НовиниМакс Кідрук: "Я не вірю в бородатого бога з...

Макс Кідрук: "Я не вірю в бородатого бога з Біблії" (ВІДЕО)

- Advertisment -

Відмий молодий письменник, автор першого в Україні технотрилеру Макс Кідрук розповів у програмі "Відверто" про свої літературні плани.

 

У моїх очах успіх – це один мільйон проданих примірників десь в Америці
 

– Максе, привіт. Як ти думаєш, чи вплинув на тебе успіх? Чи Макс Кідрук, який сидить поруч зі мною – це той самий Макс Кідрук, який кинув аспірантуру?

– Успіх – поняття дуже розпливчате і дуже відносне. І в моїх очах успіх – це один мільйон проданих примірників, скажімо, в країні Америка. Коли у мене буде один мільйон проданих примірників в Америці і відповідний гонорар за це – тоді і поговоримо. Чи змінився я чи ні.

– Що змінилось в тобі найбільше за цей час?

– Можливо, з’явилось трохи більше впевненості в собі. Тому що раніше іноді люди приходили, іноді не приходили. Цього року ми зробили вперше в історії сучасної української літератури платний тур, платний вхід на презентацію. Це нечуване зухвальство. Навіть Ліна Василівна (Костенко, – vikka.ua), коли їздила країною, не робила платний вхід.

Ось ці кошти з входу – вони дають можливість, по-перше, представити, надати людям кращий продукт, кращі зали. Всі сидять, якісь інші розіграші тощо. По-друге, це дає можливість мені як автору бути незалежним. Мені непотрібні видавництва, мені непотрібні спонсори. Я не ходжу з простягнутою рукою перед книгарнею і не прошу: оплатіть, будь ласка, мені проїзд чи проживання.

Що ще змінилось? Я став значно більш серйозно ставитись до самих заходів і до того, що я говорю на них. Як казав Марк Твен: "Подготовка хорошей спонтанной речи отнимает от двух до трех недель". Цитую російською, тому що читав російською і тому мені так легше. Раніше до цього не ставився аж так серйозно. Просто приходили люди, і я виходив і мав якийсь такий дуже розпливчатий план того, що я маю говорити. І просто починав бла-бла-бла. Це відчувалось. Тобто я відчув це сам, коли почав готувати презентацію.

Батьки бачать мої книги вже на полицях магазину
 

– Якщо говорити про парадокси: як от в українській літературі платні входи. От дивись ти – я знову задаю це питання – ти ж "тєхнарь", книжки у тебе – технотрилери. Чому тоді так багато у тебе дівчат-фанаток? Чому вони ходять за тобою на всі презентації?

– Останній роман – технотриллер. Суміш техно і детективу, але там головна героїня є жінка. І я навмисне це робив, бо мене затонули після "Бота" і "Твердині", що, мовляв, роман надміру пацанячий, що там, нібито немає жіночого персонажу, героїні, з якою могла себе асоціювати читачка. І ось я створив роман, в якому все обертається навколо жінки. З її проблемами, з її зміною настрою, з її незадоволенням власним чоловіком, який є письменником-невдахою, з її проблемами з дітьми тощо. Тому я б не сказав, що аж так уже багато дівчат. Я не намагаюсь зробити із себе шоумена, як ти казала – рок-зірку. Першим завжди іде текст. Якщо до мене на презентацію будуть ходити дівчата тільки через те, що їм десь там в якихось їхніх снах чи мріях хочеться зі мною переспати, це не є літпроцес, це не те, чого я прагну, це неправильно. І це буде кінцем моєї кар’єри. Тобто я все-таки вважаю, що вони йдуть тому, що щось знаходять в тому, що я пишу.

– Ти людина дуже відкрита. І навіть на фесбуці бачили – номер твій є. Немає людей, які тебе дістають? Дзвонять ночами?

– Де ви його бачили – цей номер? Як його можна прибрати (посміхається)? Насправді цей номер, який є, це робочий, тобто у мене є інший, який знають п’ятеро людей в Україні, у світі взагалі. Я б його закрив – просто не шарю, чого я його не бачу в себе на фейсбуці, а чому хтось його бачить зі сторони. Я не стібу. Серйозно. Тобто такого, щоб аж так часто телефонували – то ні. Але бувають іноді. Стандартні оці приколи. Я на це не зважаю, тому що номер робочий. Коли я справді чимось зайнятий, я перемикаюсь на особисте життя. І можу його якось вимкнути. І все. В тому немає проблем.

Уже четвертий рік не маю вдома інтернету
 

Якщо говорити про книжки, більше про свій робочий процес. Ти зараз подорожуєш – не маєш часу, правда? Як у тебе пишуться книжки?

– Взагалі цей рік, цей тур з "Жорстоким небом" він – мало того, що перший тур, який платний, так це ще й перший тур, під час якого я пишу. І не тому, що я такий класний і крутий, а тому що у мене просто вже немає вибору. Як я пишу в нормальному режимі – встаю десь годині о восьмій-дев’ятій. Плюс-мінус. Снідаю. Зазвичай це вівсянка, грейпфрут і чашка узвару. І потім сідаю працювати.

