На Черкащині старовинні замки були майже в кожному сучасному райцентрі та мали цікаву, небуденну історію. Але, до наших днів залишилось лише три палаци: у Монастирищенському, Тальнівському та Корсунь-Шевченківському районах, повідомляє "Дзвін".
Палац польського магната Тадеуша Даховського
У селі Леськове Монастирищенського району знаходиться унікальна для України пам’ятка архітектури 19 століття. Історія замку, збудованого кілька сотень років тому в стилі неоготики, цікава. Даховський, який жив тут, у Центральній Україні, захоплювався всім англійським. Тому не тільки парк зробив у класичному англійському стилі, а й сільську корчму перебудував під чайну, де леськівським сільським мужикам подавали чай з цукерками і печивом.

У привітному та гарному містечку Тальне, неподалік річки Гірський Тікич знаходиться палац графа Шувалова – або ще – мисливський замок. Історія палацу така ж далека та загадкова, як і дата його створення, а це було понад 200 років тому.
Шикарний мисливський замок графа Наришкіна-Шувалова у місті Тальне було закладено ще в 1893 році. Це був розкішний двоповерховий палац у стилі тогочасних та досить популярних мисливських замків епохи Відродження. Розміщено замок посеред спеціально оформленого англійського парку. Головний фасад будівлі прикрашає графський герб.
На гранітному острові посеред річки Рось у Корсуні-Шевченківському височить палац Понятовських-Лопухіних. Князь Станіслав Потоцький, родич останнього польського короля Станіслава Августа, наприкінці XVIII століття звів палац, який був визнаний одним з найкращих у тогочасній Європі. Палац став флагманом нового стилю – це перша неоготична споруда на теренах тогочасної Речі Посполитої. Причому стилістичних впливів тут можна знайти безліч: щось східне, щось візантійське, щось готичне.
В 1799 році, коли Польща була розчавлена трьома поділами і Корсунь увійшов до імперії Романових, маєток викупив Павло І і подарував міністру юстиції князю Павлу Лопухіну. За Лопухіна (1835-1840) маєток пребудовується невідомим архітектором. Тепер тут панує російський романтизм з домішками неоготики, класицизму.
На сьогодні збереглося 10 з 13 будівель палацово-паркового ансамблю в Корсуні. В 1930-х роках маєток Лопухіних-Понятовських використовувався як санаторій для залізничників. На листівках того часу з видами палацу гордо красується напис "Гуртожиток".