Новини на ВІККАВіККА-новиниКомунальне ярмо: до українців підселяють злидні

Комунальне ярмо: до українців підселяють злидні

- Advertisment -

Комунальні блага стають розкішшю. Цього місяця черкасці, як і решта українців, уперше отримають нові рахунки за газ. Причому вполовину більші, аніж раніше. Блакитний вогник для населення, нагадаю, здорожчав із 1 серпня. Логічним кроком після цього, говорять тепловики, було б підвищення цін на гаряче- та теплопостачання. Утім, напередодні виборів ухвалювати такі аж ніяк не популярні рішення офіційний Київ не поспішає. Таке зволікання на місцях вже охрестили затишшям перед бурею «ціносказу». Інформаційну тишу порушила кореспондентка ВІККА-НОВИН Вікторія Курченко. Про те, коли все ж затягнуть «комунальний зашморг» на шиї населення, – у її спеціальному репортажі.

Ганна Федорівна в розпачі від нових цін на газ. Пенсіонерка з острахом очікує, коли поштар принесе платіжку. Паски, говорить, уже й так нікуди затягувати.
Ганна Головащенко, пенсіонерка: «В мене не залишається грошей ні на ліки, ні на продукти. Ні на що не залишається грошей. Вода, світло, газ – усе…».
Сусідка Валентина Матвіївна переглядає старі платіжки за газ. Суми не радують. Під час минулого опалювального сезону жінка віддавала за цю послугу п’яту частину пенсії. З нинішнім здорожчанням газопостачання вже з’їдатиме половину доходу.
Валентина Біла, пенсіонерка: «А остальное… С нынешними ценами, которые сейчас в магазине… Пугает, конечно, вся эта перспектива в этом году».

