Новини"Всі, хто міг, повтікали": черкащанин розповів про життя на...

"Всі, хто міг, повтікали": черкащанин розповів про життя на Донбасі та роботу директором технікуму

- Advertisment -

Розгул сепаратистів, обстріли "градами", голод і холод – усе це довелося пережити уродженцю Черкащини Анатолію Рибаку, який очолює технікум у Красногорівці. В інтерв’ю виданню "Цензор.НЕТ" чоловік розповів про життя на Донбасі та як йому вдалося зберегти власну альма-матер.

Донецький технікум Луганського національного аграрного університету не припиняв роботу і під час окупації міста в 14-му році. Директор технікуму Анатолій Миколайович – сивочолий україномовний чоловік років 55, родом з Черкаської області. У Красногорівку переїхав у 83-му році.

"Два з половиною роки так живемо. Живу я трохи ближче до лінії розгалуження. Прильоти в той бік постійно. Зранку прокидаюся і чекаю, що о 7-ій годині пару "градів" до нас прилетить. Якось із "Зенітки" повибивало шибки у вікнах. Я якраз спостерігав за цим – воно десь 50 метрів до моєї хати не дійшло і припинилося. Але вони сюди добралися і побили технікум, – розповідає чоловік".

Cепаратисти місто захопили 11 травня 2014 року. На той час української влади там не було зовсім.

"Всі, хто міг, повтікали. Я родину вивіз, а сам залишився, – розповідає про найтяжчі часи для міста Анатолій Миколайович. – Найбільше мені запам’ятався обстріл 3 червня 15-го року. Тоді по місту били з 4:30 ранку до 17:30 вечора. Але наша армія не дала просунутися ворогові. На ферму міни прилітали, троє коней вбило. Проте ж тварин треба годувати, поїти. У мене контузило бригадира в той день. Води не було, все перебито. Взяли насосну станцію, почали качати з річки воду і возити на ферму, і це все було під обстрілами. Я додержав дітей до 27 червня, ми швиденько закінчили семестр, видали дипломи. Взагалі, коли я став директором, студентів у технікумі було 290. Ми збільшили кількість дітей практично до 450. Я думав, що рік-два і буде 500-550, але почалася війна і зараз їх 273".

У технікуму є своя ферма і 790 га землі. Коли у зв'язку з подіями велика частина колективу покинула місто, Анатолію довелося вирішувати не тільки питання навчання. Утримання ферми, фінансові проблеми теж лягли на його плечі, бо казначейство переїхало у Волноваху, головбуха не було півроку, а зарплату тим небагатьом працівникам, які залишилися, треба було якось платити.

"Влітку 14-го року з колективу залишився тільки я, а на бригаді, що займалась сільським господарством, осіб 8-10. Тоді якраз достигали пшениця, ячмінь, овес – ми зібрали врожай і якось пережили важкі часи, коли тут були сепаратисти", – пригадує директор. – А коли 1 серпня зі сторони Пісків зайшли наші і звільнили місто від цієї братії, люди почали повертатися. В 14-му році в жовтні ми розпочали навчальний рік".

У технікумі навчаються діти не лише з найближчих сіл, а приїжджають і з Краматорська, Костянтинівки, Маріуполя. А також Донецька, Шахтарська, Макіївки, Горлівки.

"Я дуже багато вклав у цей заклад і хочу, щоб він залишився після мене. Коли я сюди прийшов, колектив був зовсім іншим. Наприклад, я спитав у завідувача свиноферми, який 14 років працював без зарплати, як він так жив. Той нічого не сказав. Але коли я зрозумів, що скільки б не додавав корму, а свині постійно кричать від голоду, ми з ним розпрощалися. Я просто не хочу розповідати про той жах, який тут відбувався".

Юридично технікум підпорядковується Луганському національному аграрному університету. Але, коли почалися події на сході, частина педагогів університету виїхала до Харкова і там закріпила нову юридичну адресу. Фінансово навчальний заклад підконтрольний Міністерству освіти.

"Зарплати і стипендії йдуть із Києва, а от по матзабезпеченню, то ще з 2008 року ніякі гроші нам не виділяються. Допомагає, як може військово-цивільна адміністрація, а ми їм даємо зали для різних заходів. Коли я в 2009 році доробляв котельню, нам не вистачало близько 90 тисяч гривень, і я використав гроші, які ми заробили на господарстві. Зараз там стоїть два нових газових котли. Але ж ми, як і все місто, сидимо без газу".

На вулиці Анатолій показав територію коледжу, стіни, куди прилітали снаряди. Спортивну залу, в якій на той момент саме займалися діти. Показав, з якого боку перебувають сепаратисти, і де розташовані гуртожитки. Багато про що він просто не хотів розповідати – тут кожному є про що помовчати, це не зрозуміти так званому туристу. Кожен з тих, хто займає активну позицію і небайдужий до долі міста, часто додає у розмові: "Ви не зрозумієте" або "Вам цього краще не знати"… 

Як повідомляв сайт vikka.ua, до Дня Святого Миколая черкаські волонтери збирають допомогу дітям з прифронтової зони.

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах для компаній АТ «Українські розподільні мережі» провели семінар щодо оптимізації процесів надання послуг

Пресслужба "Черкасиобленерго" повідомляє, що спеціалісти п’ятьох державних операторів системи розподілу з’їхалися до ПАТ «Черкасиобленерго», аби взяти участь у дводенному...

Багатоповерхівка замість приватного сектору: у Черкасах біля ринку зведуть житловий будинок

У Черкасах на розі вулиць Кривалівська та Благовісна замість приватного будинку планують звести багатоповерхівку. Відповідні містобудівні умови та обмеження...

Цікаве:

Компенсація тим, хто надав житло переселенцям: як працює програма «Прихисток»

Програма «Прихисток» передбачає надання компенсації за безоплатне забезпечення  тимчасовим...

Чи вплинуть весняні заморозки на урожай на Черкащині – коментар агронома

Нестабільна весняна погода внесла свої корективи в плани аграріїв...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас