Російська мова все більше витісняє українську в засобах масової інформації, рекламі та сфері послуг. Такі дані аналітичного огляду «Становище української мови в Україні у 2013 році», оприлюдненого рухом «Простір свободи». Документ представлено з нагоди Дня української мови та писемності, який відзначають 9 листопада, повідомляє видання «Дзеркало тижня». Автори дослідження констатують, що лише 50% книг в Україні надруковано державною мовою, причому більшість із них – навчальна література. А от масовий імпорт книг із Росії в рази перевищує випуск книжок в Україні. Утім є й позитивні тенденції. У кінопрокаті збільшилася частка фільмів, дубльованих чи озвучених українською, а також зросла частка школярів, які навчаються українською.
Ярослава, школярка: «Я дуже люблю українську мову, тому що з неї в мене найбільше 12-ок».
Андрій, школяр: «Деякі друзі балакають російською, тому інколи треба переключатися на російську. Але вдома говорю українською».
Василь Пивоваров, директор гімназії № 31: «Проблема, можливо, ще залишається в домашньому спілкуванні. Батьки, які вчилися в російських школах, не зовсім перейшли на українську мову. Але я не бачу проблем. Дітям подобається своя мова. Усе стане на свої місця. Просто час мине».
Проведені у 2012-13 роках соціологічні дослідження показали, що українську мову вважає рідною половина респондентів, російську – близько третини. Рівною мірою – обидві мови (20% опитаних). Автори огляду переконані, що звуженню сфери застосування української мови сприяє дія закону «Про засади державної мовної політики».