Дорогу – молодим і винахідливим! На Черкащині одинадцятикласник навчає економії дорослих. Ярослав Швець із Кам’янки презентував оригінальну розробку котла, яка дає змогу економити до 50% палива завдяки спеціальній заслінці, що сама регулює подавання повітря в камери згорання котла. Винахід школяра вже отримав патент. Його випробовують у закладах області.
Одинадцятикласник Ярослав Швець сьогодні дуже нервується, адже складає випускний іспит із математики. Цей предмет для школяра дуже важливий. Адже в майбутньому Ярослав планує стати кваліфікованим інженером.
Ярослав Швець, винахідник, учень Малої академії наук: «Бог дав дар до точних наук!».
А от керівник школи, де навчається Ярослав, у відмінних оцінках хлопця на іспиті впевнений. Адже він – гордість закладу.
Анатолій Могилка, директор Кам’янської ЗОШ №1: «Із першого класу навчався на відмінно, дуже скромний. Коли на дошку пошани його фотографували, він навіть не хотів показуватися, щоби сфотографуватися».
Знаменитим у своїй школі, а згодом і в Україні, хлопець став завдяки корисному винаходу. Він запатентував конструкцію економного котла, який працює на дровах і відходах. Школяр півроку власноруч удосконалював у котлі спеціальну заслінку, яка б могла самостійно регулювати подання повітря та забезпечувати більшу тепловіддачу.
Ярослав Швець, винахідник: «Дрова сюди завантажуються. Це – камера для розпалювання котла. Форсунка… ось вентилятор, а вона йде далі, вона зроблена із шамоту. Коли потрібна більше подання повітря, то вона регулюється автоматично. Дрова менше споживає, а це заощаджування грошей».
Перший удосконалений котел уже випробували в районному садочку. І лише за місяць зекономили на теплі вдвічі більше коштів, аніж зазвичай.
Володимир Єрмоленко, кандидат технічних наук, наставник Ярослава: «Як це просто пояснити? Є кран або два крани. Відкриваєш – більше повітря, другий відкриваєш – менше повітря. І таким чином ми збалансовуємо подання повітря дискретне, тим самим економимо згорання твердого палива. Ми досягаємо близько 40% економії твердого палива».
Ярослав зупинятися на цьому не збирається. Хлопець хоче здобути технічну освіту у столичному університеті та продовжити серію корисних винаходів.