Освітяни затягнули паски. У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького ущільнили навчальний процес. Цього семестру студенти навчатимуться на півмісяця менше. Освітню програму черкаським спудеям доведеться відпрацьовувати на додаткових парах чи по суботах. Зате весь січень будуть канікули. Чому ректорат ВИШу пішов на такі зміни в навчальному процесі – далі у спеціальному репортажі.
Цей четвертокурсник – студент кафедри журналістики, реклами та PR-технологій. Навчання він поєднує з практикою. Працює над власним інтернет-проектом. Ущільнення навчання, бідкається хлопець, додасть йому клопотів.
Андрій Нікітенко, студент 4-го курсу ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Нам сказали, що ми вчимося менше, а навантаження те ж. Практику не скорочують. І це призведе до того, що ми маємо вчитися на вихідних».
Навчальний план усі студенти та викладачі тепер відпрацьовуватимуть додатковими парами. Від таких нововведень у деканатах не в захваті. Бо подекуди для проведення незапланованих пар бракує не те що сил, а й аудиторій. Тому окремі суботи у ВИШі зроблять робочими.
Оксана Іванченко, заступник директора з навчальної роботи ННІ української філології та соціальних комунікацій: «На жаль, вийшло так, що весь план зроблений ще до першого вересня. Викладачі та студенти знали, що їх чекає. І от раптова зміна! Звичайно, я вважаю, не могла вона позитивно позначитися на навчальному процесі».
Натомість ректор ЧНУ імені Богдана Хмельницького Анатолій Кузьмінський ущільнення навчального процесу називає загальноприйнятою практикою.
Анатолій Кузьмінський, ректор ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Навчальний план виконуємо повністю, змінюється лише навчальний графік. Студент нічого не втрачає, він тільки виграє. Тому що державним студентам стипендія виплачується рівномірно, як і виплачувалася. Тобто тут я жодного негативу не бачу. Звичайна ситуація, рутинна, яка в багатьох ВНЗ практикується дуже давно».
Не переймається зміною навчального графіку і професор Оксана Драч.
Оксана Драч, професор кафедри історії та етнографії України ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Я так розумію, що інтенсивніше пройде екзаменаційна сесія. Кілька днів на підготовку, а не 5–7, як було раніше. Але позитив у тому, що всі свята діти проведуть зі своїми батьками».
Студенти повністю «закриють» сесію до 28 грудня. Що на два тижні менше, ніж зазвичай. Опісля розпочнуться канікули. Вони триватимуть більше місяця. Новий семестр у ВИШі стартує аж 4 лютого.
Віта Чубина, студентка ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Мене це не влаштовує з двох причин. По-перше, треба буде поспіхом вичитувати всі пари й відповідно складати іспити та заліки. А друга причина – аж цілий місяць відпочинку. Це занадто!».
Однак студентка-третьокурсниця Марія каже: на подовжених канікулах можна добре відпочити.
Марія Голуб, студентка ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Два тижні канікул, які ми маємо, – це не канікули. А за місяць канікул ми зможемо нормально відсвяткувати Новий рік. Я буду думати не про іспити, які мені поставлять 2 чи 3 січня, а думатиму про свята та своїх близьких».
Економитимуть у ВИШі й на матеріальних ресурсах. Зокрема, з 1 листопада уже скасували всі надбавки та доплати викладачам. Затягнути паски ЧНУ змушує брак коштів на опалення корпусів і гуртожитків. У Міносвіти констатують: економлять не лише в черкаському ВИШі.
Алла Рибалко, завідувачка відділу природничої та технічної освіти профільного департаменту Міносвіти: «Це самоврядування визначає. У їхній компетенції визначати, яким чином буде виконано всі умови, щоб забезпечити виконання навчального процесу».
Голова Громадської ради освітян і науковців України, колишній міністр освіти Станіслав Ніколаєнко водночас прогнозує: через дефіцит бюджету на кінець цього року в університетів грошей може не лишитися взагалі, тому кожен ВИШ викручується, як може. Як він сказав в інтерв’ю радіо «Свобода», загальне недофінансування галузі сягає 15-20 мільярдів гривень.
У ЧНУ прогнозують: нова система навчального процесу може стати традиційною. Водночас в інших ВИШах Черкас відхилень у навчальних графіках немає. У ректоратах ЧДТУ та Східноєвропейського університетів кажуть: на теплі не економили й зараз не будуть.