Незвична екскурсія. Черкаських підлітків, які мають проблеми із законом, водили в СІЗО. Подорож до слідчого ізолятора їм влаштували працівники пенітенціарної служби та відділу кримінальної міліції у справах дітей УМВС в Черкаській області. Неповнолітні пройшлися приміщенням закритого типу, на власні очі бачили, в яких умовах перебувають ув’язненні, та навіть з деякими з них встигли поспілкуватися. Більше розповість Юлія Доброскок.
Дисципліновано та в супроводі людей у формі. Так йдуть на екскурсію в СІЗО підлітки, які перебувають на профілактичному обліку в міліції та кримінально-виконавчій інспекції. Про те, що таке слідчий ізолятор, раніше вони лише чули. Тепер бачать усе на власні очі. Перед екскурсією режимним об’єктом – невеликий інструктаж. За екскурсовода – заступник начальника СІЗО. Проблемних підлітків службовець відразу просить ламати стереотипи. У житті, каже, все зовсім не так, як у кіно. Діти пройшлися приміщенням закритого типу та на власні очі побачили, в яких умовах перебувають ув’язнені. З деякими й поспілкувалися. Про свій гіркий досвід та враження від життя в СІЗО засуджені розповідати не відмовлялися.
Засуджений: «Нехватка свободы. Тяжело. Не хватает общения с семьей, родственниками».
Невеликі кімнати з гратами на вікнах, сувора дисципліна, неволя.
Від побаченого діти емоцій не стримували.
Учасник екскурсії: «Были другие впечатления об этих местах. Рассказывали по-другому. Увидеть все своими глазами – совсем не то…».
Учасниця екскурсії: «Это не передать словами. Это ужасно. Я не хочу сюда попасть, не желаю. Я задумалась…».
Такі екскурсії, говорять організатори, пізнавальні та вкрай потрібні. Адже показники підліткової злочинності невтішні. На сьогодні лише у кримінально-виконавчій інспекції області на обліку перебуває 79 підлітків, яких засудили до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі.
Олександр Савченко, заступник начальника Черкаського слідчого ізолятора: «Що більше буде таких екскурсій, то менше буде правопорушень серед неповнолітніх».
Олександр Караван, старший оперуповноважений відділу кримінальної міліції у справах дітей УМВС України в Черкаській області: «Протягом цього року розкрито 125 кримінальних справ, де були задіяні неповнолітні. Це злочини переважно майнового характеру: крадіжки, пограбування…».
Правоохоронці запевняють: ефект від такої собі «шокової терапії» буде неабияким. Перебування у стінах СІЗО справляє на підлітків сильне психологічне враження. А це сприяє профілактиці злочинності.
Олексій Колосов, старший інспектор із особливих доручень СКВІ УДПтСУ: «Я думаю, кожен із них замислився і в подальшому не буде вчиняти тяжких злочинів».
Вікторія Доброскок, начальник Черкаського МВ КВІ: «Дети, которые имеют конфликт с законом, должны одуматься и поставить себе другие приоритеты в жизни».
Походи до слідчого ізолятора, кажуть офіцери, для проблемних дітей будуть організовувати й надалі. Щонайменше раз на місяць.
Андрій Стрижов, заступник начальника УДПтСУ в Черкаській області: «Це перший похід у цьому році. У подальшому плануємо, за графіком, залучати неповнолітніх із найближчих районів області».