Новини на ВІККАВіККА-новиниПро долю черкаських педагогів радянської доби розповіли в новій...

Про долю черкаських педагогів радянської доби розповіли в новій книзі

- Advertisment -

Зламані долі, каліцтва, знущання та вбивства. Так по життях педагогів Черкащини свого часу пройшлася радянська система. Про кричущі випадки насильства та несправедливості упорядники розповіли в документальній книзі «Освітяни Черкащини: жертви радянського тоталітарного режиму». Упродовж семи років матеріали до видання самотужки збирав черкаський пенсіонер Валерій Романов. Про що розказали архіви та мемуари постраждалих – Олена Берестенко далі.

 

Про злочини радянської доби студентам цього коледжу викладають по-особливому. За хрестоматію тут документальна книга. На трьохстах сторінках – історії з життя черкаських освітян. Світлини, спогади й архівні дані.

Сергій Шамара, історик, директор коледжу: «Підручник – це одне, а коли ми показуємо конкретних людей (можливо, навіть далеких родичів чи земляків, бо діти в нас і з районів), то студенти починають більше перейматися подіями та долями тих років».

Леся Копійка, студентка: «Не проводили ні суду, ні слідства. Людей вбивали прямо на вулицях».

Аліна Кравченко, студентка: «Постраждало більше 500 відомих українців. Серед них – філософи, письменники».

Анна Григоренко, студентка: «Вони розповідали дітям про те, що насправді відбувається, а це на той час було заборонено».

У ті роки учитель був головною освітньою силою на селі, каже історик Сергій Шамара. Система нищила інакодумців-інтелектуалів.

Сергій Шамара, історик, директор коледжу: «Судили дуже просто: за основу брали наклеп. Не перевіряли та не доводили, чи справді людина – антирадянський елемент. Нерідко інформаторами ставали самі викладачі, бо перебували в системі заручництва».

Наразі достеменно невідомо, скількох освітян замордували комуністи. Лише у згаданій книзі їх до семи сотень.

Валерій Романов, упорядник книги: «354 з них розстріляли. 7 померли прямо під час допиту. Так і писали: «справа припинена, у зв’язку зі смертю обвинуваченого».

Матеріали до видання пенсіонер збирав роками. Опрацював усі можливі архіви. Писав запити навіть до Москви. Більшість обвинувачень, каже дослідник-ентузіаст, шокували.

Валерій Романов, упорядник книги: «Так і написано: «ходив у червоних чоботах і цим подавав сигнали ворожим літакам». Ну, таке писати… я сам військовий… і за це розстрілювали!».

Радянський режим нищив передусім інтелігенцію – цвіт нації, каже співавтор видання, професор Віталій Масненко. Комуністична влада розправлялася з людьми винятково з політико-ідеологічних мотивів.

Віталій Масненко, історик, співавтор книги: «Тут, мабуть, не обійтися без етнічно-національного моменту. Бо навіть із нашого дослідження по Черкащині видно, що основний удар був завданий передовсім по українському вчительству».

Серед них – освітяни зі світовим ім’ям: Агатангел Кримський, Марко Грушевський, Надія Суровцова. Хоча під час терору, веде далі історик, гинули не лише педагоги-українці, а й росіяни, білоруси, поляки, німці та євреї, які жили та вчителювали на Черкащині. Історія кожного репресованого радянською системою викладача – це величезна особиста драма, вважають дослідники. Долі замордованих освітян заслуговують, як мінімум, на пошану та окрему кінострічку.

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах для компаній АТ «Українські розподільні мережі» провели семінар щодо оптимізації процесів надання послуг

Пресслужба "Черкасиобленерго" повідомляє, що спеціалісти п’ятьох державних операторів системи розподілу з’їхалися до ПАТ «Черкасиобленерго», аби взяти участь у дводенному...

Багатоповерхівка замість приватного сектору: у Черкасах біля ринку зведуть житловий будинок

У Черкасах на розі вулиць Кривалівська та Благовісна замість приватного будинку планують звести багатоповерхівку. Відповідні містобудівні умови та обмеження...

Цікаве:

Компенсація тим, хто надав житло переселенцям: як працює програма «Прихисток»

Програма «Прихисток» передбачає надання компенсації за безоплатне забезпечення  тимчасовим...

Чи вплинуть весняні заморозки на урожай на Черкащині – коментар агронома

Нестабільна весняна погода внесла свої корективи в плани аграріїв...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас