Комунальне ярмо: до українців підселяють злидні

Комунальні блага стають розкішшю. Цього місяця черкасці, як і решта українців, уперше отримають нові рахунки за газ. Причому вполовину більші, аніж раніше. Блакитний вогник для населення, нагадаю, здорожчав із 1 серпня. Логічним кроком після цього, говорять тепловики, було б підвищення цін на гаряче- та теплопостачання. Утім, напередодні виборів ухвалювати такі аж ніяк не популярні рішення офіційний Київ не поспішає. Таке зволікання на місцях вже охрестили затишшям перед бурею «ціносказу». Інформаційну тишу порушила кореспондентка ВІККА-НОВИН Вікторія Курченко. Про те, коли все ж затягнуть «комунальний зашморг» на шиї населення, – у її спеціальному репортажі.

Ганна Федорівна в розпачі від нових цін на газ. Пенсіонерка з острахом очікує, коли поштар принесе платіжку. Паски, говорить, уже й так нікуди затягувати.
Ганна Головащенко, пенсіонерка: «В мене не залишається грошей ні на ліки, ні на продукти. Ні на що не залишається грошей. Вода, світло, газ – усе…».
Сусідка Валентина Матвіївна переглядає старі платіжки за газ. Суми не радують. Під час минулого опалювального сезону жінка віддавала за цю послугу п’яту частину пенсії. З нинішнім здорожчанням газопостачання вже з’їдатиме половину доходу.
Валентина Біла, пенсіонерка: «А остальное… С нынешними ценами, которые сейчас в магазине… Пугает, конечно, вся эта перспектива в этом году».

Тим паче, ділиться жінка, чула, що ціни на решту послуг теж поповзуть угору.
Чули про майбутній «ціносказ» на «комуналку» й ось ці два дідусі. Вони навіть уже приміряли ярмо нових цін.
Дідусь: «Зручно тягнути цього плуга. Це все ще тільки попереду, ще вся Україна буде з цим ярмом. Як сказано: не розчаровуюся в Україні, не було єдності в нас. Це головна провина. Тому ярмо на довгий час».
Під час мітингу-протесту націоналісти зробили владі подарунок. Натякнули на невиконані передвиборчі обіцянки.
Леонід Даценко, голова обласної організації УНП: «Труба, яка мала нам дешевий газ давати з Росії».
Дешевого газу не буде – це вже стало зрозуміло всім. Але й підвищення тарифів на тепло та гарячу воду – теж. Принаймні поки що.
Василь Старіков, начальник управління ЖКГ МВК: «Комісія, яка буде затверджувати ці тарифи в цілому по Україні теплопостачальним організаціям, розпочне роботу тільки з нового року. До цього часу нам пропонують працювати по збиткових тарифах».
Різницю в тарифах держава обіцяє компенсувати містам аж у наступному році. Про те, як вона виконує свої зобов’язання, добре знають, приміром, тролейбусники. Вони місяцями сидять без зарплати в очікуванні компенсації від держави за перевезення пільговиків.
Тим часом «Черкаситеплокомуненерго» вже зараз працює на газі за новою ціною. До цього підприємство не мало боргів перед «Нафтогазом». Тепер – збиткує.
Володимир Винокур, директор КП «Черкаситеплокомуненерго»: «Щоб підприємство не працювало в збитки, то тарифи десь повинні пылвищитися максимум на 30%, не більше. Може, десь менше – 28-30%».
На відміну від «Черкаської ТЕЦ», котельні якої працюють на вугіллі, тут економити на блакитному паливі немає як.
Володимир Винокур, директор КП «Черкаситеплокомуненерго»: «Якщо буде в нас введено в дію новий котел у 2011 році, там буде можливість трішки зекономити. На альтернативних видах палива буде працювати. Там з’явиться можливість зменшити споживання природного газу».
Нових тарифів хочуть і решта комунальників. Причому це не примха, а необхідність, стверджують вони.
Юрій Гончаров, директор СУБ «Митниця»: «В нашем тарифе еще заложена старая минимальная заработная плата. Те тарифи, которые у нас существуют, наверно, не полностью соответствуют той ситуации, которая происходит у нас в стране».
До того ж, Кабмін розширив перелік послуг, які мають бути закладені в тарифах служб утримання будинків.
Василь Старіков, начальник управління ЖКГ МВК: «Тут навіть передбачені роботи з прибирання снігу, посипці, утриманню дитячих майданчиків, чого раніше не було в тарифах передбачено».
Відтак квартплата неминуче зросте. Коли і наскільки – місцеві чиновники мовчать. Завісу невідомості відкривають лише на тарифи на водопостачання.
Василь Старіков, начальник управління ЖКГ МВК: «Черкасиводоканал» уже тариф розробив, відпрацював. Ми думаємо, що з 1 жовтня почне працювати за новими тарифами. Він складатиме підвищення на 15%».
Востаннє вартість водопостачання переглядали на початку минулого року. За цей час, наголошує Василь Старіков, здорожчали реагенти, енергоносії, виросла й мінімальна заробітна плата.
Кволу спробу послабити «комунальний зашморг» на шиї населення зробила держава. Владці спростили схему отримання субсидії. Окрім того, для працездатних осіб відсоток призначення цієї допомоги зменшили з 20 до 15, пенсіонерам – до 10. Ні перші, ні другі відділи соціальної допомоги поки що не штурмують.
Людмила Лукашенко, заступник начальника відділу соціальної допомоги Соснівського району: «Десь приблизно 50 осіб в день приходить на прийом. По субсидіях десь 30-40, десь так».
З 1 серпня отримати субсидію забажали понад чотири з половиною тисячі черкасців. У Соснівському районі про те, що їм «не по кишені» оплачувати «комуналку», заявили близько двох тисяч трьохсот містян.
Валентина Литвинович, начальник управління праці та соціального захисту населення Соснівського району: «На сьогодні ми призначили 281 субсидію. Це фактично десь 11% від тих звернень, які надійшли в управління».
Аналогічна ситуація і в Придніпровці. Звернулося більше двох тисяч черкасців – наразі отримали субсидію трохи більше сотні. В управлінні праці пояснюють це неточностями в деклараціях.
Валентина Литвинович, начальник управління праці та соціального захисту населення Соснівського району: «Деякі наші пенсіонери навіть не знають, що їхня квартира або в довічному утриманні, або вже переоформлена. Власник – не пенсіонер, а онучка, яка перебуває за кордоном».
Гальмують процес видачі субсидії й технічні проблеми. У базах комунальних підприємств, говорить Валентина Литвинович, виявилося чимало розбіжностей. Над тим, як їх усунути, тільки тепер мізкує керівництво. Обіцяє впоратися до початку опалювального сезону. Тоді у відділах призначення соцдопомоги очікують традиційний ажіотаж.
Пенсіонерка Ганна Федорівна в черзі за субсидією, попри скруту, не стоятиме.
Ганна Головащенко, пенсіонерка: «За субсидією я не звертаюся. В кого є машина, тому «не положено». Хоч машині 20 років».
Скільки ще містян опиниться за бортом обіцяної державної допомоги – стане відомо згодом. Тоді ж зрозуміємо, наскільки тяжким буде ярмо нових цін на «комуналку». Нинішнє «заморожування тарифів» протримається хіба що до виборів. Ухвалити напередодні подібні рішення – для влади означало б втратити прихильність виборців.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net