Беззахисний талант

0

Талант – під прицілом. Черкаські умільці не дбають про захист авторського права. Тому часто стають жертвами плагіату. Щороку до черкаської агенції з авторських прав за консультацією звертаються лише близько ста сімдесяти осіб. Зазвичай це автори художніх творів. Відтак найбільш незахищеними залишаються митці.

Аліна – надзвичайно талановита дівчинка. У свої п’ятнадцять років вона вже має за плечима перемоги в обласних і міських конкурсах із кераміки, бісероплетіння, вишивки, малювання, а також у міжнародних конкурсах із хіп-хопу.
Аліна Кушнер, майстриня: «Наступного місяця буде симпозіум в Чигирині. Там будуть збиратися великі керамісти саме України. Такі досвідчені і мене теж туди якби пригласили».
Свої роботи дівчинка створює не на продаж. Якщо комусь із друзів або знайомих котрась сподобається, то з задоволенням дарує. Перед Великоднем Аліна за власною схемою зробила сувенірні пасхальні яйця, обплетені бісером. Знайома попросила їх собі в подарунок.
Ірина Кушнер, мати дівчинки: «Ці роботи були подарені зовсім під іменем другої дитини у Фонд Кучми самому Леоніду. Їм виділилася за це премія в євро».
Розчаруванню дівчинки не було меж. Утім, це не перший випадок у сім’ї Кушнерів, коли Алінині авторські роботи стають надбанням інших. Декілька років тому дівчинка хотіла покращити свою техніку, тому почала відвідувати гурток у Будинку юннатів. Учителька зацікавилася її

керамічними роботами і запропонувала організувати виставку в Києві. Аліна передала вчительці двадцять п’ять найкращих робіт.
Ірина Кушнер, мати дівчинки: «Коли ми начали свої роботи шукати, то ми їх не найшли. Вчителька звільнилася. До директора – він сказав, що забрала з собою. До неї додому – вона говорить, що залишила в домі юннатів».
Подібні ситуації нерідкість у Черкасах. Здебільшого вони виникають через незнанням авторів своїх прав. У разі їх порушення в агенції з авторських прав радять звертатися до суду.
Раїса Подгаєвська, інспектор із авторських і суміжних прав у Черкаській області: «Автор визначає сам суму, а потім це погоджується судом. Це за моральну шкоду. А за матеріальну – по закону від 10 до 1000 мінімальних заробітних плат».
Аби убезпечити свій талант від крадіїв, пані Раїса радить оформляти державну реєстрацію авторського права в Центрі науково-технічної інформації.
Раїса Подгаєвська, інспектор із авторських і суміжних прав у Черкаській області: «Для цього потрібно заповнити заявочну. Це коштує недорого – десь близько 80 грн. для автора».
Потому автор отримує від Агентства з авторських і суміжних прав авторське свідоцтво.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version