Черкащина потопає у смітті. Його в області вже понад сім мільйонів тонн. Як зібрати весь накопичений непотріб до купи, то вона за площею буде навіть більша за Монастирище. Офіційно сміттєзвалищ в області аж 511. До більшості з них у перевіряльників чимало претензій. Та на власників не діють навіть штрафи, констатують в обласній прокуратурі. Що вже й говорити про стихійні сміттєзвалища. Вони в нас на кожному кроці, переконалася Вікторія Курченко.
Це сміттєзвалище в сусідній Смілі. Ані охорони, ані хоча б шлагбаума. Вантажівки, забиті сміттям, до пункту призначення навіть не доїжджають. Викидають його посеред лісу. Це типова ситуація, констатують в обласній прокуратурі.
Ігор Рогатюк, 1-ий заступник прокурора Черкаської області: «Лише 15% (75) сміттєзвалищ області є легітимними. Інші 85% (437) – незаконні, проводять несанкціоноване розміщення відходів (без дозволів і лімітів). Із 511 існуючих звалищ побутових відходів паспортизовано менше половини, лише 196 (38,4 %)».
Владці на місцях виправдовуються. Мовляв, вдіяти нічого не можуть через куці бюджети. У той же час лише третина взяла гроші у природоохоронному фонді на боротьбу зі сміттям. Порушників карають гривнею. Та на них це мало діє.
Ігор Рогатюк, 1-ий заступник прокурора Черкаської області: «За результатами перевірок, цього року порушено 5 кримінальних справ (із яких 2 направлені до суду), внесено 177 подань та приписів, за якими відшкодовано 140 тис. грн., опротестовано 21 незаконне рішення, притягнуто до відповідальності 233 службові особи».
Микола Лісовий, прокурор Черкаської області: «Не все роблять прокурори на місцях, контролюючі органи. Написати припис, відмахнутися, аби відзвітувати про роботу – це не результат. Результат – це тоді, коли не буде таких звалищ».
На Черкащині вже понад 7 мільйонів тонн сміття. Як зібрати його до купи, то вона за площею буде навіть більша за Монастирище. Скільки непотребу на стихійних сміттєзвалищах – ніхто не рахував. А вони по області на кожному кроці. Приміром, ось це Першотравнева вулиця в Черкасах.
В обласному управлінні охорони довкілля вже знають, як відвернути сміттєвий апокаліпсис. Своє бачення втілюють у спеціальній програмі. Чиновники обіцяють її видати на-гора вже на початку наступного року.
Едуард Івакін, начальник управління охорони довкілля в Черкаській області: «Кількість сміттєзвалищ, яка є в області, – це не є нормально. Вони повинні бути скорочені. Бо є такі сміттєзвалища, які мають наповнення 100 кг, 500 кг».
В обласній екологічній інспекції кажуть: треба ще й міняти закони. Бо нинішні – лояльні до нечепур. А ще – нарікають на брак перевіряльників. У прокуратурі згодилися допомогти кадрами. Разом із іншими контролюючими органами створять робочу групу. Обіцяють обійти кожен закуток на Черкащині. Поблажок, наголошують, нікому не робитимуть.