Черкаські чорнобильці отримують найнижчі пенсії серед ліквідаторів. Вони вимагають справедливого нарахування пенсій. Про це vikka.ua повідомили у прес-службі Черкаської обласної ради.
Три роки тому Кабмін ухвалив постанову "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Цей документ не вирішив питання соціальної справедливості, а лише розділив чорнобильців на бідних і багатих. Згідно постанови пенсії нараховуються у залежності від отримуваної заробітної плати чорнобильців.
– Це – соціально несправедливо. Оскільки радіація діяла на всіх однаково, не обираючи, в кого більша зарплата, в кого менша. У той же час було багато військовослужбовців строкової служби, які отримували смішну заробітну плату. У результаті прийняття такої постанови виходить так, що інваліди ІІІ групи отримують пенсії в рази більші ніж І. Тому такий підхід є несправедливим і, головне, незаконним, – сказав голова громадської організації чорнобильців Олександр Петренко.
За словами керівника "Чорнобильського набату", є відповідний Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", який регулює норми нарахування пенсійного забезпечення чорнобильців на рівні 6, 8, 10 прожиткових мінімумів відповідно 3, 2, 1 групі інвалідності. Однак його постійно не дотримуються з посиланням на те, що у бюджеті немає коштів.
– Ми вимагали в минулому році й тепер – передбачити фінансування чорнобильської програми по збільшенню пенсій в бюджеті на наступний рік, поетапно в розрахунку 6 ,8, 10 мінімальних прожиткових мінімумів згідно статті 54, Закону України 796-12. Та поступове збільшення пенсій щоквартально на один прожитковий мінімум, – зауважив координатор громадської організації Борис Бродовський.
Голова обласної ради Валентина Коваленко ще 17 березня цього року направила звернення до Кабінету Міністрів України "Про забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з проханням при коригуванні витрат бюджету на 2014 рік врахувати вимоги частини 4 статті 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", що не лише б вирішило проблему пенсійного забезпечення, але й знизило соціальну напругу серед цієї категорії громадян.
У відповідь, Міністерство соціальної політики, від 1 квітня 2014 року зауважує, що "фінансування видатків на здійснення соціального забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи проводяться в межах коштів, передбачених Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік". Прийняття рішення, які потребуватимуть вишукання додаткових видатків з Державного бюджету, нині є неможливим й буде залежати від соціально-економічного розвитку країни".
Також 30 вересня направлено до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів, прийняте депутатами на сесії обласної ради звернення щодо вирішення питань пенсійного забезпечення інвалідів з числа чорнобильців-ліквідаторів та забезпечення житлом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
31 жовтня надійшла відповідь, у якій вказано, що норма для визначення базової величини рівня пенсійного забезпечення для цих категорій громадян досі залишається законодавчо не врегульованою, тож вихід один – якнайшвидше втручання депутатів нового VIII скликання й ухвалення ними необхідного рішення.
Схожі відповіді надійшли на запити від Пенсійного фонду й Кабміну.
Джерело: Черкаська обласна рада