Чужого горя не буває. Благодійники зі Швеції вже 20 років опікуються українськими дітьми із синдромом Дауна. Так званих дітей Сонця у країні щороку народжується з півтисячі. Чимало їх і на Черкащині. Лише в обласному центрі зареєстровані п’ятеро. Аби допомогти родинам із особливими дітьми, іноземці везуть гуманітарну допомогу та медобладнання. За потреби пособляють і фінансово. Детальніше – в сюжеті Юлії Доброскок.
Засновники БФ «Едвіна» – подружжя Томаса та Єви Стрьом зі Швеції – часті гості в Черкасах. Уперше приїхали до міста ще в 92-му. За два десятиліття іноземні благодійники встигли налагодити ефективну роботу також у Звенигородці, Шполі, Золотоноші та Чигирині. Допомагають родинам із дітьми-даунами і в інших областях України.
Томас Стрьом, засновники БФ «Едвіна» (Швеція): «Мы встретили много детей с такой проблемой. Самое главное – мы хотели дать надежду на будущее».
Підтримують іноземці дітей із синдромом Дауна не лише в нашій країні. Представництва швецького фонду сьогодні є в багатьох країнах – Білорусі, Молдові, Болгарії. Активно шведи співпрацюють і з благодійними фондами України. БФ під назвою «Відкрите серце» один із них. Його президент Ігор Бочкарь від роботи іноземних колег у захваті. Адже за 20 років допомогти, каже, вдалося багатьом дітям.
Ігор Бочкарь, президент БФ «Відкрите серце»: «Очень много было сделано работы. Это и гуманитарная помощь, и финансовая поддержка людям».
Родина Гарбарів одна із 4-ох у Черкасах, яким допомагають благодійники. Синдром Дауна в їхньої 6-річної доньки Анастасії. Мама дівчинки каже: на жаль, їхню проблему в Україні сьогодні розуміють погано. Приміром, знайти спеціалістів із раннього розвитку таких дітей у нашій країні важко, а можливості для їхньої освіти обмежені. Весь час доводиться долати перешкоди в соціумі.
Яна Грабар, мама: «Нас не хотіли брати в дитячий садок. Наша дитина погано говорить».
Шведи розповідають: подібна ситуація була і в них – 30 років тому.
Томас Стрьом, засновник БФ «Едвіна» (Швеція): «Их не принимали в обществе, но сейчас все изменилось. Они стали центром внимания в Швеции».
Позитивна тенденція в цьому напрямку і в сусідній Білорусі.
Анатолій Головко, представник БФ «Едвіна» у Білорусії: «У нас разработана программа совместно с Министерством здравоохранения и образования. Мы имеем несколько направлений».
В Україні ж працювати є над чим, кажуть іноземці. Сподіваються: механізм допомоги дітям із синдромом Дауна таки запрацює на повну. Поки ж обіцяють і надалі всіляку підтримку свого фонду.
Єва Стрьом, засновниця БФ «Едвина» (Швеція): «Мы будем продолжать заниматься благотворительностью. Будем это делать столько, сколько будет сил. Мы не перестанем протягивать руку помощи, куда бы ни ехали».