БлогиПро пам’ятник Василю Липківському

Про пам’ятник Василю Липківському

-

- Advertisment -

Головні запитання, які чув від черкащан, журналістів і "анонімів" у коментарях інтернет-ЗМІ:

1. Чому пам'ятник встановили саме в Черкасах, і саме біля музучилища?
2. Хто скульптор пам'ятника?
3. Кому належить цитована сьогодні Президентом фраза про Липківського, як про "апостола українського релігійно-національного відродження"?

Поясню максимально коротко, як автор ідеї щодо того, кому, чому і де ставити пам'ятник (задумці насправді – більше двох років, коли про Томос ще й близько не йшлося):

1.Перший митрополит Київський і всієї України УАПЦ Василь Липківський – уродженець Черкащини, села Попудні сучасного Монастирищенського району, син місцевого священика. Першу духовну освіту здобував у 1873–79 рр. в Уманській бурсі, а після закінчення Київської духовної академії приїхав у Черкаси – у 1890 році отримав посаду законовчителя Черкаської чоловічої гімназії (інші назви у документах, на листівках і т.п. – чоловіча прогімназія, урядова чоловіча гімназія, казенна чоловіча гімназія, Перша міністерська чоловіча гімназія і т.д.).

Пам’ятник встановлено між музучилищем, старий корпус якого (понад Замковим узвозом) – це і є колишня чоловіча гімназія, де викладав Липківський, і бібліотекою імені Тараса Шевченка, на місці якої була Гімназична Святопричистенська церква, знищена в часи правління комуністів.

2. Скульптор пам'ятника черкащанин Єгор Терехов (до речі, був на відкритті разом з дружиною, донькою і сином). З цікавого: малий чомусь назвав макет скульптури, який у майстерні ліпив його батько, "Господарем". Устами дитини, як відомо, глаголить істина – Липківському Господь дарував талант як справжньому Господарю збудувати свій дім – так і для держави збудувати Незалежну Церкву…

3.Обраний першим митрополитом Автокефальної Церкви, Липківський, за визначенням академіка Агатангела Кримського, став "апостолом українського релігійно-національного відродження". 22 травня 1919 року у супроводі хору під керуванням Миколи Леонтовича отець Василь особисто відслужив першу літургію українською мовою у Микільському соборі Києва, збудованому гетьманом Іваном Мазепою. За згадкою самого священика, "зібралася така сила народу, що не тільки в Соборі, а й навколо нього було тісно; весь нарід плакав, чуючи Апостол, Євангелію, Псалми рідною мовою; всі відчували, що це вперше після віків неволі "моляться на волі невольничі діти", як провіщав Шевченко"

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може не збігатися з авторською.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Андрій Кравець
Андрій Кравець
радник голови Черкаської ОДА, журналіст
- Advertisement -

У черкаській лікарні ремонтують травматологічне відділення

У травматологічному відділенні однієї з лікарень міста Черкаси триває ремонт. Про це пише міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Голова міської...

Черкаські депутати підтримали петицію про встановлення світлофора на скандальному перехресті

Депутати міської ради Черкас підтримали голосами петицію з пропозицією встановити світлофор на перехресті Хрещатик–Святотроїцька. Про це йдеться на сторінці...

Цікаве:

Гід із покупки чохла для iPhone 15 Pro Max: як не переплатити?

Смартфон iPhone 15 Pro Max — це не просто...

Полична чи підлогова: яку акустичну систему вибрати для домашнього користування

Прослуховування музики та перегляд фільмів вдома — заняття приємні,...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x