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net