Герб Черкас: згадати все

Знакова дата. У листопаді минає 221 річниця, відколи Черкаси отримали свій перший герб. На ньому був зображений вершник зі списом у руках. За цей час головний символ обласного центру пройшов три етапи еволюції. А найновіший варіант міської емблеми затверджено 17 років тому. У січні 2013 року черкаський герб стане повнолітнім. За ці роки зображували його не лише на офіційних документах, а й на міських схилах і навіть на каналізаційних люках. Про історію головної емблеми Черкас – у викладі Олени Берестенко. Далі – традиційний щовівторковий сюжет із циклу «Таємниці рідного міста».

Штани вершника – сині. Чоботи – жовті. Кінь – вороний. Та спис у руках. Такий образ прикрашав перший герб Черкас. Міська емблема з’явилася в 1791 році. У період, коли землі сучасної Черкащини остаточно ввійшли до складу Російської імперії.

Сергій Ганницький, краєзнавець: «За Андрусівським договором землі, що сьогодні є територією сучасної Черкащини, ввійшли до володінь Російської імперії. Зокрема, на печатці царя Олексія Михайловича поруч з іншими землями значилося, що були і землі черкаські, і угорські. Відповідно символ поряд із великим російським гербом».

Першим гербом черкасці послуговувалися до середини 19 століття. А вже в 1852 році, замість воїна в польському мундирі зі списом у руках, на символі міста з’явився Архистратиг Михаїл. Згодом настали радянські часи. Символіка міста кардинально змінилася. На емблему Черкас нанесли серп і молот. А зображення візуально підкреслили дніпровими хвилями.

Сергій Ганницький, краєзнавець: «Колектив авторів був таким: Костогриз, Теліженко та Петренко. Щит тут уже був давньоруським. У нижній частині розміщувався серп і молот. Напис «Черкаси» був. А на двох рівних частинах розміщувався вершник, що скаче та тримає колосся пшениці».

Минуло десять років. Міський герб знову став іншим. Кінь залишився. Та зникли радянські атрибути.

Сергій Ганницький, краєзнавець: «У 1995 році ухвалено новий герб, який ввібрав у себе всі попередні розробки. Зокрема, в нижній частині з’явився кінь, що скаче».

А замість Архистратига Михаїла, каже краєзнавець, з’явився козак із рушницею.

Таким символом місто послуговується й досі. Його можна бачити не лише на офіційних документах або фасадах адміністративних будівель, а й на Пагорбі Слави, де герб обласного центру викладений квітами до минулорічного Дня міста. А останнє ноу-хау від чиновників – нанесення герба на каналізаційні люки. Комунальні об’єкти прикрасили гербом, аби в місті поменшало крадіжок, пояснили владці.

Тому головний символ Черкас нині живе скрізь: від книжок і кабінетів чиновників, до скверів і парків, куди іменні люки порозвозили комунальники.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net