Ольга Скорик, журналіст: «Вітаю! В ефірі програма «Тема дня». Сьогодні мова піде про болюче питання – нещасні випадки та травматизм на виробництві. Як цьому запобігти знають у Фонді соціального страхування».
43-тя стаття Конституції України гарантує: «кожен має право на належні, безпечні та здорові умови праці». Основні положення щодо реалізації цього конституційного права визначені в законі «Про охорону праці». Він регулює відносини між роботодавцем і працівником із питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Утім, як правило, все це лишається тільки на папері. Аби виправити ситуацію та максимально знизити рівень виробничого травматизму, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області запросило соціальних партнерів за круглий стіл.
Максим Сердюк, заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області: «Наприкінці року ми збираємося, аналізуємо стан виробничого травматизму. Ставимо завдання на наступний рік. Координуємо наші спільні дії з управлінням Держгірпромнагляду, Федерацією профспілок, роботодавцями, обласною СЕС та управлінням праці та соціального захисту населення ОДА. Хоча основним завданням страхування від нещасних випадків на виробництві є проведення профілактичних заходів спрямованих на усунення шкідливих та небезпечних факторів. Але існують ще не менш важливі завдання – відновлення здоров’я та працездатності наших потерпілих. Та відшкодування їм шкоди. Приємно відмітити, що на даний час у нас немає жодної копійки заборгованості перед потерпілими. Наші інваліди, згідно поданих заяв, забезпечені санітарно-курортним лікуванням, протезуванням, спеціальними засобами пересування, медикаментозним забезпеченням та плановим лікуванням у лікарняних закладах».
Зусилля не даремні. Попри сумну статистку, у 2011-му на підприємствах, установах та організаціях Черкащини спостерігається зниження загального рівня виробничого травматизму, говорять у Фонді.
Анатолій Тимошенко, начальник відділу організації профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань: «На підприємствах Черкаської області за 10 місяців 2011 року спостерігається тенденція до зниження загального рівня травматизму. Так за 10 місяців на підприємствах області сталося 108 нещасних випадків на яких травмовано 108 працівників, у тому числі 11 смертельно. Якщо розглядати причини, то це, як і в минулих роках, організаційні. Які складають 75-80% від всієї кількості нещасних випадків. Тобто людський фактор. Управління, проаналізувавши стан виробничого травматизму, прийшло до висновку, що служби охорони праці, які згідно закону, створюються на підприємствах з кількістю працюючих понад 20 осіб, можуть суттєво вплинути на стан охорони праці. Але перевірки свідчать, що рівень підготовки досить низький. Тому що переважна більшість спеціалістів, які вирішують питання охорони праці, виконують ці обов’язки за сумісництвом і, відповідно, паза своєю основною професією. І мають недостатній рівень підготовки».
Занепокоєння представників Фонду поділяють і в Обласній СЕС. Майже третина черкащан й досі працює у незадовільних і шкідливих умовах.
Михайло Сьомак, заввідділом гігієни праці Черкаської обласної СЕС: «Сьогодні турбує СЕС те, що в умовах, які не відповідають нормам майже 20% працюючих; у шкідливих та незадовільних – 22,8%. Не зважаючи на те, що щорічно дещо покращуються умови праці і кількість працюючих, які зазнають шкідливого впливу зменшується. Нас турбує цей показник. Бо це є джерело для виникнення профзахворювань».
Однак позитивні зрушення вже є. Цьогоріч профзахворюваність на Черкащині, порівняно з аналогічним періодом минулим року, зменшилася в півтора разу, відзначають фахівці. Зареєстровано та розслідувано 9 випадків.
Михайло Сьомак, заввідділом гігієни праці Черкаської обласної СЕС: «Як в абсолютних так і відносних показниках іде явне зменшення. Але це не повинно нас заспокоювати. Разом із соціальними партнерами – це і ФСНВ, це і управління праці, і федерація профспілок і санепідслужби повинні старанно проводити роботу. Є ще питання і по покращенню якості медоглядів, і забезпечення санітарно-побутовими умовами на робочих місцях, і забезпечення спецодягом».
Леонід Бойко, завідувач сектора управління Держгірпромнагляду в Черкаській області: «Дотримання конституційних прав громадян на безпечні та здорові умови праці є головним принципом державної політики в галузі охорони праці. Ним керується весь цивілізований світ. Його закладено в найважливіші конвенції міжнародної організації праці, членами якої є наша держава. Згідно цього принципу в Україні побудована система державного нагляду за охороною праці та забезпеченням ефективності державного нагляду з дотриманням законодавства про охорону праці».
Утім, все, що гарантовано законом, на практиці далеко не завжди виконується, підтверджує голова Федерації Профспілок Черкащини.
Петро Шевченко, голова Федерації профспілок Черкаської області: «Чинне законодавство сьогодні не вирішує важливих питань, яких потребує людина праці, її захищеність від випадкового чи закономірного травматизму. Закономірного, бо відповідна служба, особливо на підприємствах, які створюються сьогодні у приватній формі власності. Роботодавець, власник у більшості економить кошти на створені необхідних безпечних умов праці, не створюються служби з охорони праці».
А от «Черкасиобленерго» радше приємний виняток, ніж правило. На цьому підприємстві ефективно функціонує служба охорони праці.
Анатолій Гончаренко, директор з охорони праці ПАТ «Черкасиобленерго»: «Виконання закону України «Про охорону праці» – це завдання номер один керівника нашого підприємства. На підприємстві створено систему управління охорони праці, призначено відповідальні особи і дотримується чинного законодавства при організації і виконання робіт підвищеної небезпеки. Ми співпрацюємо з Фондом соціального страхування і я можу стверджувати, що на сьогодні в державі створена гарна система, що стосується захисту працюючих. Ми стверджуємо, що найкраща система за всі роки незалежності України – це наявність ФСНВ і можливість відшкодування шкоди потерпілим в повному об’ємі, який потерпілим на виробництві».
Повністю уникнути нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві неможливо. Тому зусилля необхідно спрямувати на те, щоб максимально зменшити їхню кількість. З цією метою Управління Фонду соціального страхування за 2011 рік провело навчання понад півтисячі спеціалістів із охорони праці. На це Фонд витратив майже 100 тисяч гривень.
Анатолій Тимошенко, начальник відділу організації профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань: «Крім того, управлінням сплановано такий захід: за рахунок Фонду в 14 районах вже завершились роботи по обладнанню базових кабінетів з охорони праці. Фонд на ці цілі витратив 124 тисячі гривень. І планується почати з 2012 року в цих кабінетах проводити семінари з питань охорони праці тих спеціалістів, які вирішують питання охорони праці, з залученням наших соціальних партнерів: представників Держгірпромнагляду, обласної СЕС, райСЕС, управління праці та соціального захисту. Сподіваємося, що спільними зусиллями ми зможемо підвищити рівень підготовки фахівців, які вирішують питання охорони праці і відповідно вплинути на рівень виробничого травматизму з метою його недопущення на підприємствах області».
Ольга Скорик, журналіст: «Будь-які зусилля посадовців будуть марними, якщо роботодавці не дбатимуть про здоров’я своїх працівників. А вони самі нехтуватимуть правилами охорони праці. У такому разі сумних наслідків не уникнути. Бережіть себе та тих, за кого ви відповідаєте!»