Тим паче, ділиться жінка, чула, що ціни на решту послуг теж поповзуть угору.
Чули про майбутній «ціносказ» на «комуналку» й ось ці два дідусі. Вони навіть уже приміряли ярмо нових цін.
Дідусь: «Зручно тягнути цього плуга. Це все ще тільки попереду, ще вся Україна буде з цим ярмом. Як сказано: не розчаровуюся в Україні, не було єдності в нас. Це головна провина. Тому ярмо на довгий час».
Під час мітингу-протесту націоналісти зробили владі подарунок. Натякнули на невиконані передвиборчі обіцянки.
Леонід Даценко, голова обласної організації УНП: «Труба, яка мала нам дешевий газ давати з Росії».
Дешевого газу не буде – це вже стало зрозуміло всім. Але й підвищення тарифів на тепло та гарячу воду – теж. Принаймні поки що.
Василь Старіков, начальник управління ЖКГ МВК: «Комісія, яка буде затверджувати ці тарифи в цілому по Україні теплопостачальним організаціям, розпочне роботу тільки з нового року. До цього часу нам пропонують працювати по збиткових тарифах».
Різницю в тарифах держава обіцяє компенсувати містам аж у наступному році. Про те, як вона виконує свої зобов’язання, добре знають, приміром, тролейбусники. Вони місяцями сидять без зарплати в очікуванні компенсації від держави за перевезення пільговиків.
Тим часом «Черкаситеплокомуненерго» вже зараз працює на газі за новою ціною. До цього підприємство не мало боргів перед «Нафтогазом». Тепер – збиткує.
Володимир Винокур, директор КП «Черкаситеплокомуненерго»: «Щоб підприємство не працювало в збитки, то тарифи десь повинні пылвищитися максимум на 30%, не більше. Може, десь менше – 28-30%».
На відміну від «Черкаської ТЕЦ», котельні якої працюють на вугіллі, тут економити на блакитному паливі немає як.
Володимир Винокур, директор КП «Черкаситеплокомуненерго»: «Якщо буде в нас введено в дію новий котел у 2011 році, там буде можливість трішки зекономити. На альтернативних видах палива буде працювати. Там з’явиться можливість зменшити споживання природного газу».
Нових тарифів хочуть і решта комунальників. Причому це не примха, а необхідність, стверджують вони.
Юрій Гончаров, директор СУБ «Митниця»: «В нашем тарифе еще заложена старая минимальная заработная плата. Те тарифи, которые у нас существуют, наверно, не полностью соответствуют той ситуации, которая происходит у нас в стране».
До того ж, Кабмін розширив перелік послуг, які мають бути закладені в тарифах служб утримання будинків.
Василь Старіков, начальник управління ЖКГ МВК: «Тут навіть передбачені роботи з прибирання снігу, посипці, утриманню дитячих майданчиків, чого раніше не було в тарифах передбачено».
Відтак квартплата неминуче зросте. Коли і наскільки – місцеві чиновники мовчать. Завісу невідомості відкривають лише на тарифи на водопостачання.
Василь Старіков, начальник управління ЖКГ МВК: «Черкасиводоканал» уже тариф розробив, відпрацював. Ми думаємо, що з 1 жовтня почне працювати за новими тарифами. Він складатиме підвищення на 15%».
Востаннє вартість водопостачання переглядали на початку минулого року. За цей час, наголошує Василь Старіков, здорожчали реагенти, енергоносії, виросла й мінімальна заробітна плата.
Кволу спробу послабити «комунальний зашморг» на шиї населення зробила держава. Владці спростили схему отримання субсидії. Окрім того, для працездатних осіб відсоток призначення цієї допомоги зменшили з 20 до 15, пенсіонерам – до 10. Ні перші, ні другі відділи соціальної допомоги поки що не штурмують.
Людмила Лукашенко, заступник начальника відділу соціальної допомоги Соснівського району: «Десь приблизно 50 осіб в день приходить на прийом. По субсидіях десь 30-40, десь так».
З 1 серпня отримати субсидію забажали понад чотири з половиною тисячі черкасців. У Соснівському районі про те, що їм «не по кишені» оплачувати «комуналку», заявили близько двох тисяч трьохсот містян.
Валентина Литвинович, начальник управління праці та соціального захисту населення Соснівського району: «На сьогодні ми призначили 281 субсидію. Це фактично десь 11% від тих звернень, які надійшли в управління».
Аналогічна ситуація і в Придніпровці. Звернулося більше двох тисяч черкасців – наразі отримали субсидію трохи більше сотні. В управлінні праці пояснюють це неточностями в деклараціях.
Валентина Литвинович, начальник управління праці та соціального захисту населення Соснівського району: «Деякі наші пенсіонери навіть не знають, що їхня квартира або в довічному утриманні, або вже переоформлена. Власник – не пенсіонер, а онучка, яка перебуває за кордоном».
Гальмують процес видачі субсидії й технічні проблеми. У базах комунальних підприємств, говорить Валентина Литвинович, виявилося чимало розбіжностей. Над тим, як їх усунути, тільки тепер мізкує керівництво. Обіцяє впоратися до початку опалювального сезону. Тоді у відділах призначення соцдопомоги очікують традиційний ажіотаж.
Пенсіонерка Ганна Федорівна в черзі за субсидією, попри скруту, не стоятиме.
Ганна Головащенко, пенсіонерка: «За субсидією я не звертаюся. В кого є машина, тому «не положено». Хоч машині 20 років».
Скільки ще містян опиниться за бортом обіцяної державної допомоги – стане відомо згодом. Тоді ж зрозуміємо, наскільки тяжким буде ярмо нових цін на «комуналку». Нинішнє «заморожування тарифів» протримається хіба що до виборів. Ухвалити напередодні подібні рішення – для влади означало б втратити прихильність виборців.

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Понад 400 школярів Христинівщини пройшли військовий вишкіл на польовому навчанні

У Христинівській громаді відбулися навчання для школярів із базової військової підготовки. Понад чотириста учнів під керівництвом інструкторів навчалися стрільби...

Двоє жителів Канівської громади отримають допомогу на закупівлю дров

Виконавчий комітет Канівської міськради ухвалив рішення надати матеріальну допомогу двом мешканцям громади на придбання дров для опалювального сезону 2025–2026...

Цікаве:

Компенсація тим, хто надав житло переселенцям: як працює програма «Прихисток»

Програма «Прихисток» передбачає надання компенсації за безоплатне забезпечення  тимчасовим...

Чи вплинуть весняні заморозки на урожай на Черкащині – коментар агронома

Нестабільна весняна погода внесла свої корективи в плани аграріїв...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас