НовиниЧеркасиКрах, відродження і переїзди. Як Черкаси крізь терни за...

Крах, відродження і переїзди. Як Черкаси крізь терни за 30 років дійшли до УПЛ

- Advertisment -

Напередодні черкаський ЛНЗ перемогою над “Інгульцем” із Петрова виборов путівку до української Прем’єр-ліги на сезон 2023/24. Про довгу дорогу черкаського футболу в елітний дивізіон – у матеріалі РБК-Україна.

У радянський час футбольні колективи Черкаської області зірок із неба не хапали. Команда з обласного центру частіше змінювала назви (“Буревісник”, “Колгоспник”, “Дніпро”, “Граніт”, знову “Дніпро”), ніж досягала якихось успіхів. У шостій “українській” зоні Другої ліги черкаська команда була завсідником нижньої половини таблиці.

Іноді траплялося вилітати в змагання до колективів фізкультури, як тоді називали аматорів. Інколи бували спалахи завдяки окремим майстрам. Майбутній зірковий виконавець київського “Динамо” Іван Яремчук розпочинав кар’єру саме в “Дніпрі”, а іменитий бомбардир на рівні Другої ліги Сергій Шевченко приїхав до Черкас завершувати активні виступи.

Сезон-1991 – останній, у якому вітчизняні команди змагалися в першості СРСР – “Дніпро” завершив на 18-й сходинці. Такий результат дозволив черкащанам стартувати в прем’єрному чемпіонаті України в Першій лізі. Утім, перший млинець виявився гливким. “Дніпро” фінішував у зоні вильоту групи “А” та на сезон 1992/93 опинився в Другій лізі.

Щоправда, надовго там черкащани не затрималися. Зі Степаном Матвіївим на вістрі атаки (20 м’ячів) – нині помічником Романа Григорчука в “Чорноморці” – “Дніпро” виграв чемпіонат і повернувся до Першої ліги. На новому рівні команда не загубилася. Відразу ж фінішувала на 6-й сходинці, але за рік ледь не вилетіла. Та ще й не приїхала на матч проти ЦСКА-“Борисфена”…

Боротися за виживання для команди було звичним аж до сезону 1996/97. Якраз посеред тієї кампанії “Дніпро” перейменували в “Черкаси”. Зміна вивіски цього разу мала позитивний ефект. Якщо в сезоні 1997/98 черкащани завершили чемпіонат на 7-й сходинці, то в наступному піднялися на 4-те місце.

Ось тут і випала найреальніша нагода піднятися до Вищої ліги. Переможцем турніру стало “Динамо-2”, якому зі зрозумілих причин місце в еліті не світило. Натомість друге-третє місця посіли “Чорноморець” і запорізьке “Торпедо”. Утім, “автозаводці” через фінансові проблеми від підвищення в класі відмовилися.

Довелося долю путівки вирішувати в кабінетах. Лобізму черкащанам явно забракло, адже замість прямої путівки “Черкасам” довелося грати перехідний матч. Аутсайдер Вищої ліги “Прикарпаття” розібрався з першоліговим колективом на нейтральному полі (3:1). Але втекти від долі івано-франківцям не вдалося. Через рік вони таки вилетіли з Вищої ліги, до якої досі не поверталися.

За інерцією “Черкаси” ще спробували вийти в еліту в сезоні 1999/2000. Команда навіть зуміла піднятися на 3-тє місце, але наздогнати алчевську “Сталь” не змогла. Натомість скорочення кількості клубів у “вишці” дало Першій лізі лише одну путівку в елітний дивізіон. Не допоміг навіть бомбардирський хист Олега Грицая – героя місцевої публіки 90-х, який “настріляв” 54 голи за три сезони.

Невдовзі настав крах. “Черкаси” в наступному ж сезоні посипалися – втратили лідерів і вилетів до Другої ліги. Провели сезон там і взагалі знялися з розіграшу перед стартом наступного. Щоправда, за рік повернулися, а в сезоні 2005/06 навіть виграли групу та завоювали путівку до Першої ліги. Уже з назвою “Дніпро” колектив став командою-ліфтом, а в 2009 році припинив існування.

З тих пір було кілька спроб повернути великий футбол до Черкас. Це зокрема і “Славутич”, який транзитом через назву “Черкаський Дніпро” згодом став “Черкащиною”. Та щоразу новим проектам чогось бракувало – фінансів, терпіння, усмішки Фортуни.

Імпульс до вирішального ривка Черкас в УПЛ отримав із маловідомого села зі Звенигородського району – Лебедина, населення якого не дотягує і до п’яти тисяч. Саме там зародився названий на честь місцевого насіннєвого заводу ЛНЗ. До обласного центру команда перебралася перед сезоном 2021/22 – дебютному в Другій лізі.

Незавершений через вторгнення РФ чемпіонат нові черкащани завершили на 3-й сходинці та отримали місце в Першій лізі на воєнний сезон 2022/23. Цей футбольний рік склався для ЛНЗ якнайкраще. Підопічні екс-форварда збірної України Олександра Ковпака виграли групу B, фінішували третіми в чемпіонській гонці та вийшли в плей-офф, де впоралися з “Інгульцем”.

Завдяки цьому тріумфу черкащан і виходу до еліти житомирського “Полісся” на футбольній мапі України поменшало обласних центрів, де вболівальники ніколи не бачили матчів Вищої ліги чи Прем’єр-ліги. Таких міст залишилося всього три – Хмельницький, Суми та Херсон.

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У лікарні помер черкащанин, який отримав поранення під час шахедної атаки на Черкаси

У лікарні помер 58-річний чоловік, який отримав тяжкі поранення під час дронової  атаки на Черкаси 6 травня. Про це...

Власників худоби попереджають про ризик занесення ящуру чи блутангу на Черкащину

Небезпека поширення інфекційних захворювань, зокрема ящуру та блутангу, існує на території України. Про симптоми та небезпеку цих хвороб для...

Цікаве:

Компенсація тим, хто надав житло переселенцям: як працює програма «Прихисток»

Програма «Прихисток» передбачає надання компенсації за безоплатне забезпечення  тимчасовим...

Чи вплинуть весняні заморозки на урожай на Черкащині – коментар агронома

Нестабільна весняна погода внесла свої корективи в плани аграріїв...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас