Мовний «мозоль»

- Advertisment -

Мовний «мозоль». Робоча група з питань мовного законодавства розпочала роботу, повідомляє «Інтерфакс-Україна». Вона має напрацювати вдосконалення законодавства щодо порядку застосування мов в Україні. Між тим, у понеділок виповнилося 40 днів, як захисники української мови голодують під Українським домом.

І у спеку, і в дощ стоять противники мовного закону під стінами Українського дому в Києві. У понеділок виповнилося 40 днів із початку їхнього протесту проти зрівняння в правах російської та української мов. Незважаючи на те, що закон «Про засади державної мовної політики» Президент підписав ще минулого тижня, активісти розходитись наміру не мають.

Олексій Бур’ян з Кіровоградської області голодує 9 днів. Говорить, що, як повернеться додому, буде продовжувати відстоювати свої права.

Олексій Бур’ян, голодувальник: «Я скрізь відстоюватиму рідну мову, де буду. Наприклад, піду в магазин, і якщо там будуть продавати товари на іноземній, російській мові, то я буду добиватися, щоб продавали на державній, українській».

Активісти впевнені: підписаний закон лише сколихнув хвилю невдоволення, яке накопичилося: адже російській мові, за їхніми словами, в державі й так надається пріоритетне значення.

Юрій Хотарев, активіст: «Телебачення повністю іноземною мовою – 90% російською. Українською я можу подивитися тільки рекламу та випуски новин – все. Інший розважальний контент я не можу подивитися рідною мовою, мені доводиться шукати аматорський переклад в інтернеті. Аналогічно з радіо».

У кіосках із пресою 90% друкованої продукції російською мовою, лише 10% – українською. Експерти вважають, що з ухваленням закону необхідність вивчати українську мову в багатьох зникне. Оскільки батьки можуть вибрати, якою мовою їхній дитині отримувати освіту.

Василь Василенко, доктор юридичних наук: «Цей закон сформульований таким чином, що дає можливість чиновникам в окремих регіонах руйнувати українську систему освіти. А українська система освіти – це виховання української еліти».

У цей же час автор законопроекту Сергій Ківалов відзначає, що документ передбачає право кожного на вільний вибір мови навчання за умови обов’язкового вивчення державної мови.

Сергій Ківалов, автор законопроекту: «Громадянам гарантується право здобування освіти державною мовою та мовою національних меншин. Державні та комунальні навчальні заклади для реалізації цього права створюватимуть спеціальні групи, класи, в яких навчання проводитимуть регіональною мовою або мовою меншин».

Дати російській мові статус другої державної було однією з основних передвиборних обіцянок Президента. Політолог Віталій Бала вважає, що суперечливий закон ухвалений перед парламентськими виборами з метою мобілізувати електорат пропрезидентської «Партії Регіонів». При цьому саме по собі мовне питання не є пріоритетним для українців.

Віталій Бала, директор «Агентства моделювання ситуацій»: «Серед тих питань, які хвилюють громадян, мовне – у третьому десятку. За даними соціологічних досліджень, із 34 воно було, якщо не помиляюся, 31-им».

Напередодні підписання мовного закону Президент Янукович обговорив його з представниками української інтелігенції. Як результат, ініціював створення комісії з доопрацювання документа. Підсумок: закон має бути перероблений, відповідно до зауважень Президента протягом місяця.

Віктор Янукович, Президент України: «Настав час, коли ми повинні ухвалити програму розвитку української мови в державі. Ухвалення цієї програми зніме багато питань, які сьогодні існують у суспільстві».

А тим часом опозиція вже готує масові акції протесту проти ухваленого закону на День Незалежності, 24 серпня.

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Понад 400 школярів Христинівщини пройшли військовий вишкіл на польовому навчанні

У Христинівській громаді відбулися навчання для школярів із базової військової підготовки. Понад чотириста учнів під керівництвом інструкторів навчалися стрільби...

Двоє жителів Канівської громади отримають допомогу на закупівлю дров

Виконавчий комітет Канівської міськради ухвалив рішення надати матеріальну допомогу двом мешканцям громади на придбання дров для опалювального сезону 2025–2026...

Цікаве:

Компенсація тим, хто надав житло переселенцям: як працює програма «Прихисток»

Програма «Прихисток» передбачає надання компенсації за безоплатне забезпечення  тимчасовим...

Чи вплинуть весняні заморозки на урожай на Черкащині – коментар агронома

Нестабільна весняна погода внесла свої корективи в плани аграріїв...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас