Криза повертається?..

-

- Advertisment -

Обвал банківської системи, регулярна валютна бовтанка, дестабілізація ринку праці та ринку нерухомості – це не повний перелік наслідків світової економічної кризи, що прийшла в Україну 2008-го. Нині владна верхівка стверджує: економіка країни демонструє перші ознаки одужання. Водночас експерти масово лякають українців рецидивом: загрозою 2-гої хвилі кризи.

Про що свідчать показники кризового термометра у сферах працевлаштування, будівництва житла, продажу нерухомості та побуту черкасців у спеціальному репортажі дізнавалася Марина Лук’яненко.

Рівень безробіття у Черкасах з моменту початку кризи поступово знижується – констатують у міському центрі зайнятості. Чисельність незайнятих громадян зменшується, а кількість вакансій збільшується. Навантаження на 1 вільне робоче місце нині становить майже 3 особи.
Сергій Вахненко, директор Черкаського міського центру зайнятості: «Щоденна реєстрація у час настання кризи становила більше 80 осіб, ну а на сьогодні реєстрація в день не перевищує 45-50 осіб».
Серед них опинилася і Тетяна Гордієнко. Досвіду співпраці із центром жінка не має, однак на швидкий пошук роботи не сподівається. Мовляв, перешкоджає працевлаштуванню не стільки криза, скільки ставлення роботодавців до віку шукача роботи.
Тетяна Гордієнко, шукачка роботи: «У меня муж уже давно ищет работу, ее ведь очень тяжело найти, особенно, если тебе за сорок».
Руслану тільки перевалило за двадцять – це плюс. Однак хлопчина, у минулому студент, досвіду роботи не має – а це вже мінус. На обліку у

Центрі зайнятості юнак перебував три місяці. Сьогодні до установи прийшов із радісною новиною: Руслан знайшов роботу, щоправда самостійно.

Проблеми із пошуком роботи у студентів бували й у докризовий період. Що змінилося на ринку праці у часи кризи, так це вимоги до шукачів роботи. Вони стали жорсткішими.
Наталя Головата, експерт з кадрів: «Если это бухгалтер, то он должен быть очень хорошим

специалистом, он должен знать все программы, он должен знать иностранный язык, и уже быть всему обученным, учить никто и никого не будет».
Сорокарічний Олег, за фахом будівельник, говорить, що роботи йому вистачало як до початку кризи, так і після. Різниця у тому, що раніше ця робота була високооплачувана та стабільна.

Олег, будівельник: «Зараз трошки на краще, трошки якісь проплати по будівництву є, однак це не стабільно і не надійно, такі робітники, як ми, – безправні, нам можуть заплатити, а

можуть і не заплатити».
Саме через непевну ситуацію із виплатою зарплат пересічний черкасець у період кризи обирає комісійні магазини. Попит породжує пропозицію, через що у місті за останні півроку кількість таких маркетів зросла у декілька разів. Тут продають одяг, взуття, меблі, побутову техніку.
Зоя Олексіївна, покупець: «Комісійки завжди виручали людей, особливо в таку скрутну годину».
Жаль, що житла у комісійках не купиш, – бідкаються черкасці. За словами експерта з продажу нерухомості Михайла Моторного, нині покупці нарешті активізувалися. Щоправда, черкасці більше цікавляться, ніж купують. Запитують городяни здебільшого вторинне житло. На нього, порівняно з початком року, ціни впали на 45 %, тоді як на первинне – на 20.
Михайло Моторний, ріелтор, експерт з продажу нерухомості: «Квадратный метр на вторичном рынке порядка 800-850 долларов, на первичном рынке – 5000-5200 гривен».
Пан Михайло підсумовує: якщо зважати на вартість – житло справді стало доступнішим. Якщо зважати на платоспроможність громадян та відсутність системи кредитування –омріяна доступність житла наближається до нуля.
На ринку житлобудування тим часом триває процес вибіркового відновлення. За словами експерта з будівництва Ірини Сукач, нині починають працювати лише ті компанії, які можуть собі дозволити добудовувати об’єкти за власний рахунок.
Ірина Сукач, експерт з будівництва: «Полтора года назад был просто строительный бум. 5-7 лет ожидать такого не приходиться. Те застройщики, которые активизировались, они ведь

сделали это точечно. Если шло несколько объектов одновременно, то теперь все силы брошены на объекты, которые сейчас в стадии завершения».
Не додає оптимізму черкасцям і валютна бовтанка, що досі триває. Минулого тижня долар поставив новий рекорд падіння. «Зелений» на безготівковому ринку продавали за 8 гривень 5 копійок. Потому, незважаючи на різке посилення, національна валюта знову почала втрачати позиції. І ось цього тижня маємо новий курс долара від НБУ. «Зелений» падає нижче позначки 8 гривень. Що відбуватиметься з доларом далі – ніхто прогнозувати не береться.
Марина Лук’яненко, корреспондент: «Загалом експерти сходяться на тому, що 2-га хвиля кризи Україну омине. Лише одне «але» робить їхній прогноз неостаточним – виборчі перегони 2009-2010. Саме від перебігу виборів залежатиме майбутнє України».

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
попередня стаття
наступна стаття
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Черкаська прокуратура досягла зміни рішення суду у справі грабіжника, який напав на літнього чоловіка

Прокуратура домоглася зміни рішення суду першої інстанції у справі 36-річного грабіжника, який напав на літнього чоловіка. Про це повідомляє...

Чи буде інтернет в Черкасах у випадку блекаутів: Лаут відповів

Інтернет у жителів Черкас під час блекаутів буде. Про це журналістам vikka.ua розповів очільник черкаської компанії провайдера «McLaut» Віталій...

Цікаве:

Для черкащанок фахівці провели майстер-класи з догляду за домашніми тваринками (ВІДЕО)

У Черкасах відбулась безкоштовна консультація по догляду за тваринами....

Як безпечно заощаджувати на догляді за речами

Відвідуючи магазин побутової хімії, ти все частіше звертаєш увагу...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x