У мене вдома немає інтернету. Уже 4й рік поспіль. У мене є шнур, але я за нього не плачу. У мене немає інтернету, у мене немає комп’ютерних ігор. І ти коли встаєш – ти ще такий сонний, а у тебе немає нічого, на що б ти зміг змарнувати свій час, щоб тебе потім затягнуло.

Відповідно у тебе немає виходу. Ти сідаєш і працюєш. Пишу десь по-різному: до другої, до третьої, 4ї години дня. Загалом – поки не випишу півтори тисячі слів. Денна норма у мене є – тисяча слів. Тобто не меньше тисячі. Але в нормальному в звичайному режимі роботи, якщо нічого не відволікає, то півтори тисячі я не напружуючись видаю, виписую. Маю на увазі готового тексту.

Чи це багато чи мало? Ну, Джек Лондон писав по тисячі слів. Але у нього не було текстового редактора ворд, який дуже полегшує редагування. Стівен Кінг пише по дві тисячі слів в день. Тобто це не багато і не мало. Така хороша швидкість, яка не шкодить якості тексту.

– Чи доводилось у книжку додавати або писати те, що тобі не сильно подобалось, але по-твоєму, сподобалось би читачу?

– Було таке в першому "Боті". Кажу: в першому, тому що на гранд-презентації "Твердині" в Києві я анонсував, що новою книгою, яку слід чекати наступного вересня, буде продовження "Бота" – "Бот-2". Так от в першому "Боті" через зауваження рідерів, тобто людей, які читали другу чернетку перед тим, як я передам рукопис видавництву, я змушений був змінити стать одного з персонажів. Французький психіатр Патріс Леньє став француженкою-психіатром Лаурою Дюпре. Це якраз було з тим пов’язано, що, на думку багато яких рідерок, читачок, не було за що зачепитися в тому романі. І я поміняв стать, що було дуже не просто. Чого мені робити не хотілося, хоча в результаті все-таки, я думаю, це пішло на користь самій історії.

Вважаю Біблію збірником міфів
 

– Говориш про рідерів. А батькам своїм даєш читати? Чи вони взагалі пишаються тобою? Читають?

– Ні, мої батьки бачать мої романи, коли вже вони не просто на етапі редагування, а коли вже вони вийшли в друці. Тобто як і будь-які читачі, як і ти зокрема, вони починають читати книгу тільки тоді, коли вона вже на полиці книжкових магазинів. Те саме стосується "Квантуму". Не те, що я забороняю батькам прийти на мою науково-популярну лекцію. Зовсім ні. Але я якось даю зрозуміти, що мені психологічно буде легше без них. Тому що це серйозна лекція, науково-популярна лекція, будуть дуже серйозні і дуже цікаві теми про світобудову, про всесвіт тощо. Але от чомусь так. Це якась там психологічна булька, щось там в голові неправильно заклацнулось, але я, на жаль, не можу цього описати правильними розумними словами.

ЛІТЕРАТУРА.rv

– Про "Квантум". Там в описі одне із питань – це "Чи є місце бородатому Богові у світі?". В Бога ти віриш?

– Моя перша лекція "Квантуму" – вона ввідна до всього проекту. Тобто тут не буде аж так багато якихось цікавих фізичних фактів. Але вона загалом задасть тон, в якому будуть прочитані всі інші лекції більш детальні, більш точні. Окрім того, все, що я розповідатиму, воно буде обератись навколо ось цього питання: чи потрібен був всесвіту творець. Хтось, якась безтілесна сутність, яка чотирнадцять мільярдів років тому зробила – клац – ось так і дала початок всьому, що існує на сьогодні. Чи всесвіт – це творіння порожнечі.

Чи вірю я в Бога. В бородатого Бога з Біблії – ні. Я сприймаю Біблію навіть не як історичну книгу, а просто як збірник міфів. Але однозначно я не можу себе назвати аж таким жорстким запеклим атеїстом. І я не заперечую ідеї Бога. Я не є категоричним, як Хокінг, який все описує формулами. І цілком припускаю, що так, можливо, була якась сутність, яка клацнула пальцями і дала початок цьому світу. На сьогодні ця сутність не втручається в наше життя. Ми живемо самі по собі і згідно тих фізичних законів, які сформувалися 14 мільярдів років тому.

ПОЗА КАДРОМ:

Катерина Ковбій, "Відверто"

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах для компаній АТ «Українські розподільні мережі» провели семінар щодо оптимізації процесів надання послуг

Пресслужба "Черкасиобленерго" повідомляє, що спеціалісти п’ятьох державних операторів системи розподілу з’їхалися до ПАТ «Черкасиобленерго», аби взяти участь у дводенному...

Багатоповерхівка замість приватного сектору: у Черкасах біля ринку зведуть житловий будинок

У Черкасах на розі вулиць Кривалівська та Благовісна замість приватного будинку планують звести багатоповерхівку. Відповідні містобудівні умови та обмеження...

Цікаве:

Компенсація тим, хто надав житло переселенцям: як працює програма «Прихисток»

Програма «Прихисток» передбачає надання компенсації за безоплатне забезпечення  тимчасовим...

Чи вплинуть весняні заморозки на урожай на Черкащині – коментар агронома

Нестабільна весняна погода внесла свої корективи в плани аграріїв...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас