Сьогодні весь світ відзначає День донора крові. Це свято засновано під егідою ООН у травні 2005 року. Відзначають його щороку і в Черкасах. За словами лікарів, із кожним роком містяни дедалі активніше здають кров. Сама ж процедура стала максимально безпечною та безболісною.
Червоний скарб. Так тут називають кров. Кожного донора працівники станції переливання крові зустрічають по-домашньому гостинно та привітно. Саму ж процедуру називають омолоджувальною. Адже регулярна здавання крові – це профілактика захворювань серцево-судинної системи та хвороб накопичення шкідливих речовин.
Світлана Тканько, лікар: «Це процедура абсолютно безпечна для донора. Багаторічні дослідження доводять: донори, які здають постійно кров, живуть на п’ять років довше, ніж інше населення. Тому це не просто безпечно, але й корисно».
Спочатку бажаючий стати донором має заповнити спеціальну анкету. При собі потрібно мати лише паспорт з пропискою. Після заповнення анкети, донора одразу ж відсилають здавати кров. Там визначають групу та рівень гемоглобіну. Після цього добровольця оглядає терапевт.
Наталія Стіпучова, лікар-терапевт: «Під час навчального року більшість донорів – це студенти всіх вишів. Потрібні всі групи крові: і резус позитивний, і негативний».
Опісля донор вирушає на сніданок. Там його частують солодким чаєм із печивом. Цінну ж рідину забирають у спеціальній лабораторії.
Світлана Тканько, лікар: «Ця процедура абсолютно безпечна, тому що немає ризику зараження інфекціями ВІЛ, гепатиту, сифілісу. Тому що при заборі крові використовується тільки одноразова, стерильна тара, яка просто унеможливлює зараження донора».
Черкасець Олександр Москалюк уже не перше десятиліття є донором. Сьогодні здає цінну рідину востаннє, адже наприкінці місяця йому виповнюється 60 років. За законом бути донором із цього віку вже небажано.
Олександр Москалюк, донор крові: «Тут через переконання. Я вважаю, що це дуже корисно для здоров’я та для людини, яка отримає мою кров. Чесно, відчуваю підйом сил після здачі крові, тому рекомендую всім це робити».
За словами лікарів, напередодні здавання крові донор не має вживати алкоголь, жирну їжу та молочні продукти. А вранці перед процедурою обов’язково поснідати. Також донор може бути безоплатним і платним. Останній отримує компенсацію у 75 гривень. Найбільше ж таких добровольців серед студентів.
Наталія Стіпучова, лікар-терапевт: «У молодих людей є відповідальність. Вони приходять не просто з цікавості здавати кров, а щоби хворим допомогти».
За словами лікарів, сьогодні найбільше донорської крові потребують онкохворі. Тому кожен доброволець – це шанс на життя для хворої людини.