додому Новини Черкаси У заповіднику на Черкащині розслідують архітектурну «таємницю» музею

У заповіднику на Черкащині розслідують архітектурну «таємницю» музею

0

Науковці Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» проводять архівне розслідування, аби встановити ім’я архітектора, який спроєктував будівлю літературно-меморіального музею Тараса Шевченка в селі Шевченкове (колишня Кирилівка). Музей приймає відвідувачів уже 86 років, однак достовірних даних про його автора досі немає.

Музей Т.Г. Шевченка в с. Шевченкове. Фото зі сторінки Фейсбук Національного заповідника “Батьківщина Тараса Шевченка”

Як повідомляють у заповіднику, ще у 1980-х роках відомий архітектор Сергій Кілессо згадував, що автором проєкту міг бути чоловік на прізвище Луговський. Проте підтверджень цій версії тоді знайти не вдалося.

Зрушення в дослідженні сталося нещодавно — завдяки появі оцифрованих архівів. У журналі «Архітектура Радянської України» за 1939 рік (саме того року відкрили музей у Шевченковому) виявили статтю архітектора Олександра Повстенка. У ній детально описано архітектуру музею, наведено схему залів, а також згадується ім’я архітектора — Йосип Никифорович Луговський.

План музею Т.Шевченка в с. Шевченкове за 1939 рік.

Невдовзі після цього науковці знайшли й особову справу Луговського в Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України. Втім, у наданій копії немає жодних доказів його причетності до проєктування саме шевченківського музею.

Ми не зупиняємося. Продовжуємо пошуки, аби відновити історичну правду. Адже кожна деталь у таких об’єктах має значення, – зазначають у заповіднику.

Музей зведено в стилі українського модерну, започаткованому Опанасом Сластіоном і Василем Кричевським. Саме цей архітектурний напрям був основою під час створення комплексу на батьківщині Кобзаря.

Архівне фото музею Т.Г. Шевченка в с. Шевченкове. Фото зі сторінки Фейсбук Національного заповідника “Батьківщина Тараса Шевченка”

Пошуки тривають. Історію музею, як і постать Шевченка, досі розшифровують — аби зберегти для наступних поколінь не лише пам’ять, а й правду.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version