«Батьківщина-мати» впаде?

Пам’ять про визволителів Черкас вічна, а от чи вічний її символ? Місцеві охоронці пам’яток кажуть, що ні. Вони вже не перший рік б’ють на сполох. Мовляв, монумент «Батькіщина-мати» ризикує повторити долю пам’ятника засновникам Києва. Той, нагадаю, обвалився, бо прогнив металевий каркас. Ту ж біду в найбільшій скульптурі Черкас розгледіли в товаристві з охорони пам’яток історії і культури. Із подробицями Вікторія Курченко.

Вікторія Курченко, кореспондент: «Черкаська «Батьківщина-мати» на шість років старша за київську. Нашій уже 36. Столичний монумент, гарантують фахівці, простоїть понад 150 років. Навіть дев’ятибальний землетрус витримає».
А от черкаський монумент не такий міцний, каже дослідник Василь Люленко. Капітально ремонтувати «Батьківщину-матір» треба було ще десять років тому. Тоді статую досліджувала спеціальна комісія. Створило її товариство з охорони пам’яток. Вирок будівельників і архітекторів, каже чоловік, невтішний.
Василь Люленко, заступник голови Черкаської обласної організації УТОПІК: «Виявили, що частина внутрішнього каркасу, який утримує пам’ятник у вертикальному положенні, не пофарбована, а та, що навіть пофарбована, вже негодна. Корозія роз’їдає метал».
Та ще й фундамент під десятиметровою скульптурою ненадійний. Чоловік згадує: вони неодноразово ходили до мерів. Спершу Олійника, потому Волошина. Ті щоразу готували їм нову порцію обіцянок. А коштів так і не знайшли.

Василь Люленко, заступник голови Черкаської обласної організації УТОПІК: «Ми підрахували (тоді брався за справу наш проектний інститут) і з’ясували, що потрібно 30 тис. грн. Це тоді. Зараз, я впевнений, в десять разів збільшилася сума».
Владне зволікання дорого коштує «Батьківщині-матері», стверджує Василь Якович. Зауважує: вона вже помітно похилилася вправо. А владці кажуть: так і було. Мовляв, ще під час монтажу монумент добряче перекосило. Тоді його трохи переробили. Олег Крощенко два роки тому особисто перевіряв пам’ятник на міць. Тоді претензії були тільки до газової системи.
Олег Крощенко, директор КП «Міськсвітло»: «Коли монтували імітацію вічного вогню, ми візуально досліджували каркас монумента. Не було виявлено ніяких тріщин тощо. На цей час я не бачу підстав для капітального ремонту».
Не бачать їх і в мерії. Заступник міського голови каже: щороку відповідальне підприємство оглядає монумент. Де потрібно, укріплює та фарбує.
Олексій Леонов, заступник міського голови м. Черкаси: «Якщо є якісь дефектні акти, які були, як там кажуть, 5 чи 10 років тому, я б хотів їх побачити. Якщо буде необхідність, ми обов’язково зробимо комісію та проведемо обстеження».
А поки що Пагорб Слави бачить лише косметичні ремонти. Бо невблаганна до меморіалу не лише природа. Хтось вже в енний раз розбив підсвітку на Пагорбі, пообписував «Батьківщину-матір» і навіть видовбав літери зі стіни.
Олександр Сіськов, працівник КП «Комбінат комунальних підприємств»: «Их отрывают каждый год. Каждый год приходится восстанавливать. Уже где-то до сотни, наверное, поставили. Еще тут немного есть».
Передсвятковий марафет на Пагорбі Слави цієї весни обійшовся в сорок п’ять тисяч гривень.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Стали свідком новини? Тисніть тут
booked.net