Непотрібний резерв. Черкаські ВИШі, за словами експертів, випускають надлишок фахівців із окремих спеціальностей. Випускники шкіл у гонитві за високою зарплатнею й елітною професією найчастіше йдуть навчатися на економістів та юристів. Натомість поповнюють армію безробітних. Адже вищі навчальні заклади випускають більше кадрів, аніж того вимагає ринок праці. Тільки торік черкаські ВИШі випустили більше тисячі непотрібних фахівців. Як обрати перспективну, а головне потрібну професію, в наступному сюжеті.
Щороку випускники шкіл штурмують вищі навчальні заклади з надією вступити на престижну спеціальність. Але після закінчення навчання роботу знаходять не всі.
Тетяна, студентка: «Специальность у нас «программист», «системный администратор». Конечно, найдем работу, так как эти технологии у нас очень развиваются. Я думаю, каждый из нас найдет очень перспективную и нужную работу».
Віктор, студент: «Моя спеціальність «філолог», вона специфічна. Я йшов за цільовим спрямуванням, то мене направляють у село працювати».
В обласному центрі зайнятості стурбовані, адже з усіх випускників Черкащини найбільше безробітних саме з вищою освітою.
Володимир Вовченко, директор Черкаського обласного центру зайнятості: «У минулому році до нас звернулися 1166 випускників вищих навчальних закладів. Це велика цифра, це молоді люди, які отримали професію, а не запитані на ринку праці. Це кошти батьків, витрачені на вітер».
Працедавці нині зацікавлені у представниках робітничих професій. Запитаними також є і такі спеціальності, як «готельна справа», «економічна кібернетика», «правознавство», «документознавство» та «інформаційна діяльність».
Наталія Казарінова, ректор Східноєвропейського університету економіки та менеджменту: «Ми не завжди вибираємо те, що важко, що трудомістке. Завжди будуть популярні і юридичні спеціальності, і економічні, і спеціальності з управління, тому що мати спеціальність інженерну, технічну – це важка праця».
У роботодавців зростають вимоги до якості здобутої освіти. Їх не завжди влаштовує кваліфікація працівників. Швидше знаходять роботу спеціалісти з ґрунтовними знаннями та навичками.
Володимир Ходак, голова організації роботодавців, м. Черкаси: «Основне, коли приходять випускники навчальних закладів на підприємства, необхідно мати певний рівень професіоналізму. Сьогодні ринок праці змінюється. Є ті професії, які раніше навіть не були в нашій економіці, наприклад, маркетолог. Це професії, які пов’язані з логістикою. Від професіоналізму цих спеціалістів залежить успіх і в бізнесі, і на підприємстві».
Тож фахівці радять випускникам виважено ставитися до вибору майбутньої спеціальності.