Виставку заслуженого художника України Миколи Теліженка «Витинанка – це моя молитва» представили учора в Обласному краєзнавчому музеї. Проект присвячений 30-й річниці Незалежності України та 70-річчю від дня народження митця. Повідомляє власний кореспондент vikka.ua.
Послання від Господа або зв’язок із космосом – так намагаються пояснити феномен витинанок Миколи Теліженка. Поціновувачі його творчості переконані: поряд із безумовною майстерністю головну роль відіграють талант і особливе світобачення митця.
– Неможливо уявити, як така робота створюється. Це дійсно космос, це енергетика, так не придумаєш. Такі фантастичні українські образи створює лише Микола Теліженко. Це справжня модерна витинанка, тобто новітня, прогресивна. При цьому поряд із новацією – тут така глибинна традиція, таке коріння, – говорить Ольга Гладун, директорка Черкаського художнього музею.
Квіти, птахи, жінки – всі вони переплітаються у складних багатошарових роботах Теліженка, відтворюючи дух історичних подій від давнини до козацької доби та сьогодення. Увазі глядача представлено більше 50 робіт із різних тематичних серій: «Трипілля», «У просторі Тарасових думок», «Холодний Яр», «Майдан», роботи, присвячені подіям історії України.
– У нашій фондовій колекції багато робіт Миколи Матвійовича. Вони є чудовим доповненням до історичних експозицій, акцентуючи увагу відвідувачів на складності відповідних подій минулого. Це і Українська революція 1917-1921 років, Голодомор 1932-33 років та інші теми, – зазначає Ірина Собко, директорка Обласного краєзнавчого музею.
Микола Теліженко – широкожанровий митець. У своїй творчості він звертається до скульптури, кераміки з шамотної глини, дереворізьблення, геральдики, графіки.
– Людина настільки професійна у мистецтві! Прекрасний графік, прекрасний скульптор, майстер витинанки. Ми зараз із колегою ходимо і захоплюємося, наскільки багато оцієї орнаментики, можна дуже довго обговорювати, – говорить Роман Кравчук, голова Черкаського облвідділу Національної спілки художників.
Його колега Максим Гладько, заслужений художник України, додає:
– Величезна монументальність робіт. Більшу частину робіт можна збільшити до величезних розмірів, і твір буде шикарно виглядати, наприклад, на всю стіну. Я вважаю, що Микола – геній сучасності.
За десятки років творчості Микола Теліженко постав як глибоко проукраїнський митець. Серед його робіт – найбільший в Україні мозаїчний портрет Тараса Шевченка. Художник є автором іконостасу Покровської церкви в Черкасах та ікон у Ільїнській церкві в Суботові. Він співавтор пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії в Соборному сквері Черкас, меморіальних знаків (хрестів), встановлених на могилі гетьмана України Петра Дорошенка у Московській обл. та на символічній могилі Нестора Махна у Гуляйполі.
– Я знаю Миколу вже понад 30 років. Всі роки незалежності вся його родина відстоювала принципи українства, демократії. Коли я бачу його роботи, мені розпирає груди від гордості від того який спадок нам дістався, – говорить Любов Майборода, депутатка Черкаської міської ради.
Заслужена художниця України Олександра Теліженко, дружина Миколи Теліженка відзначає, що прагнення творити відчувається у їхній сімї постійно, навіть у побутових ситуаціях. Додає: любов до життя мотивує митця творити знову і знову.
– Його надихає любов до життя, тяга до такої повнокровності. В нашій ДНК – Україна. Теліженко любить говорити: в наших жилах тече кров орнаментами, – говорить Олександра Теліженко.